برنامه بازسازی 100 اثر تاریخی خراسان رضوی در سال

به گزارش تاورنا، خبرنگاران: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: سالانه بازسازی اضطراری و جامع 100 اثر تاریخی این استان براساس احتیاج و اولویت انجام میشود.

برنامه بازسازی 100 اثر تاریخی خراسان رضوی در سال

به گزارش خبرگزاری ها، احسان زهره وندی گفت: تا به امروز 2 هزار و 44 اثر تاریخی اعم از بنا، محوطه و بافت تاریخی و آثار منقول و غیرمنقول خراسان رضوی در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: همه این آثار تاریخی به تعبیری نیازمند بازسازی، بازسازی و نگهداری هستند اما نمی توان در طول سال برای همه آنها اعتبار گذاشت و سالانه حدود پنج درصد بازسازی می گردد.

وی اضافه نمود: به همین علت هر ساله ناچار به اولویت بندی آثار و بناهای تاریخی برای انجام عملیات بازسازی در 2 بخش اضطراری یا جامع هستیم و به همین علت اولویت بیشتر با آثاری است که در معرض خطر هستند.

زهره وندی تاکید نمود: سالانه در این راستا 100 اثر تاریخی را به عنوان شاخص برای بازسازی در نظر می گیریم و در طول سال با تأمین اعتبارات اقدام به انجام عملیات بازسازیی می کنیم که از این تعداد بین 10 تا 15 اثر نیازمند بازسازی اضطراری هستند.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی بدون اشاره به اندازه اعتبارات ملی و استانی خاطرنشان کرد: سال گذشته 100 درصد اعتبارات ملی در این حوزه تأمین شد اما بخشی از اعتبارات استانی هنوز تأمین نشده است که امیدواریم تا خاتمه سال مالی، شاهد مثبت بودن روند تخصیص در این بخش باشیم.

وی گفت: به هیچ وجه از اندازه اعتبارات تخصیصی برای خراسان رضوی راضی نیستیم زیرا تعداد بناهای شاخص ما در استان زیاد است و بازسازی و نگهداری مجموعه های میراث فرهنگی از جمله آرامگاه فردوسی، عطار، خیام و بیهقی، اعتبارات به مراتب بیشتری را می طلبند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2234

به "برنامه بازسازی 100 اثر تاریخی خراسان رضوی در سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه بازسازی 100 اثر تاریخی خراسان رضوی در سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید