درخواست الکاظمی از وزرا برای حضور در میان تظاهرات کنندگان

به گزارش تاورنا، سخنگوی نخست وزیر عراق از دستورات ویژه دولت به نیروهای امنیتی برای حفاظت از جان تظاهرات کنندگان در این کشور اطلاع داد.

درخواست الکاظمی از وزرا برای حضور در میان تظاهرات کنندگان

به گزارش گروه بین الملل تاورنا، نخست وزیر عراق دستورات ویژه ای را درباره نظارت بر تظاهرات های عراق صادر نموده و بر تعهد خود برای حفاظت جان معترضان شرکت کننده در آن تاکید نمود.

احمد ملال طلال سخنگوی نخست وزیر عراق در نشستی خبری گفت: الکاظمی، وزرا را تشویق نموده به خیابان ها بروند و به خواسته های معترضان گوش دهند.

ملال طلال اضافه کرد: الکاظمی به همه نیروهای امنیتی درباره حفاظت از جان معترضان مسالمت جو و همکاری با آنها دستورات ویژه ای داده و بر تعهد شخصی و اخلاقی خود در حفاظت از معترضان تاکید نموده است.

وزارت کشور عراق هم امروز سه شنبه با انتشار بیانیه ای، نتایج تحقیقات حوادث مربوط به میدان التحریر در شامگاه یکشنبه را منتشر کرد.

این وزارتخانه عراق تأکید کرد که گروه های جنایتکار خطرناکی رصد شده اند که به وسیله هدف قرار دادن تظاهرات کنندگان از داخل و ایجاد درگیری با سرویسهای امنیتی، قصد ایجاد هرج ومرج دارند.

بر اساس این بیانیه مصطفی الکاظمی نخست وزیر دستور داده است که به هر دلیلی، از گلوله جنگی علیه تظاهرات کنندگان استفاده نکنند.

چند روزی است که ساکنان بعضی استانهای عراق از جمله بغداد و نجف اشرف در اعتراض به شرایط بد خدمات رسانی و اوضاع معیشتی نامساعد خود بار دیگر به خیابان ها آمده اند و خواهان برکناری شماری از مسئولان و یافتن راهکارهایی برای حل مسائل انبار شده طی چندین سال گذشته در کشور هستند.

تظاهرات کنندگان در استان نجف اشرف، روز شنبه (25 ژوئیه) در اعتراض به قطعی های مکرر برق همزمان با افزایش دمای هوا و ناکارآمدی وزارت برق در تامین برق مورد احتیاج شهروندان، تظاهرات کردند و جاده منتهی به فرودگاه بین المللی نجف اشرف را بستند و تهدید کردند که در صورت عدم پاسخگویی مقامات مسئول به این مطالبه، بر شدت اعتراض های خود خواهند اضافه کرد.

استان های مرکزی و جنوبی عراق که از اول اکتبر 2019 شاهد اعتراض مردمی علیه به فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه پیمایی، تحصن و اعتصاب بود و همین تظاهرات ها موجب شد تا عادل عبدالمهدی نخست وزیر برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند و در نهایت پس از کش وقوس های متعدد، مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر جدید سوگند یاد کرد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1141

به "درخواست الکاظمی از وزرا برای حضور در میان تظاهرات کنندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست الکاظمی از وزرا برای حضور در میان تظاهرات کنندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید