دست رد نیوزیلند به درخواست بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز

به گزارش تاورنا، وزیر دفاع نیوزیلند در پاسخ به درخواست بریتانیا برای یاری به ائتلاف اروپا به منظور گشت زنی در تنگه هرمز توضیح داد کشورش هیچ کشتی ای برای تخصیص به این مأموریت ندارد.

دست رد نیوزیلند به درخواست بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل تاورنا، در پی درخواست بریتانیا از نیوزیلند برای پیوستن به ائتلاف کشورهای اروپایی در تنگه هرمز، ران مارک وزیر دفاع این کشور توضیح داد که ولینگتون هیچ کشتی برای اعزام به تنگه هرمز ندارد.

پایگاه اینترنتی نیوزیلند هرالد گزارش کرد، بریتانیا از نیوزیلند برای گشت زنی در تنگه هرمز درخواست یاری نموده بود اما وزیر دفاع این کشور تأکید کرد که هیچ کشتی برای تخصیص دادن به این مأموریت ندارد.

اظهارات وزیر دفاع نیوزیلند در حالی مطرح شده است که دولت استرالیا امروز (چهارشنبه) اظهار داشت که به ائتلاف دریایی نظامی آمریکا برای گشت زنی در تنگه هرمز می پیوندد.

طبق این گزارش، مارک توضیح داد، گرچه بریتانیا هنوز درخواست رسمی برای یاری به ائتلاف در تنگه هرمز مطرح ننموده است اما در مورد ظرفیت نیوزیلند برای یاری به این ائتلاف سؤالاتی را مطرح نموده است.

وزیر دفاع نیوزیلند در جمع تاورنا در این خصوص گفت: من همین حالا می گویم که هر دو ناوچه ما در کانادا و در دست تعمیر است. ما در حقیقت هیچ قابلیت موجود (برای یاری به ائتلاف تنگه هرمز) نداریم.

وی ادامه داد، اگر ظرفیت و قابلیت داشتیم، کابینه باید در مورد یاری به ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گیری می کرد اما هنوز هیچ درخواست رسمی از نیوزیلند در این خصوص نشده است و هرچیزی فراتر از آن، فرضیات است.

وزیر دفاع نیوزیلند در مورد تصمیم استرالیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز گفت که اطلاع قبلی از این تصمیم استرالیا نداشته است اما پی برده است که هنوز تصمیم آنها در این زمینه نهایی نشده است.

با اینحال، هم اکنون استرالیا به بریتانیا، بحرین و آمریکا برای گشت زنی در تنگه هرمز که به بهانه محافظت از کشتیرانی در این منطقه تشکیل شده است، پیوسته است.

با وجود کوشش های چند هفته ای واشنگتن برای تشکیل ائتلاف و دعوت از 60 کشور برای حضور در این ائتلاف، تا کنون کشورهای خیلی کمی برای مشارکت در آن اعلام آمادگی نموده اند و کشورهای مهمی مثل ژاپن، آلمان، فرانسه و حتی اسپانیا که متحدان آسیایی و اروپایی آمریکا محسوب می شوند به این ابتکار روی خوش نشان نداده اند. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 355

به "دست رد نیوزیلند به درخواست بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست رد نیوزیلند به درخواست بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید