اعمال لیله الرغائب چیست؟

به گزارش تاورنا، درمیان ایام و لیالی ماه رجب، اولین شب آدینه آن نامی خاص به خودگرفته است. این نام ویژه که پیامبراکرم (ص)؛ حلقه اتصال ملک وملکوت، از آن خبرداده اند، لیلة الرغائب است.

اعمال لیله الرغائب چیست؟

به گزارش برنا، آن حضرت هنگامی که فضیلت ماه رجب را برای اصحاب خود بیان می کردند، در باره لیلة الرغائب فرمودند: از اولین شب آدینه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را لیلة الرغائب نامیده اند.

اعمال شب لیله الرغائب

مهم ترین عمل لیلة الرغائب به جای آوردن 12 رکعت نماز است. رسول خدا (ص) درروایت فضیلت ماه رجب، خطاب به یاران خود درباره اعمال لیلة الرغائب می فرمایند: روز پنج شنبه اول ماه را روزه می گیری، چون شب آدینه فرارسید بین نمازمغرب وعشا 12 رکعت نماز می گزاری (6 نمازدورکعتی) ودرهررکعت ازآن پس ازحمد سه مرتبه سوره قدر (اناانزلنا) و 12 مرتبه سوره توحید می خوانی وپس ازاتمام نماز،

70 مرتبه می گویی: اللهم صل علی محمد النبی الامی وعلی آله آن گاه به سجده می روی

و 70 مرتبه می گویی: سُبُّوح قُدُّوس رَبُّ المَلائِکةِ وَالرّوح سپس سر از سجده برمی داری

و 70 مرتبه می گویی: رَبِّ اغفِر وَارحَم وَ تَجاوَز عَمّا تَعلَم اِنَّک اَنتَ العَلِیُّ الاَعظَم باردیگر به سجده می روی

و 70 مرتبه می گویی: سُبُّوح قُدُّوس رَبُّ المَلائِکةِ وَالرّوح آن گاه حاجت خود را ازخدا می خواهی ان شاءا... که برآورده می گردد.

ثواب اعمال شب لیله الرغائب

پیامبر اکرم (ص) پس ازبیان این عمل، پاداش آن را چنین برمی شمارند: کسی که چنین نمازی بخواند خداوند همه گناهانش رابیامرزد ودرقیامت درباره 700 نفرازخاندانش شفاعت کند وچون شب اول قبر فرارسد خداوند پاداش این نماز را به نیکوترین چهره با رویی گشاده ودرخشان و زبانی فصیح وگویا به سوی قبر او می فرستد.

آن چهره نیکو به وی می گوید:ای حبیب من! برتوبشارت باد که از هر شدت وسختی نجات یافتی. ازآن چهره نورانی می پرسد توکیستی؟ من تا به امروز چهره ای از تو زیباتر ندیده ام و بویی از بوی توخوش تربه مشامم نرسیده است؟ آن چهره نیکو پاسخ می دهد: ای حبیب من! من پاداش آن نمازی هستم که تو در فلان شهر، فلان ماه و در فلان سال به جا آوردی. من امشب نزد تو آمده ام تا حقت را ادا کنم ومونس تنهایی توباشم، وحشت راازتو رفع کنم (همیشه درکنارت باشم) وتازمانی که همگی درروزقیامت برخیزند، برسرت سایه بیفکنم..

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1573

به "اعمال لیله الرغائب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال لیله الرغائب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید