آشنایی با جاذبه های دیدنی شهرستان اندیکا در خوزستان

به گزارش تاورنا، اگر دوست دارید در اوقات فراغتتان به شهرستانی زیبا با طبیعتی بکر و مجذوب کننده سفر کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که به شهرستان اندیکا بروید. این شهرستان در استان خوزستان واقع شده است. زیبایی طبیعت این شهرستان به علت قرارگیری آن در کوهپایه های سرسبز زاگرس است.

آشنایی با جاذبه های دیدنی شهرستان اندیکا در خوزستان

جاذبه های تاریخی و طبیعی مختلفی در این منطقه وجود دارد که بازدید از آن ها سفر گردشگرانی که با رزرو آنلاین بلیط هواپیما مقرون به صرفه راهی این منطقه شده اند، را مجذوب نماینده و لذت بخش خواهد نمود.

شهرستان اندیکا را بیشتر بشناسید

جالب است بدانید که اندیکا تا سال 1386 جزء شهرستان مسجد سلیمان به حساب می آمد. اما با رشد و پیشرفتی که در زمینه های مختلفی نظیر اقتصاد، فرهنگ و سیاست داشته است، در سال 1387 به عنوان شهرستانی مستقل از استان خوزستان شناخته شد. شهرستان اندیکا از 3 بخش با نام های مرکزی، چلو و آبژدان تشکیل شده است. این شهرستان دارای 6 دهستان و چندین روستا است.

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره نمودیم، اندیکا یک منطقه کوهستانی و سرسبز است که در کوهپایه های زاگرس قرار گرفته است. با ورود به این شهرستان متوجه زیبایی های دشت ها، فلات ها و کوه های مجذوب نماینده آن می شوید. آب وهوای معتدل این منطقه نیز لذت سفرتان را دوچندان می نماید. اگر خوش شانس باشید، می توانید کمپ های عشایری که در این منطقه وجود دارند را از نزدیک مشاهده کنید.

شهرستان اندیکا تاریخ دور و درازی دارد. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که انسان ها از چند هزار سال پیش در این منطقه سکونت داشته اند. بعلاوه آثاری از دوران پارینه سنگی در این منطقه پیدا شده است. در شهرستان اندیکا 38 اثر تاریخی وجود دارد که بعضی از این آثار شامل قلعه های باستانی و تاریخی می گردد. نام این قلعه های تاریخی را در ادامه می بینید:

قلعه خواجو

قلعه لیت

قلعه دلی

دژ ملکان

قلعه بردی

قلعه بردی یکی از باستانی ترین قلعه های موجود در شهرستان اندیکا است. طبق گفته تاریخ شناسان، این قلعه اولین اقامتگاه دائمی قوم پارس در فلات ایران بوده است. این قلعه در زمان عیلامی ها ساخته شده است. از ویژگی های شاخص این قلعه می توان به معماری متفاوت آن که از سنگ های بزرگ و بدون ملات ساخته شده است، اشاره نمود. محل قرارگیری این قلعه نیز باعث مجذوب نمایندهیت آن شده است. قلعه بردی در لبه یک دره ساخته شده است. آنچه که اکنون از این قلعه تاریخی برجای مانده، دیوارهای مستحکم آن است که بعد از سالیان سال نیز هنوز تا حدی پابرجا است.

از دیگر جاذبه های تاریخی اندیکا می توان به نام های زیر اشاره نمود:

دره باستانی کتک: در این دره بسیار زیبا استودان هایی از دوران گذشت به یادگار مانده است.

روستای تاریخی موری: در این روستا نیز نقش برجسته های باستانی بجا مانده است که بازدید از آن ها برای خریداران بلیط هواپیما اهواز خالی از لطف نیست.

نقش برجسته های تنگ بتا: اگر دوست دارید نقش برجسته های باستانی و تاریخی کشور ایران را از نزدیک ببینید، به محل قرارگیری نقش برجسته های تنگ بتا بروید. نوع پوشش و آرایش موی انسان هایی که در این نقش برجسته ها به تصویر کشیده شده، باعث شده است تا متخصصان قدمت آن را به دوران اشکانیان مربوط بدانند. این سنگ برجسته های زیبا از دو تابلو تشکیل می گردد. بر روی یکی از این تابلوها تصویر یک نفر تعیین است و در تابلوی دیگر تصویر 12 نفر مشاهده می گردد. در این نقش برجسته 9 نفر هم قد و 3 نفر دیگر قد کوتاه تری در مقایسه با دیگران دارند.

مهم ترین عامل مجذوب نمایندهیت شهرستان اندیکا جاذبه های طبیعی و بکر آن است. ازجمله این جاذبه ها می توان به نام های زیر اشاره نمود:

چشمه آب گرم بابا احمد: این چشمه آب درمانی در نزدیکی یکی از امامزاده های این منطقه واقع شده است. جالب است بدانید که این چشمه گوگردی است و طبق باور مردم محلی این منطقه، حمام کردن در آن برای سلامتی بدن بسیار مفید است و املاح لازم بدن را تأمین می نماید.

سوسن سرخاب: یکی دیگر از منطقه ها طبیعی مجذوب نماینده و دیدنی شهرستان اندیکا است. این منطقه در دامنه کوه های تازه کار واقع شده است. بعلاوه علاقه مندان به ماهیگیری به منطقه سوسن سرخاب مراجعه می نمایند. در این ناحیه از شهرستان اندیکا کوچه های تاریخی مجذوب نمایندهی وجود دارد. بعلاوه تاکستان های انگور آن به زیبایی این منطقه افزوده است. از دیگر جاذبه های سوسن سرخاب می توان به آسیاب های تاریخی، قبرستان شیرسنگی و نقش برجسته های اشاره نمود که از دوران گذشته تابه حال به جای مانده اند.

دریاچه عباس پور: یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان اندیکا دریاچه ای بنام عباس پور است. وسعت این دریاچه به 55 کیلومترمربع می رسد. در اطراف این دریاچه پلاژهایی برای گردشگران تعبیه شده است تا بتواند لحظات لذت بخشی را در اطراف دریاچه سپری نمایند. می توانید قایق سواری را نیز در این دریاچه امتحان کنید. حتماً در سفر خود به شهرستان اندیکا از دریاچه زیبای عباس پور بازدید کنید تا زیبایی و مجذوب نمایندهیت منظره ها اطراف آن لذت سفرتان را بیشتر کند.

روستای للر: اگر در پی بازدید از طبیعت بکر شهرستان اندیکا هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که به روستای للر بروید. در این روستا می توانید جنگل های متراکم بلوط را مشاهده کنید. باغ های ساکنین روستا در تنگه ای بسیار زیبایی واقع شده است. در واقع این مجموعه باغ یکی از قدیمی ترین باغستان های کشور به شمار میرود که در آن بخش های مختلفی نظیر نشیمنگاه، نهر و آبشارهای زیبایی واقع شده است. این باغ ها از درختان انار، گردو، انگور و چنار تشکیل می گردد.

آبشار طوف کما: یکی دیگر از جاذبه های طبیعی شهرستان اندیکا آبشاری زیبا بنام آبشار کما است. این آبشار در شمال روستای موری واقع شده است. سرچشمه این آبشار به کوهی بنام کما می رسد. آبشار کما 60 متر ارتفاع دارد. در بالای این آبشار باغی زیبا بنام باغ ملکان واقع شده است. اگر کمی در بالای این آبشار به گشت وگذار بپردازید، متوجه گور های مختلفی در این منطقه خواهید شد. این آبشار از شمال به روستای شرمک و منطقه بازفت و از جنوب به روستای سوسن و دره موری منتهی می گردد.

منطقه حفاظت شده شیمبار: یکی جاذبه های دیدنی شهرستان اندیکا منطقه حفاظت شده شیمبار است. این منطقه کوهستانی از درختان بلوط پوشیده شده است. مساحت آن به 50 هزار هکتار می رسد و یکی از منطقه ها بکر این منطقه از استان خوزستان به شمار میرود. رشته کوه های زاگرس در این منطقه مجذوب نماینده و زیبا ادامه پیدا نموده است و باعث به وجود آمدن منطقه ها مرتفعی نظیر آنچه که در زیر مشاهده می کنید، شده است:

للر

کتک

منار

چلا

تاراز

از دیگر پدیده های طبیعی مجذوب نمایندهی که می توانید در این منطقه حفاظت شده مشاهده کنید، می توان به یخچال های طبیعی، چشمه ها و تالاب ها اشاره نمود. در این منطقه حفاظت شده 3 بخش کلی وجود دارد که در ادامه نام آن ها را مشاهده می کنید:

منطقه کوهستانی جنگل های بلوط زاگرس

دریاچه عباس پور

منطقه تالابی شط شیمبار

تالاب شیمبار: یکی از بخش های مجذوب نماینده و دیدنی شهرستان اندیکا که در منطقه حفاظت شده شیمبار واقع شده است، تالاب شیمبار نام دارد. این تالاب در امتداد رشته کوه های زاگرس واقع شده است. آب وهوای این منطقه بسیار معتدل، همراه با بارش های فراوان باران به خصوص در فصل پاییز و زمستان است. در اطراف این تالاب می توانید درختان بلوط ایرانی را مشاهده کنید. پوشش غالب گونه های گیاهی این منطقه درختچه ای بنام جاز یا بنگله است. در این منطقه گونه های جانوری مختلفی نیز زندگی می نمایند که ازجمله آن ها می توان به اسامی زیر اشاره نمود:

روباه

شغال

گرگ

از گونه های پرندگان تالاب شیمبار می توان به اسامی زیر اشاره نمود:

پلیکان

کشیمیان

چلچله

منبع: گردشبان
انتشار: 7 خرداد 1402 بروزرسانی: 7 خرداد 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2246

به "آشنایی با جاذبه های دیدنی شهرستان اندیکا در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های دیدنی شهرستان اندیکا در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید