کاپوتوفا در انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی پیروز شد

زوزانا کاپوتوفا که یک فعال مدنی و محیط زیست بود در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی پیروز شد تا به زودی در راس نظام این کشور قرار بگیرد.

کاپوتوفا در انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی پیروز شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از دویچه وله، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در اسلواکی پیش بینی پژوهشگران انتخابات را تایید کرد و زوزانا کاپوتوفا نخستین زنی است که به زودی در راس کشور اسلواکی قرار می گیرد. این زن 45 ساله که وکیل و فعال مدنی و محیط زیست است، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی با حدود 60 درصد آرا از ماروس سفکوویچ، نامزد حزب حاکم سوسیال دموکرات پیشی گرفت.

حوزه های رای گیری در اسلواکی راس ساعت 22 شامگاه شنبه بسته شدند. انتخابات که در یک روز آفتابی بهاری برگزار گردید، بدون پیشامد خاصی سپری شد. شمار زیادی از شهروندان اسلواکی که در اتریش، مجارستان و جمهوری چک زندگی می نمایند، برای شرکت در انتخابات به اسلواکی بازگشته بودند. علت این امر آن است که رای گیری از شهروندان فقط در داخل کشور انجام می گردد.

قرار است نتیجه قطعی انتخابات نیمروز یکشنبه 11 فروردین (31 مارس) اعلام گردد.

کارزار انتخابات از قتل یان کوچیاک، روزنامه نگار افشاگر اسلواکی متاثر بود. ماجرای این قتل هنوز کاملا روشن نشده است. یان کوچیاک و نامزدش در تاریخ 21 فوریه 2018 در خانه خود واقع در شرق براتیسلاوا پایتخت اسلواکی به ضرب گلوله به قتل رسیدند.

کوچیاک در رابطه با حزب حاکم سوسیال دموکرات درباره شرکت های مشکوک مشغول تحقیق بود. قتل او اسلواکی را در یک بحران ژرف سیاسی فروبرد. در کشور تظاهرات توده ای علیه فساد گسترده برگزار گردید و به کناره گیری روبرت فیکو، نخست وزیر این کشور انجامید. اما این موضوع هم نتوانست کشور را آرام کند.

زوزانا کاپوتوفا پیروز شد در جریان تظاهرات اعتراضی به چهره مورد اعتماد مردم تبدیل گردد. او خواستار تغییرات اساسی در کشور شد. ناظران سیاسی معتقدند که علت پیروزی او این بود که در جریان جنبش اعتراضی بدون پشتیبانی احزاب سیاسی توانست اعتماد بخش بزرگی از مردم را جلب کند و از یک چهره ناشناخته سیاسی به شانس اول پیروزی در انتخابات تبدیل گردد.

کاپوتوفا در کارزار انتخابات نیز سخنگوی خواسته های جنبش اعتراضی بود و خواستار عدالت و شرافت بیشتر در سیاست شد. او پیروزیت خود در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری را نیز بانگی برای تغییرات خوانده بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 تیر 1398 بروزرسانی: 11 تیر 1398 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 175

به "کاپوتوفا در انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی پیروز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاپوتوفا در انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی پیروز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید