افغانستان، بازرسی شبانه منازل مردم در شهرستان بهسود

به گزارش تاورنا، منابع محلی در شهرستان بهسود خبر می دهند که نیروهای ارتش افغانستان برای بازداشت فرمانده علیپور بازرسی شبانه منازل مردم را شروع نموده اند.

افغانستان، بازرسی شبانه منازل مردم در شهرستان بهسود

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، منابع محلی در شهرستان بهسود ولایت وردک گفتند که نیروهای اعزامی ارتش به این شهرستان از سه شنبه شب (3 فروردین) برای بازداشت عبدالغنی علی پور، فرمانده محلی و افرادش بازرسی شبانه منازل مسکونی را شروع نموده اند.

منابع می گویند که نیروهای ارتش از نیمه شب سه شنبه تا به امروز شماری از منازل مردم محلی را بدون حضور نماینده ای از مردم محل و یا مجوز قانونی، بازرسی نموده و باعث ایجاد فضای رعب وحشت در منطقه شده اند.

ارباب حشمت، 62 ساله از بزرگان منطقه سیاه بوته در مرکز ولسوالی حصه اول بهسود به اطلاعات روز گفت که سه شنبه شب وقتی او و خانواده اش در خواب بودند نیروهای ارتش با خشونت در خانه رو کوبیده و سپس وارد خانه شدند.

حشمت گفت: ساعت 1:30 شب بود که در خانه ما را بسیار محکم کوبیدند. بدون این که بگویند که قصد بازرسی دارند و نیروهای ارتش هستند، به من دستور دادند که بیرون شوم. وقتی بیرون آمدم من را نیز بازرسی کردند، بعد هم خانه را بازرسی کردند. وقتی از خانه بیرون شدند متوجه شدم که بعضی خانه های دیگر روستا را نیز بازرسی می نمایند. این ها باعث وحشت مردم شدند.

بعضی دیگر از ساکنان روستاهای اطراف بهسود نیز می گویند که بازرسی خانه به خانه مردم را به وحشت انداخته و خیلی ها مجبور به ترک منطقه شده اند.

عبدالله، یکی از ساکنان روستای لنگر نیز گفت که قبل از ظهر چهارشنبه بیش از 30 خودروی زرهی برای بازرسی منازل مردم راهی روستای ناله سنگ شدند.

وی اضافه نمود: دولت باعث وحشت شدید مردم شده، مردم می ترسند که شبانه نیروهای دولتی بیایند و خانه های آن ها را بازرسی نمایند، به همین خاطر بیشتر تصمیم دارند منطقه را ترک نمایند.

حسین علی بلیغ عضو شورای ولایتی وردک نیز با تایید بازرسی شبانه گفت که مردم از بازرسی های که در جریان روز صورت گرفته است شکایتی نداشتند اما بازرسی شب هنگام مردم را خشمگین و اذیت نموده است.

لازم به ذکر است که شرایط جنگی در بهسود پس از آن حاکم شد که نیروهای امنیتی در 10 بهمن ماه با شلیک به تظاهرات نمایندگان در این شهرستان سبب کشته شدن 18 غیرنظامی و زخمی شدن بیش از 36 تن دیگر شدند.

پس از فشارها، دولت کابل نیز هیئت حقیقت یاب را به منطقه اعزام کرد که یافته های این هیئت نیز تایید کرد که غیرنظامیان در هنگام وقوع این کشتار غیرمسلح بودند.

پس از آن نیز وزارت کشور افغانستان گفت که پرونده الله داد فدایی فرمانده پلیس سابق وردک برای تحقیقات بیشتر به دادستانی کل فرستاده شده است.

باوجود تایید کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای این فرمانده پلیس، نه تنها اقدامی علیه این افراد نشد بلکه رئیس جمهور افغانستان در حکمی او را ارتقاع درجه داد و به فرماندهی پلیس ولایت لغمان منصوب کرد.

در ادامه تنش ها، یک فروند بالگرد ارتش سقوط کرد، علیپور مسئولیت سقوط آن را به عهده گرفت و دلیل هدف قرار دادن آن را حملات این بالگرد بر مواضع نیروهایش مطرح نمود.

پس از ساقط شدن این بالگرد نیز مقامات ارشد دولت و نظامیان این کشور تصریح کردند که انتقام این رویداد را می گیرند و در پی آن بیش از یک هزار نیروهای نظامی به بهسود لشکرکشی کردند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1543

به "افغانستان، بازرسی شبانه منازل مردم در شهرستان بهسود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، بازرسی شبانه منازل مردم در شهرستان بهسود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید