دعوای جناح اصولگرا بر سر مذاکره مستقیم،دعوای مصنوعی است؟

به گزارش تاورنا، روزنامه شرق با اشاره به بعضی مخالفت های اصولگرایان با مذاکره مستقیم نوشت:بعید نیست جریان اصولگرا به این نتیجه رسیده باشد که هم برای مخاطب داخلی و هم برای مخاطب خارجی ضروری است شاهد چنین دعوایی در اردوگاه اصولگرایی باشد تا وقتی در نهایت کار به تصمیم دیگری رسید، تعیین باشد که جریان انقلابی به راحتی به این تصمیم نرسیده است.

دعوای جناح اصولگرا بر سر مذاکره مستقیم،دعوای مصنوعی است؟

به نظر بدیهی می رسید که اگر ناگهان دولت به راستا دیگری پای می گذاشت و بقیه بخش های جریان شاید مثل دیگر مسائل، مستقیم به مرحله حمایت می رسیدند، تصویری نامطلوب از پایبندی جریان اصولگرا به اصولش مخابره می شد که هم در صحنه داخلی هزینه آفرین می شد و هم شاید پیامی مضر به صحنه بین المللی ارسال می کرد؛ اما حالا اگر روزی قرار شد باقری روبه روی رابرت اقتصادی، نماینده آمریکا، در مذاکرات بنشیند، پس زمینه این حضور، جدال ها و چالش های متعددی خواهد بود که دولت می تواند به آنها اشاره کند تا تعیین کند که این تصمیم، تصمیم آسانی نبوده است.

تنظیم موضع ضعف

اما دلیل این چالش هرچه باشد، به زیان کار دیپلمات های دولت رئیسی خواهد بود. تصویر اختلاف و درگیری در جریان حاکم، اگر در نهایت کار به مذاکره مستقیم برسد، برای بسیاری به این معنا خواهد بود که دولت با وجود ترجیح خود و با وجود نگاه جریانش، تن به این کار داده و به عبارتی مجبور شده است از موضع قبلی خود کنار بکشد. واضح و مبرهن است که تصویر اجبار و ناچاری در صحنه بین المللی همیشه مخرب است. می توان گفت مشکل اصلی دولت اصولگرای رئیسی این نیست که مذاکره کند یا نکند. مشکل اصلی این است که جریان اصولگرا با موضع گیری های مطلق گرایانه پیشین خود، بی توجه به آینده ای از کسب قدرت احتاقتصادی، چینش گزینه های خود را به شکلی منفی تغییر داده است و حالا که بر کرسی نشسته، همه انتخاب های خود را منجر به هزینه های اضافی می بیند، هزینه های اضافی که دولت و تیم دیپلماسی اش بابت آنها هیچ کس جز خود دیروزشان را نمی توانند ملامت نمایند.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2014

به "دعوای جناح اصولگرا بر سر مذاکره مستقیم،دعوای مصنوعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوای جناح اصولگرا بر سر مذاکره مستقیم،دعوای مصنوعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید