تکس فری ترکیه ، راهنمای پس گرفتن مبلغ مالیات

به گزارش تاورنا، درست است که سفر به ترکیه مزایای زیادی دارد، اما گاهی اوقات، هزینه های آن می تواند کمی زیاد باشد. خبر خوب این است که می توانید بخشی از این هزینه ها را با دریافت تکس فری جبران کنید. تکس فری سیستمی است که به گردشگران خارجی اجازه می دهد تا مالیاتی که هنگام خرید در ترکیه پرداخت نموده اند را، در زمان خروج از کشور، پس بگیرند. در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران، به طور کامل به موضوع تکس فری در ترکیه می پردازیم. در اینجا، به تمامی سوالات شما در خصوص نحوه دریافت تکس فری، شرایط لازم، مدارک مورد احتیاج، نکات مهم و غیره پاسخ خواهیم داد.

تکس فری ترکیه ، راهنمای پس گرفتن مبلغ مالیات

خرید بدون مالیات چیست ؟ | خداحافظی با هزینه های اضافی

خرید بدون مالیات (Tax-Free Shopping - TFS) به معنای خرید کالا در کشوری دیگر و دریافت بازپرداخت مالیات فروش است که به وسیله فروشگاه بر روی آن کالا محاسبه شده است. ترویج خرید بدون مالیات و آسان تر کردن فرآیند دریافت بازپرداخت مالیات برای گردشگران، به جذب مسافر به بسیاری از کشورها یاری نموده است.

خرید بدون مالیات مشمول قوانین ملی مانند حداقل مبلغ خرید و محدودیت هایی در انواع محصولاتی است که می توان برای آن ها درخواست بازپرداخت کرد. بازپرداخت مالیات فقط برای کالاهایی قابل درخواست است که از کشور خارج شوند. خرید بدون مالیات به این معنا نیست که مسافران هنگام ورود به کشور خود از پرداخت مالیات های قابل اجرا بر روی خریدهایشان معاف هستند؛ با این حال، آن ها به طور کلی می توانند از معافیت مالیاتی بر روی مبلغ مشخصی از واردات خود بهره مند شوند.

خرید بدون مالیات در ترکیه | شرایط و الزامات تکس فری ترکیه

سفر به ترکیه، با جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بی نظیرش، تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود. جاهای دیدنی استانبول، آنتالیا، ازمیر، مارماریس و دیگر شهرهای گردشگر پذیر ترکیه متعدد و تماشایی هستند. بعلاوه، سفر به این کشور، بدون خرید و گشت و گذار در بازارها و پاساژهای رنگارنگش، کامل نمی گردد. این کشور بهشت خریداران است و مسافران می توانند در آن، انواع و اقسام پوشاک، لوازم آرایشی، سوغاتی و غیره را با قیمتی بسیار مناسب و رقابتی پیدا نمایند. اما گاهی اوقات، هزینه های سفر می تواند کمی زیاد باشد.

خبر خوب این است که می توانید بخشی از این هزینه ها را با دریافت تکس فری جبران کنید. برای بهره مندی از مزایای خرید بدون مالیات (Tax Free) در ترکیه، ضروری است شرایط زیر را رعایت کنید:

غیرمقیم بودن

اولین شرط اساسی برای استفاده از تکس فری، غیرمقیم بودن شما در ترکیه است. به عبارت دیگر، شما باید تابع کشوری به جز ترکیه باشید. در زمان خرید، ارائه پاسپورت معتبر به عنوان مدرک هویتی الزامی است.

پرداخت مالیات

هنگام خرید از فروشگاه های مجاز تکس فری ترکیه، باید مبلغ مالیات مربوطه را به طور کامل پرداخت کنید. این مبلغ معمولا به صورت درصدی از قیمت نهایی کالا محاسبه می گردد و در فاکتور خرید شما قید خواهد شد.

مهلت خروج کالا

طبق قوانین تکس فری ترکیه، شما موظف هستید کالاهای خریداری شده را حداکثر تا سه ماه پس از تاریخ خرید، از خاک این کشور خارج کنید. در غیر این صورت، امکان دریافت بازپرداخت مالیات را از دست خواهید داد.

خرید از فروشگاه های مجاز

برای استفاده از این امکان، حتما باید از فروشگاه های معتبر و مجاز این سیستم خرید کنید. این فروشگاه ها به طور واضح علامت Tax Free Shopping را در محل صندوق خود نصب نموده اند و از ارائه فاکتورهای مخصوص تکس فری به مشتریان خود اطمینان حاصل می نمایند.

البته توجه داشته باشید که در فرودگاه ترکیه، فروشگاه هایی را با تابلو تکس فری یا (Duty Free) مشاهده می کنید. شما در این فروشگاه ها مبلغ مالیات پرداخت نمی کنید و در نتیجه قبض تکس فری نیز دریافت نخواهید کرد.

دریافت فاکتور

در زمان خرید از فروشگاه های تکس فری ترکیه، حتما از فروشنده فاکتورهای مربوط به تکس فری را دریافت کنید. این فاکتورها حاوی اطلاعاتی مانند مشخصات کالا، قیمت، مقدار مالیات و سایر جزئیات لازم برای دریافت بازپرداخت هستند. بدون ارائه این فاکتورها در فرودگاه، امکان دریافت پول شما وجود نخواهد داشت.

راهنمای کامل دریافت مالیات بر ارزش افزوده (VAT) در فرودگاه های استانبول

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) در ترکیه درصدی است که به قیمت نهایی کالاها اضافه می گردد. نرخ این مالیات بسته به نوع کالا متفاوت بوده و شامل دو دسته اصلی است:

  • 18 % : این نرخ برای کالاهایی مانند اکسسوری، جواهرات و ساعت، لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی اعمال می گردد.
  • %8 : این نرخ برای لباس ها و محصولات چرمی در نظر گرفته می گردد.

پس از کسر هزینه های اداری از کل مبلغ قابل استرداد مالیات بر ارزش افزوده، مبلغ نهایی بازپرداخت به شما محاسبه خواهد شد. شما حداقل باید به ارزش 100 لیر به اضافه مالیات بر ارزش افزوده خرید نموده باشید.

فرودگاه های قابل استرداد: امکان دریافت مالیات بر ارزش افزوده فقط در فرودگاه های بین المللی استانبول و صبیحه گوکچن وجود دارد. در فرودگاه، با توجه به انتخاب شما در فرم مربوطه، می توانید مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را به صورت نقدی یا به کارت اعتباری خود دریافت کنید.

مدارک مورد احتیاج

  • کالاهای خریداری شده که مشمول تکس فری هستند.
  • فرم درخواست استرداد مالیات بر ارزش افزوده (تکس فری)
  • فاکتورهای خرید
  • کارت پرواز
  • گذرنامه

مراحل دریافت تکس فری در فرودگاه های استانبول

جمع آوری رسیدها: تمامی رسیدها یا فاکتورهای خرید خود را که در ترکیه دریافت نموده اید، جمع آوری کنید. در این فاکتورها باید مبلغ مالیات بر ارزش افزوده پرداختی شما قید شده باشد.

مراجعه به دفتر تکس فری: پس از تحویل چمدان ها در باجه تحویل بار، به دفتر تکس فری مراجعه کنید. این دفتر معمولا در سالن پرواز واقع شده است، اما در صورت احتیاج می توانید از پرسنل فرودگاه هدایت بخواهید.

ارائه مدارک: رسیدهای خرید و گذرنامه یا سایر مدارک مسافرتی خود را به مسئول دفتر تکس فری ترکیه ارائه دهید. کالاهای خریداری شده را نیز همراه خود داشته باشید.

آنالیز رسیدها: مسئول مربوطه، اصالت رسیدهای خرید شما را آنالیز می نماید و با کسر هزینه های اداری، مبلغ نهایی قابل استرداد مالیات را محاسبه خواهد نمود.

دریافت وجه: در صورت تایید نهایی، بعد از مهر کردن پاسپورت، وارد سالن ترانزیت فرودگاه خواهید شد. در این سالن می توانید هزینه تکس فری را از صرافی های فرودگاه دریافت کنید. مبلغ مالیات بر ارزش افزوده پرداختی به شما بازگردانده می گردد.

با دنبال کردن این مراحل ساده، می توانید به راحتی مالیات بر ارزش افزوده (VAT) خود را در فرودگاه های استانبول پس بگیرید و سفری به صرفه تر را تجربه کنید.

نکات تکمیلی درباره تکس فری ترکیه:

  • کالاهای معاف از مالیات: توجه داشته باشید که بعضی از کالاها مانند دخانیات، و بعضی از لوازم آرایشی، مشمول معافیت مالیاتی نمی شوند.
  • اطلاعات بیشتر: برای کسب اطلاعات جامع و به روز در خصوص قوانین و مقررات تکس فری ترکیه، به وب سایت اداره گمرک جمهوری ترکیه مراجعه نمایید.

تکس فری ترکیه، تجربه خرید بدون پرداخت مالیات

خرید بدون مالیات (Tax Free) در ترکیه، راهی عالی برای بازگرداندن بخشی از مالیاتی است که هنگام خرید در این کشور پرداخت نموده اید. برای استفاده از این سیستم، باید شرایطی را مانند غیرمقیم بودن، پرداخت مالیات، خرید از فروشگاه های مجاز و ارائه فاکتور را رعایت کنید.

در این مقاله، به طور کامل به موضوع تکس فری ترکیه پرداختیم و راهنمای گام به گام دریافت آن در فرودگاه های استانبول را ارائه دادیم. با آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به تکس فری و انجام مراحل ذکر شده، می توانید به راحتی از مزایای این سیستم بهره مند شده و از سفری پربارتر و ارزان تر در ترکیه لذت ببرید. برای سفر به هر نقطه از این کشور بلیط هواپیما، هتل یا تور خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

آیا تا به حال از تکس فری ترکیه و یا کشوری دیگر استفاده نموده اید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول تکس فری ترکیه

تکس فری چیست؟

بازپرداخت مالیاتی است که گردشگران خارجی می توانند هنگام خروج از ترکیه، برای کالاهایی که خریده اند دریافت نمایند.

شرایط استفاده از تکس فری در ترکیه چیست؟

غیرمقیم بودن، پرداخت مالیات مربوطه هنگام خرید، خرید از فروشگاه های مجاز، ارائه فاکتور و خروج کالا از ترکیه حداکثر تا سه ماه

حداقل مبلغ خرید برای استفاده از تکس فری چقدر است؟

100 لیر به اضافه مالیات بر ارزش افزوده

در کدام فرودگاه های ترکیه می توانم تکس فری را دریافت کنم؟

فرودگاه های بین المللی استانبول و صبیحه گوکچن

مبلغ تکس فری را چگونه می توانم دریافت کنم؟

به صورت نقدی یا به کارت اعتباری

برای دریافت مبلغ تکس فری چه مدارکی به همراه داشته باشیم؟

رسید مبلغ پرداختی، رسیدی که فروشگاه بابت تکس فری به شما ارائه داده، پاسپورت و کالای خریداری شده را به همراه داشته باشید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 4 تیر 1403 بروزرسانی: 4 تیر 1403 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2309

به "تکس فری ترکیه ، راهنمای پس گرفتن مبلغ مالیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکس فری ترکیه ، راهنمای پس گرفتن مبلغ مالیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید