چه کنیم کودکمان از غریبه ها نترسد؟

به گزارش تاورنا، یک روانشناس گفت: بچه هایی که اعتماد به نفس پایین دارند و به والدین خود وابسته هستند، در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند.

چه کنیم کودکمان از غریبه ها نترسد؟

هانیه لواف روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار ، درباره راه چاره برای برقراری ارتباط بچه ها با افراد غریبه اظهار کرد: بچه هایی که اعتماد به نفس پایین دارند و به والدین خود وابسته هستند، در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند.

این روانشناس بیان کرد: گاهی والدین اضطراب زیادی دارند و ترس نسبت به غریبه ها را در وجود فرزندانشان ایجاد می کنند، این مسئله باعث می شود کودک از برقراری ارتباط با دیگران اجتناب کند.

وی اضافه کرد: ابتدا باید از بروز مشکل پیشگیری کنیم، بنابراین باید قوانینی را برای ارتباط با غریبه ها برای کودکمان وضع کنیم به عنوان مثال؛ وقتی من هستم می تونی با غریبه ها صحبت کنی و با آن ها ارتباط برقرار کنی، اما در غیاب من نباید با غریبه ها به جایی بروی.

لواف گفت: با وضع قوانین برای ارتباط با غریبه ها نه تنها از بروز مشکل پیشگیری شده بلکه بچه ها از ارتباط با غریبه ها احساس ترس نمی کنند؛ البته بعد از وضع قوانین، باید در خانه با کودک تمرین کنید.

این روانشناس ادامه داد: اگر عدم ارتباط کودک با غریبه ها ترس نبود و به دلیل عدم اعتماد به نفس و وابستگی به والدین بود باید اقداماتی انجام دهیم که او بتواند با غریبه ها ارتباط بگیرد؛ به عنوان مثال؛ هنگامی که فردی از کودک سوالی می پرسد والدین به جای کودک پاسخ ندهد و اجازه دهند خود کودک جواب گو باشد.

وی شرح داد: اگر کودک حداقل ارتباط را با دیگران برقرار کرد والدین او را تشویق کنند و هدیه ای بدهند و یا با جملاتی مانند بهت افتخار می کنیم انگیزه را در کودک ایجاد کنند.

لواف اضافه کرد: اگر کودک به دیگران سلام کرد والدین به او بگویند که خوشحالم که با دیگران می تونی ارتباط بگیری، اگر من اینجا نبودم چه کار می کردی؟

این روانشناس گفت: در محیط بیرون از خانه به کودک مسئولیت دهیم، اجازه دهیم کودک وارد سوپر مارکت شود و برای خودش خرید کند در چنین موقعیتی کودک در کنار پدر و مادر و یک محیط امن می تواند با غریبه ها ارتباط گیرد.

وی بیان کرد: ترس از مردم را در کودک نهادینه نکنیم و مدام خطرات را گوش زد نکنیم، چراکه باعث می شود کودک نتواند با دیگران ارتباط بگیرد.

لواف خاطرنشان کرد: والدین کوچکترین رفتار اجتماعی کودک را مورد پاداش قرار دهد و خودشان الگو مناسب برقراری ارتباط مناسب با دیگران باشند تا کودک بتواند با آن ها همانندسازی کند.

این مشاور خانواده خاطرنشان کرد:اگر کودک رفتار کم رویی داشت خیلی به او تذکر ندهیم، همچنین اجازه اجتناب از عدم برقرار ارتباط را به کودک ندهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 650

به "چه کنیم کودکمان از غریبه ها نترسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کنیم کودکمان از غریبه ها نترسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید