ایران در فراوری علم حوزه سلامت ظرفیت بالایی دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گزارش سالانه شاخص جهانی نوآوری، وضعیت نوآوری در یک حوزه موضوعی را در کنار رتبه بندی کشورها مورد آنالیز می نماید و چشم اندازها و چالش های نوآوری در آن حوزه را مورد بحث و تحلیل قرار می دهد.

ایران در فراوری علم حوزه سلامت ظرفیت بالایی دارد

گزارش سال 2019 شاخص جهانی نوآوری که حوزه سلامت را مورد آنالیز قرار داده، برای اولین بار و در فصلی مستقل به آنالیز نوآوری های پزشکی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. زیست بوم نوآوری سلامت کشورمان، یکی از محورهای مورد توجه این فصل از گزارش شاخص جهانی نوآوری بوده است.

این گزارش با اشاره به زیست بوم نوآوری در حال گسترش بخش سلامت در ایران، توسط مجموعه ای پویا از سیاست ها، مشوق ها و نهادهای تنظیم گر پشتیبانی می گردد، بیان می نماید در زیست بوم نوآوری سلامت ایران، هم افزایی مناسبی بین سیاست ها و تنظیم گری شگل گرفته و به صورت هم زمان از طرف عرضه و تقاضا نوآوری سلامت پشیبانی به عمل آمده است.

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال 2019، نوآوری در طرف عرضه نوآوری، زمینه را برای نوآوری های درون زا در بخش سلامت فراهم آورده در شرایطی که راهکار های متداول (واردات دارو و تجهیزات پزشکی) گران قیمت و بعضاً به دلیل تحریم ها سخت بوده است.

این گزارش، به صندلی ایران بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HDI) اشاره نموده و آورده است: متوسط طول عمر در ایران از 51.1 سال در دهه 1360 شمسی به 76.2 در سال 1397 رسیده که افزایش قابل توجه 25 ساله در سه دهه گذشته را نشان می دهد.

ظرفیت بالای ایران در فراوری علم حوزه سلامت

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال 2019، ایران در فراوری علم نیز به رتبه های برتر جهان در حوزه های پیچیده ای نظیر فناوری نانو رتبه 4، مهندسی پزشکی رتبه 12، زیست مهندسی رتبه 9 و رتبه هشتم زیست مواد در سال 2017 رسیده است.

بر اساس این گزارش، کوشش های توسعه علم، فناوری و نوآوری برای تحول در بخش سلامت به هم افزایی میان عرضه سرمایه انسانی، ارتقاء رژیم فناورانه و اکوسیستم نوآوری منجر شده است.نوآوری های پیشرفته پزشکی به وسیله آموزش پزشکی در حال گسترش، حمایت از تحقیق و توسعه در دانشگاه ها و بنگاه ها و خلق سیاست ها و اکوسیستم حامی نوآوری در حال تکثیر است.

اکوسیستم نوآوری سلامت در ایران توسط 19300 عضو هیأت علمی 65 دانشگاه علوم پزشکی، 37450 منتشرات علمی و 1859 درخواست ثبت اختراع در سال 2018 پشتیبانی شده و از ظرفیت بالایی برای میزبانی پژوهش های پیچیده در حوزه سلامت برخوردار است.

شبکه توزیع یافته و کارآمد دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور مسئول آموزش پزشکی و نیز پژوهش در مورد مسائل سلامت و بیماری های منطقه ای هستند. این شبکه در 100 درصد مناطق شهری و 98 درصد مناطق روستایی، خدمات اولیه سلامت را در اختیار ایرانیان قرار داده اند.

افزایش تنوع نقش آفرینان زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران

طیف گسترده و متنوعی از بازیگران در اکوسیستم نوآوری سلامت ایران نقش آفرینی می کنند که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.

از جمله این نقش آفرینان به سازمان های سیاست گذار و تنظیم گر مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان ملی استاندارد ایران، هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ستاد توسعه زیست فناوری اشاره شده است.

همچنین بیش از 1100 شرکت دانش بنیان، 739 مرکز پژوهشی، از جمله انسیتو پاستور، موسسه رازی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، 4 پارک علم و فناوری و 78 مرکز رشد کسب و کار اختصاصی حوزه سلامت (به علاوه 27 پارک و 68 مرکز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در حوزه های مرتبط با سلامت فعال هستند از بخش های دیگری است که گزارش شاخص جهانی نوآوری در زیست بوم نوآوری سلامت ایران مورد توجه قرار داده است.

ملاحظاتی در راستای تدام روند مثبت فعلی توسعه زیست بوم نوآوری سلامت در ایران

گزارش شاخص های جهانی نوآوری در سال 2019، راه کارهایی را برای تداوم روند توسعه و ارتقاء زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران پیشنهاد داده است.

این گزارش به احتیاج به تغییر تدریجی نگاه جایگزینی واردات به توسعه صادرات که تضمین کننده استمرار و موفقیت فعالیت های نوآورانه سلامت و نیز پوشش دهنده هزینه های تحقیقاتی توسعه داروها و تجهیزات پزشکی ساخت داخل و کسب درآمد ارزی خواهد بود اشاره نموده است.

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال 2019، این روند در سال های اخیر به وسیله سخت گیرانه تر الزامات مرتبط با فراوری، آزمون، استاندارد و ... در ایران شدت گرفته که احتیاجمند حمایت و تسریع بیشتر توسط دولت است.

گزارش یاد شده همچنین بر لزوم تداوم اعتماد دولت به بنگاه های داخلی درگیر در نوآوری های پزشکی تأکید نموده و معتقد است این روند همان طور که در گذشته جواب داده، باید حفظ و به صورت گسترده تری تقویت گردد.

این گزارش شاخص جهانی نوآوری حمایت دولت از شرکت بزرگ و با فروش بالا در حوزه سلامت باید به صورتی ویژه و خارج از تشریفات اداری معمول را مورد اشاره قرار داده است. مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان که اخیراً توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت ویژه از شرکت های برتر دانش بنیان طراحی و در حال پیاده سازی می باشد، گامی اثرگذار در این حوزه ارزیابی شده است.

متنوع شدن سازوکارهای تأمین اقتصادی نوآوری های پزشکی فراتر از مکانیزم های معمول و ریسک گریز وام، لیزنیگ و تسهیلات بانکی به مکانیزم های ریسک پذیر مانند صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی جزو راه کارهایی می باشد که گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال 2019 برای ایران پیشنهاد نموده است.

گزارش شاخص جهانی نوآوری هرساله به صورت موضوعی وضعیت کشورها را در یک حوزه خاص آنالیز می نماید. گزارش سال 2019 شاخص جهانی نوآوری در سال 2019 به حوزه سلامت پرداخته و برای نخستین بار در فصلی جداگانه وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 شهریور 1398 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 263

به "ایران در فراوری علم حوزه سلامت ظرفیت بالایی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در فراوری علم حوزه سلامت ظرفیت بالایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید