اگر مزه آب را دوست ندارید این نوشیدنی را برای برطرف تشنگی امتحان کنید

به گزارش تاورنا، در حالی که هر یک از ما در هر زمانی از سال مستعد کم آبی هستیم، اما این خطر می تواند به طور قابل توجهی در طول تابستان افزایش یابد، زیرا زمان بیشتری خارج از منزل و در زیر نور خورشید می گذرانیم که همراه با افزایش تعریق ناشی از دمای گرم است.

اگر مزه آب را دوست ندارید این نوشیدنی را برای برطرف تشنگی امتحان کنید

به گزارش خبرنگاران، از بین تمام نوشیدنی های موجود، آب، برترین گزینه برای هیدراته ماندن در هر زمانی است. این مورد به ویژه برای کسانی که در ماه های تابستان در بیرون و هوای آزاد کار می نمایند بسیار مهم است.

بر اساس گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا (CDC)، یک فرد باید هر 15 تا 20 دقیقه یک لیوان هشت اونسی آب در روزهای کاری که در گرما سپری می نماید بنوشد. منتظر نمانید تا زمانی که احساس کم آبی کردید آب بنوشید بلکه همواره آماده نوشیدن آب باشید و از کم آبی جلوتر حرکت کنید.

با این حال، اگر نوشیدن آب معمول برای شما کمی ملالت آور شده است، به جای آن آب گازدار بنوشید. نه تنها شما را به مقدار کافی هیدراته نگه می دارد بلکه نتایج تحقیقات علمی نشان می دهند که ممکن است مزیت دیگری نیز به همراه داشته باشد.

احساس سوزن سوزن شدن ناگهانی که پس از مصرف کمی آب گازدار روی زبان خود احساس می کنید برای بیداری هر کسی کافی است اما، علاوه بر تحریک فیزیکی، نوشیدن آب گازدار در تابستان ممکن است به ما یک مزیت اضافی در قالب تقویت روحیه بدهد.

نتایج تحقیقی در سال 2022 که در نشریه فیزیولوژی و رفتار (Physiology & Behavior) منتشر شد، تاثیرات آب آشامیدنی گازدار و غیر گازدار را بر خلق و خوی، جریان خون مغزی و سایر واکنش های گرمایی فیزیولوژیکی در 17 فرد بزرگسال سالم در شرایط استراحت در یک محیط با دمای 98.6 درجه فارنهایت مقایسه کرد.

در نتایج این تحقیق، افزایش جریان خون مغزی در رابطه با هر دو نوشیدنی مشاهده شد، اگرچه بیشتر با آب گازدار همراه بود. در حالی که هیچ تغییری در بعضی دیگر از پاسخ های گرمایی فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب یا تعریق مشاهده نشد اما آب گازدار باعث افزایش بیشتر انگیزه و احساس نشاط نسبت به آب معمول (راکد) شد.

علاوه بر این، آب گازدار در کاهش احساس خواب آلودگی شرکت نمایندگان نیز موثرتر بود. به طور کلی، یافته های تحقیق نشان داد که نوشیدن آب سرد و گازدار هنگام استراحت در محیط های گرم ممکن است فشار خون را افزایش دهد، جریان خون مغزی را بهبود بخشد، خلق و خوی را بهتر کند و بیداری را افزایش دهد.

چه کسی تقویت خلق و خوی خوب را در حالی که بدن خود را با مایعات مورد احتیاج خود پر می نماید، دوست ندارد؟ در واقع، بعضی نتایج تحقیقات نشان می دهد که آب گازدار ممکن است تشنگی شما را حتی بهتر از آب معمول برطرف کند.

در یک مطالعه در سال 2016 که در نشریه PLoS ONE منتشر شد، محققان به اثرات برطرف تشنگی نوشیدنی های مختلف روی تقریبا 100 بزرگسال مبتلا به کم آبی پرداختند. این نوشیدنی ها از نظر دما، احساس خنک نماینده، شیرینی، کربناته شدن و غیره متفاوت بودند. بر طرف کردن تشنگی بر اساس اندازه آب معمول در شرکت نمایندگان پس از نوشیدن نوشیدنی معین شده از کوزه تهیه شده نوشیده شد.

وقتی صحبت از کربناته شد، محققان آب معمول در دمای اتاق را با آب گازدار در دمای اتاق مقایسه کردند. ثابت شد که آب گازدار رضایت بخش تر است زیرا افراد بعد از آن نسبت به افرادی که در ابتدا آب خنک می نوشیدند، آب کوزه کمتری می نوشیدند. این موضوع حتی زمانی که محققان تغییرات دما را در نظر گرفتند نیز صادق بود. شرکت نمایندگان همچنان بعد از نوشیدن یک نوشیدنی سرد و گازدار کمتر آب سرد مصرف می کردند.

بر اساس نتایج تمام تحقیقات موجود، ممکن است بخواهید دفعه بعد در یک روز گرم از بطری آب گازدار بهره ببرید. با انجام این کار، احتمالا در تمام تابستان خود را برای یک فصل با طراوت، آبرسانی و خلق و خوی خوب آماده خواهید کرد.

  • سبزیجاتی که برای سلامت ریه هایتان باید مصرف کنید
  • افزایش احتمال ابتلا به سرطان کبد در زنان با مصرف این نوشیدنی ها
  • 5 ماده غذایی که به بهبود عملکرد مغزی بچه ها یاری می نماید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1402 بروزرسانی: 24 مرداد 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2277

به "اگر مزه آب را دوست ندارید این نوشیدنی را برای برطرف تشنگی امتحان کنید" امتیاز دهید

1 کاربر به "اگر مزه آب را دوست ندارید این نوشیدنی را برای برطرف تشنگی امتحان کنید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر مزه آب را دوست ندارید این نوشیدنی را برای برطرف تشنگی امتحان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید