علی (ع)، الگوی تمام عیار امروز

به گزارش تاورنا، نباید چنین پنداشت که حضرت علی(ع) هزار و 402سال قبل به شهادت رسیده است و امروز نمی توان از او درس گرفت. امام المتقین در دیروز و امروز مناسب ترین الگو برای جامعه است که می توان از سیره عملی او همه چیز یافت؛ از حکومت عادلانه و علوی گرفته تا صداقت، صلابت و دلسوزی برای مردم.

علی (ع)، الگوی تمام عیار امروز

به گزارش خبرنگاران، در یادداشتی در روزنامه همشهری به قلم سیدرضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز آمده است: درباره امشب که شب قدر است و به نام حضرت علی(ع)، مولای متقیان مزین شده، باید به 3 نکته مهم، توجه کافی داشت تا بتوان به درک مناسبی از ابعاد شخصیتی آن امام همام رسید و ویژگی های اخلاقی و عرفانی آن حضرت را بهتر شناخت. آنگاه می توان درباره سیره حکومتی امیرالمومنین(ع) تحلیل درست تری به دست داد. نخستین نکته این است که امام المتقین، علی(ع) در عقل، علم، عرفان، عبادت، احسان و اخلاق از برترین بندگان خداست و بزرگ ترین سرور عالم بعد از رسول مکرم اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) به حساب می آید و بعد از پیامبر اکرم(ص) کسی در ادب و اخلاق و انصاف به پای علی(ع) نمی رسد. بر همین اساس باید از نیکی و عظمت آن حضرت بسیار یاد کنیم تا جامعه بیش از پیش از معارف بلند نخستین امام شیعیان بهره مند شود؛ چراکه عملی کردن سیره حضرت علی(ع) در جامعه ثمرات بسیاری در همه ابعاد به همراه خواهد داشت.

نکته دوم این است که در بررسی ابعاد وجودی امام المتقین باید به این موضوع توجه کرد که ما گاهی یا علی می گوییم و در زندگی از روح بلند آن حضرت مدد می جوییم. برخی اوقات نیز سجایای اخلاقی حضرت علی(ع) را در قامت یک پدر تمام عیار در نظر می گیریم که بابا علی است و می تواند الگوی اصلی مردان باشد تا جامعه در راستا سعادت رهنمون شود. اما در این میان نکته مهم تر در گزاره با علی نهفته است؛ این موضوع به ما یادآوری می کند که باید سیره عملی آن امام همام را همواره در زندگی خود مد نظر داشته باشیم. یعنی باید در اخلاق با علی(ع) همراه شویم و بسیار از او بیاموزیم تا بتوانیم انتظار جامعه ای علوی را داشته باشیم. با علی(ع) بودن یعنی این که من زندگی ام را به قدری ساده در نظر می گیرم که کسی نسبت به آن حسد نورزد. همه به یاد داشته باشیم که علی(ع) اهل تشریفات و تجملات نبود.

در نکته سوم باید به این موضوع مهم اشاره کرد که با وجود همه انواع دشمنی هایی که نسبت به حضرت علی(ع) روا داشتند تا جایی که در شب نوزدهم ماه رمضان سال 40هجری قمری، فرق مبارک آن حضرت را شکافتند اما امیرالمومنین(ع) هیچ گاه جز دلسوزی و خیرخواهی برای امتش چیزی نخواست و در کارنامه آن حضرت به غیر از پاک سرشتی سراغ نداریم. بنابراین نباید چنین پنداشت که حضرت علی(ع) هزار و 402سال قبل به شهادت رسیده است و امروز نمی توان از او درس گرفت. امام المتقین در دیروز و امروز مناسب ترین الگو برای جامعه است که می توان از سیره عملی او همه چیز یافت؛ از حکومت عادلانه و علوی گرفته تا صداقت، صلابت و دلسوزی برای مردم.

در این میان باید از سیره حکومتی و رفتاری امیرالمومنین(ع) برای اداره امور کشور درس های ویژه ای بگیریم و به یاد داشته باشیم که چونان او، به مردم احترام و به خواست آنان توجه کنیم. در روایات مکرر نقل شده است که آن حضرت همواره غمخوار و یاریگر مردم بود و هر چه در توان داشت برای رفع مسائل آنان انجام می داد. سیره عملی آن حضرت درس های گرانقدری برای زندگی امروز ما در همه ابعاد دارد؛ در جامعه و حکومت از آنها الگو بگیریم و به کار ببندیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1664

به "علی (ع)، الگوی تمام عیار امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی (ع)، الگوی تمام عیار امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید