آشکارشدن نقاشی خیره کننده در مصر

به گزارش تاورنا، گروهی از کارشناسان در جریان پروژه بازسازی سقف معبد اسنا واقع در مصر یک نقاشی خیره کننده باستانی را آشکار کردند که ایزدان مصر باستان را در صحنه ای مرتبط با سال نو به تصویر می کشد.

آشکارشدن نقاشی خیره کننده در مصر

معبد اسنا که حدود 2200 سال پیش ساخته شده است، دو هزار سال پیش؛ یعنی زمانی که رومی ها کنترل مصر را بر عهده گرفتند، دست خوش بازسازی قابل توجهی قرار گرفته بود.

در این نقاشی ایزدان مصریان باستان از جمله سوپدت و آنوکت درحالی روی قایق به تصویر کشیده شده اند که نوت ایزدبانوی آسمان حین بلعیدن آسمان بالای سر آن ها به نمایش گذاشته شده است که بر اساس اسطوره شناسی مصر باستان صحنه ای از سال نو مصریان باستان را به تصویر کشیده است.

در این تصویر شخصیت آریون (شکارچی) به عنوان یک صورت فلکی به نمایش درآمده و سوپدت نیز به عنوان ستاره شباهنگ به تصویر کشیده شده است. به گفته کریستن لیتز، استاد دانشگاه مصرشناسی در دانشگاه توبینگن، در آن سال به مدت 70 روز در سال، آسمان شب مصر باستان غیرقابل مشاهده بود تا اینکه بار دیگر در شرق قابل مشاهده شد و به این ترتیب آن روز معادل سال نو مصریان باستان در نظر گرفته شد. رود نیل در آن موقع به صورت فصلی پرآب می شد و مصریان باستان بر این باور بودند که حدود 100 روز پس از ظهور ستاره شباهنگ، آنوکت آب های سیل نیل را به عقب می راند.

لیتز با ارسال ایمیلی به لایوساینس بیان کرد که سال نو مصریان باستان بر اساس تقویم امروزی ما در اواسط ماه جولای به وقوع می پیوست.

این اثر هنری جدیدترین مورد از اکتشافاتی است که در معبد اسنا به دست آمده است. نقاشی های این معبد حدود 2000 سال از نظرها پنهان مانده بود. در پنج سال اخیر، محققان روند پاکسازی سقف و آشکار کردن مجموعه ای از تصاویر از جمله صورت های فلکی، ایزدان مصریان باستان و بیش از 200 نوشته را شروع نموده اند. به نظر نمی رسد که این معبد فقط برای یک ایزد یا ایزدبانوی مصریان باستان ساخته شده باشد و آنالیز بیشتر این معبد اطلاعات بیشتری را درباره هدف و طراحی این مکان در اختیار باستان شناسان قرار خواهد داد.

با پاکسازی سقف این معبد، چندین نقاشی دیگر معبد نیز بازسازی شد. تصویری از موجودی با سر قوچ، بدن شیر و چهار بال که نمادی از باد جنوبی است، از جمله نقاشی های بازسازی شده این معبد است.

اکنون که بازسازی سقف معبد به سرانجام رسیده است، محققان روند پاکسازی دیوارها و ستون های معبد را شروع نموده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2292

به "آشکارشدن نقاشی خیره کننده در مصر" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشکارشدن نقاشی خیره کننده در مصر" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشکارشدن نقاشی خیره کننده در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید