نخست وزیر تونس: تشکیل دولت در اسرع وقت پس از انتخابات ضروری است

به گزارش تاورنا، نخست وزیر تونس امروز با حضور در حوزه اخذ رأی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بر ضرورت تشکیل سریع دولت پس از انتخابات تأکید کرد.

نخست وزیر تونس: تشکیل دولت در اسرع وقت پس از انتخابات ضروری است

به گزارش گروه بین الملل تاورنا، یوسف الشاهد نخست وزیر تونس امروز یکشنبه با حضور در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، رأی خود را به صندوق انداخت.

وی مرحله کنونی تونس را مهم توصیف کرد و گفت که انتخابات به بهترین شکل در حال برگزاری است.

بنابر گزارش شبکه المیادین، الشاهد ابراز امیدواری کرد که این انتخابات به انتخاب رئیس جمهوری منجر شود که بتواند امنیت کشور و روابط خارجی آن را حفظ نماید.

وی تأکید کرد که تشکیل دولت در سریع ترین زمان ممکن پس از برگزاری انتخابات، ضروری است.

یکشنبه پیش انتخابات مجلسی تونس برگزار شد و حزب النهضه با کسب 52 کرسی در این انتخابات پیروز شد و جایگاه نخست را کسب کرد اما برای تشکیل دولتی که بتواند رأی اعتماد (109 رأی) را کسب کند نیاز به تشکیل ائتلاف دارد.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری تونس نیز 24 شهریور با حضور 26 نامزد برگزار شد و نتایج آن بنابر توصیف رسانه های تونسی یک زلزله انتخاباتی بود و طی آن قیس سعیّد (61 ساله) نامزد مستقل و حقوقدان بازنشسته پیروز شد با کسب 18.4 آراء در جایگاه نخست و نبیل القروی(56 ساله) از حزب قلب تونس با کسب 15.5 درصد آراء به دور دوم انتخابات راه یابند.

همچنین نبیل القروی نامزد این دوره انتخابات که در دوره نخست به دلیل زندانی بودن، از شرکت در انتخابات محروم بود صبح امروز با حضور در حوزه انتخاباتی رأی خود را به صندوق انداخت.

وی گفت که از اینکه پس از محرومیت در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس، توانسته این بار در انتخابات شرکت کند بسیار خوشحال است.

القروی که حدود دو ماه به اتهام پولشویی و فساد مالی زندانی بود، چهارشنبه گذشته از زندان آزاد شد.

او پس از آنکه رأی خود را به صندوق انداخت، گفت که نباید کشور به وضعیت سال 2011 بازشود و نباید حکومت در دست یک گروه از تونسی ها باشد.

همچنین قیس سعیّد نیز صبح امروز رأی خود را در حوزه انتخاباتی حی النصر به صندوق انداخت و خطاب به مردم تونس گفت: شما بایستی تاریخ متفاوتی را رقم بزنید و رأی شما بازتاب زیادی خواهد داشت.

بنابر گزارش خبرگزاری تونس، خالد الحیونی سخنگوی وزارت کشور تونس نیز گفت که انتخابات در میان تدابیر امنیتی در حال برگزاری است و تمامی واحدهای امنیتی در آماده باش کامل بسر می برند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 496

به "نخست وزیر تونس: تشکیل دولت در اسرع وقت پس از انتخابات ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر تونس: تشکیل دولت در اسرع وقت پس از انتخابات ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید