مصاحبه، کارشناس حقوقی عراقی: استقرار سامانه نظامی در سفارت آمریکا از نظر قوانین عراق و بین الملل غیرقانونی است

به گزارش تاورنا، طارق حرب کارشناس حقوقی عراقی درباره اقدامات اخیر آمریکا در عراق و آزمایش سامانه موشکی به بهانه حفاظت از سفارتخانه خود در برابر حملات راکتی توضیح داد: این اقدام نقض حاکمیت عراق به شمار می رود.

مصاحبه، کارشناس حقوقی عراقی: استقرار سامانه نظامی در سفارت آمریکا از نظر قوانین عراق و بین الملل غیرقانونی است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اقدام آمریکا در نصب سامانه موشکی در محل سفارت خود در منطقه الخضراء و انجام آزمایش موشکی در این زمینه که رعب و وحشت زیادی را در میان ساکنان مناطق همجوار منطقه الخضراء به وجود آورد، با واکنش های منفی شخصیت ها و گروه های مختلف روبرو شده و به عنوان نقض آشکار حاکمیت ملی عراق قلمداد شده است، هر چند دولت عراق تا کنون در این زمینه رسما موضعگیری ننموده است.

طارق حرب کارشناس حقوقی عراقی در گفت وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرنگاران درباره اقدامات اخیر آمریکا در عراق و آزمایش سامانه پدافندی به بهانه حفاظت از سفارتخانه خود در برابر حملات راکتی توضیح داد: براساس قوانین داخلی عراق و قانون بین المللی، این اقدام غیرقانونی است.

حرب اضافه نمود: این اقدامات غیرقانونی است و دولت های روی کارآمده در عراق از سال 2003 میلادی -با وجود همه احترامی که برای آنها قائل هستم- همگی ضعیف بوده اند. اگر قادر به گسترش امنیت بودند، آمریکا یا دیگران نمی توانستند کاری انجام دهند، اما چون دولت ضعیف است، دیگران را تشویق می نماید که تسویه حساب های خود را در خاک عراق انجام دهند.

وی درباره این مسئله که هیچ کشوری در دنیا نه تنها در نزدیک سفارت خود سامانه موشکی مستقر نمی نماید، بلکه مسئله حفظ امنیت سفارتخانه ها و نهادهای دیپلماتیک را به کشور میزبان واگذار می نماید، گفت: آنها ارزیابی می نمایند که دولت عراق دولتی ناتوان از حفاظت از آنها است و می گویند که هر 72 ساعت سفارت هدف قرار می گیرد، لذا مجبور هستیم که به این شیوه متوسل شویم. این بدان معنا است که آمریکا مسئولیت را به گردن دولت عراق می اندازد و می گوید که آنها از ما حفاظت نمی نمایند و بعضی طرف ها به طور مداوم به سمت سفارت راکت پرتاب می نمایند لذا ما به خودمان برای حفاظت از خود متوسل شده ایم.

حرب گفت: نمی دانم که آیا مجوزی برای آزمایش وجود داشته یا خیر؟ بعضی طرف های آمریکایی سفارت را هدف قرار می دهند. عجیب است که در شلیک راکت به سفارت هیچ آمریکایی زخمی نشده است. دهها بار سفارت آمریکا هدف حمله راکتی قرار گرفته است.آیا یک آمریکایی زخمی شده است؟ هرگز. هدف همه اینها، تشویق آمریکا برای دخالت بیشتر در عراق است.

این کارشناس عراقی درباره زمان آزمایش سامانه با حملات راکتی به سفارت و اعلام اینکه این سامانه با موشک ها مقابله نموده است، گفت: فکر نمی کنم که کشوری دخالت در حاکمیت خودش را قبول کند و دیگران را در جایگاهی قرار دهد که اقدامات لازم برای حفاظت از او بردارند، زیرا در این صورت اساسا این دولت برای چیست؟ براساس قانون دولت متعهد به حفاظت (از نهادهای دیپلماتیک خارجی) است، اما وقتی دولت ناتوان از حفاظت است، چه؟ کسانی که سفارت را هدف قرار دادند، آنها بودند که آمریکا را به آوردن سامانه پدافندی تحریک کردند.

وی ادامه داد: این نقض حاکمیت عراق است. نقض حاکمیت عراق از طرف آمریکا انجام شد اما علت چیست؟ باید به دنبال علتی بود که باعث شده تا آمریکایی ها حاکمیت عراق را نقض نمایند. تعجب آور است، حمله راکتی می نمایند؛ بدون نتیجه. هزاران بار به سفارت حمله نموده اند، اما آیا یک آمریکایی زخمی شده است؟

این کارشناس عراقی گفت: ممکن است خود آمریکایی ها در پس پرده این اقدامات باشند، ممکن است بین سفارت آمریکا و شلیک نمایندگان راکت هماهنگی وجود داشته باشد. کسانی که دست به حملات راکتی می زنند، مزدوران سفارت آمریکا هستند تا دولت عراق را متقاعد نمایند که سامانه موشکی را به عراق بیاورد. مسئله ای قابل قبول است زیرا سفارت هدف حمله راکتی قرار می گیرد و آنها اساسا مزدوران آمریکایی ها هستند که در عراق حضور دارند. آنها باعث و بانی بوده و بهانه تراشی نموده اند تا آمریکا سامانه پاتریوت را بیاورد. این قابل قبول نیست. ما درخصوص مسئله نقض حاکمیت عراق از سوی آمریکا اختلافی نداریم، اما درخصوص اینکه چه کسی در پس پرده آن است، اختلاف داریم.

حرب گفت: این (سامانه پدافندی در سفارت آمریکا) اقدام مغایر با قوانین بین المللی است؛ حتی اگر احساس می کردم که موافقت دولت عراق درکار بوده است،اما توجیهی در این زمینه نمی بینم، زیرا دولت بیانیه ای صادر ننموده و در آن نگفته است که این کارها با آگاهی یا موافقتش صورت گرفته است یا اینکه این امور به یک علت تعیین روی داده است. این همان اشکالی است که باقی می ماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1112

به "مصاحبه، کارشناس حقوقی عراقی: استقرار سامانه نظامی در سفارت آمریکا از نظر قوانین عراق و بین الملل غیرقانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، کارشناس حقوقی عراقی: استقرار سامانه نظامی در سفارت آمریکا از نظر قوانین عراق و بین الملل غیرقانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید