اسلامی: راه آهن تبریز-نخجوان دوباره فعال می گردد

به گزارش تاورنا، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت ارتقای بهسازی پایانه مرزی جلفا بر کوشش و علاقه مندی ایران و آذربایجان برای گسترش همکاری های تجاری و لجستیکی در قالب کریدور شمال-جنوب تاکید نمود.

اسلامی: راه آهن تبریز-نخجوان دوباره فعال می گردد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز 18 خرداد در حاشیه سفر به جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران اعتقاد گسترده ای به گسترش همکاری با کشور های همسایه به ویژه کشور دوست و همسایه آذربایجان با پیشینه مشترک فرهنگی بین دو ملت و دو کشور دارد، گفت: اراده مصمم و همت فراوانی بین رهبران دو کشور برای گسترش روابط وجود دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در همراهی با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان از مناطق مرزی جلفا و دیگر مناطق بازدید به عمل آمد، شرح داد: امروز از مناطق مختلف بازدید می کنیم و ارزیابی مشترک انجام می دهیم. همچنین، در ارزیابی ها، فرصت های توسعه تبادلات و زیرساخت های حمل و نقل به صورت مؤثر برای ایجاد قابلیت همکاری های تجاری و لجستیکی در قالب کریدور هایی شمال و جنوب، علاوه بر کریدور آستارا، مورد سنجش قرار می گیرد.

به گفته اسلامی، با توجه به تحولات منطقه و تفاهم نامه سه جانبه بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان، فعال کردن راه آهن تبریز- نخجوان به سمت آذربایجان و روسیه در برنامه است که از این طریق در کوشش هستیم تا ظرفیت های تجاری دو کشور و کشور های منطقه را گسترش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان با بیان اینکه ایران و جمهوری آذربایجان فرصت های متنوع و بی شماری دارند که می تواند در کریدور های دریای سیاه و خلیج فارس نقش مؤثری ایفا نمایند، تاکید نمود: کوشش برای تحقق این فرصت ها، جزو علاقمندی های دو کشور ایران و آذربایجان است.

وی ابراز امیدواری کرد که سفر شاهین مصطفی اف به ایران و سفر خود به باکو، بتواند نقطه عطفی برای شناسایی کاستی ها و فرصت های مشترک سرمایه گذاری های دو کشور باشد.

اسلامی توضیح داد: باید از این فرصت ها و مذاکرات استفاده کنیم و زیرساخت های حمل و نقلی خود را ارتقا دهیم.

همچنین امروز 18 خرداد، محمد اسلامی در بازدید از پایانه مرزی جلفا، خواهان کوشش برای بهسازی و نوسازی این پایانه جهت تسهیل تردد در هر دو بخش مسافری و خودرویی شد.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای پایانه مرزی جلفا برای توسعه روابط با همسایگان، تحقق این مهم را مستلزم هم افزایی نهاد های مسؤول برای ارتقای سطح کیفی خدمات ارائه شده در آن دانست.

اسلامی هفته قبل نیز از پایانه مرزی نور دوز در مرز کشورمان با جمهوری ارمنستان بازدید کرد.

لازم به ذکر است، وزیر راه و شهرسازی کشورمان صبح امروز 18 خرداد به منظور ملاقات با مقام های جمهوری آذربایجان درباره توسعه روابط دوجانبه، وارد جلفا در 132 کیلومتری شمال غرب تبریز شد.

اسلامی بعد از ملاقات و مذاکره با همتایان آذری خود، برای مذاکرات بیشتر جلفا را به مقصد باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان ترک می نماید.

پایانه مرزی جلفا، مرز مشترک بین ایران و جمهوری خودمختار نخجوان است که در سال 1373 افتتاح شد.

این پایانه مرزی با قرار دریافت در محدوده منطقه آزاد ارس، مزیت های فراوانی برای تاجران و تولیدنمایندگان ایجاد نموده و ساماندهی آن در مرز نخجوان و سطح مبادلات و ترانزیت خارجی فیمابین، به این پایانه مرزی اهمیت ویژه ای بخشیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1696

به "اسلامی: راه آهن تبریز-نخجوان دوباره فعال می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: راه آهن تبریز-نخجوان دوباره فعال می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید