راهنمای خرید میز بدنسازی برای راه اندازی یک باشگاه خانگی

به گزارش تاورنا، داشتن یک میز بدنسازی برای هر برنامه تمرینی قدرتی یا تناسب اندام مهم است. در واقع قابلیت گنجاندن آسان آن در طیف وسیعی از تمرینات ورزشی هوازی و غیرهوازی، آن را به یک ضرورت مطلق در هر فضای تناسب اندام تبدیل می نماید.

راهنمای خرید میز بدنسازی برای راه اندازی یک باشگاه خانگی

این راهنمای خرید میز بدنسازی به شما یاری می نماید تا گزینه مناسب را برای اهداف و احتیاجهای خود مشخص کنید و اقدام به خرید آن کنید.

میز بدنسازی مدل A28-50.50

3,739,910

تومان

میز بدنسازی مدل 015

1,916,810

تومان

خرید میز بدنسازی

مشاهده همه

انواع میزهای بدنسازی

در اینجا ما 5 نوع اصلی میز بدنسازی را به شما معرفی می کنیم؛ میز تخت، میز قابل تنظیم، میز المپیکی، میز چندکاره و میز شکم. هر یک از این میزها هدف متفاوتی را ارائه می نمایند که برای طیف متنوعی از ورزشکاران و فعالیت ها مناسب است.

میز بدنسازی تخت

میزهای بدنسازی تخت جمع و جور، مقاوم و بسیار متنوع هستند. طراحی ساده و در عین حال محکم آن ها، آن ها را برای انجام طیف گسترده ای از تمرینات ترکیبی و ایزوله، از جمله پرس سینه، تک بازو دمبل خم و اسکات اسپلیت بلغاری عالی می نماید.

بعلاوه می توان از آن ها برای تمرین های مختلف با وزن بدن، مانند جهش روی میز بدنسازی، پشت بازو از پشت، و شیب عضله سه سر استفاده کرد، که آن ها را به ابزاری بسیار مؤثر برای توسعه قدرت، افزایش توده عضلانی و تقویت بدن تبدیل می نماید.

در حالی که می توان از آن ها برای تمرینات نشسته استفاده کرد، نیمکت های مسطح در طول این حرکات از پشت پشتیبانی نمی نمایند. این می تواند بر فرم شما تأثیر منفی بگذارد، که ممکن است منجر به افزایش خطر آسیب در هنگام جابه جایی وزنه های چالش برانگیز گردد.

موقعیت ثابت یک میز تخت به دوام آن می افزاید. این به این علت است که هیچ بخش متحرکی وجود ندارد که بتواند خراب گردد یا احتیاج به تعمیر و نگهداری داشته باشد و طول عمر آن ها را افزایش دهد. این بعلاوه به این معنی است که آن ها برای وزنه های سنگین مناسب تر هستند، زیرا ساختار قوی تری دارند.

نقاط قوت

 • قوی و بادوام
 • پایدار
 • فشرده و جمع و جور
 • قابلیت سازگاری بالا

نقاط ضعف

 • عدم پشتیبانی از پشت هنگام نشستن
 • زوایای مختلف را ارائه نمی دهد

میز بدنسازی قابل تنظیم

میزهای قابل تنظیم مطمئناً بیشترین تنوع را ارائه می دهند. آن ها بعلاوه به عنوان نیمکت های (FID یا نیمکت های صاف، شیب دار و خم) شناخته می شوند. این نیمکت های عالی به شما این امکان را می دهند که میز بدنسازی خود را در موقعیت بهینه برای قد، طول اندام و تمرینی که انجام می دهید تنظیم کنید.

با تغییر زاویه، نیمکت های قابل تنظیم نه تنها به نگه داشتن بدن شما در ایمن ترین و مطمئن ترین موقعیت یاری می نمایند، بلکه کیفیت تمرینات را نیز به شدت افزایش می دهند. به عنوان مثال، می توانید پرس سینه ای سنتی خود را با انجام چند پرس شیب یا نزولی مخلوط کنید، یا می توانید بعضی از حرکات فلای معکوس با پشتیبانی از سینه را امتحان کنید.

مزیت اصلی استفاده از زوایای مختلف و تنظیم الگوی حرکتی این است که به خود اجازه می دهید با دقت بیشتری گروه های عضلانی خاصی را هدف قرار دهید. به عنوان مثال یک موقعیت کاهشی را در نظر بگیرید. این زاویه اغلب به وسیله بسیاری از ورزشکاران نادیده گرفته می گردد، علیرغم اینکه یکی از برترین راه ها برای شوک دادن به ساق پا، عضله سه سر و شکم است.

یکی دیگر از مزایای قابل توجه نیمکت های قابل تنظیم، پشتیبانی از پشت آن ها است. برخلاف نیمکت های تخت، این نیمکت ها به کاهش فشار وارد شده به کمر در طی تمرینات مختلف نشسته مانند پرس شانه و حلقه های دوسر بازو یاری می نمایند. این حمایت اضافی می تواند خطر آسیب دیدگی شما را کاهش دهد و در عین حال شما را تشویق به بلند کردن وزنه های سنگین تر می نماید.

با این حال، نیمکت های قابل تنظیم، به ویژه با توجه به ظرفیت وزنی آن ها، دارای اشکالاتی هستند. این نیمکت ها به علت مکانیزم های قابل تنظیم برای تحمل بارهای بسیار سنگین طراحی نشده اند. اگر شما یک ورزشکار قدرتی پیشرفته هستید که به یک میز بدنسازی قابل تنظیم احتیاج دارید، همواره باید گزینه ای بالاتر را انتخاب کنید، در غیر این صورت در خطر خرابی سریع تر و تعمیر و نگهداری بیشتر هستید.

نقاط قوت

 • زوایای مختلفی را ارائه می دهد
 • امکان موقعیت یابی بهینه را فراهم می نماید
 • ایمن و مطمئن
 • بیشترین تنوع حرکات ورزشی را ارائه می دهد
 • به شما امکان می دهد تا عضلات را با دقت بیشتری هدف قرار دهید

نقاط ضعف

 • ظرفیت های وزن کمتر
 • ممکن است احتیاج به تعمیر و نگهداری داشته باشد
 • معمولاً کمی گران تر است

میز بدنسازی المپیکی / نیمکت پرس ثابت

میز المپیکی، که اغلب به عنوان نیمکت پرس ثابت شناخته می شوند، برای حرکات سنگین هالتر و برای کامل کردن دامنه حرکات پرس نیمکت شما مناسب هستند.

این میزهای المپیکی دارای یک سیستم قفسه بندی داخلی هستند که معمولاً شامل قلاب های J شکل قابل تنظیم یا نگه دارنده هالتر ایمن و چند طبقه است. نیمکت های المپیک با ارائه موقعیت های آغاز چندگانه هالتر، اطمینان می دهند که همه کاربران می توانند وزنه خود را در موقعیتی که برایشان مناسب است، حرکت دهند و پس از تکمیل دامنه حرکت دوباره به موقعیت اولیه بازگردانند. این میزها برای ترویج تکنیک صحیح و به حداقل رساندن خطر آسیب به شما لازم است.

یکی دیگر از مزایای سیستم قفسه بندی ثابت این است که با هر بار استفاده احتیاجی به هدر دادن زمان و انرژی برای حرکت دادن نیمکت خود به داخل و خارج از قفسه ندارید. اگرچه، نقطه ضعف این است که آن ها فضای بسیار بیشتری را در مقایسه با یک نیمکت تخت یا تاشو اشغال می نمایند.

بعضی از نیمکت های المپیک، دارای قلاب های J شکل قابل رزرو هستند که می توان آن را در پشت پایه های ایستاده محکم کرد و آن را به یک قفسه اسکوات با عملکرد کامل تبدیل کرد. بسیاری از نیمکت های سطح بالا با بازوهای نقطه ای قابل تنظیم نیز عرضه می شوند که مکانیزم ایمنی بیشتری را در صورت عدم موفقیت در تکرار ارائه می دهند.

مشابه نیمکت های تخت، نیمکت های المپیکی بسیار قوی و قابل اعتماد هستند و می توانند وزن های زیادی را تحمل نمایند. این به این علت است که قطعات قابل تنظیم کمتری دارند که باعث می گردد محکم تر باشند و کمتر خراب شوند.

در حالی که یک سیستم پرس نیمکت ثابت ممکن است یک موهبت مطلق به نظر برسد، اما با چند عیب نیز همراه است.

برای آغاز، مگر اینکه یک نیمکت المپیکی درجه یک بخرید، در غیر این صورت سیستم قفسه بندی ثابت معمولاً به معنای زاویه ثابت است که تعداد تمریناتی را که می توانید انجام دهید محدود می نماید. بعلاوه، اگر تمایل دارید هالتر خود را روی نیمکت المپیک خود جایگذاری کنید، اگر سعی کنید تمرینات دمبل را انجام دهید، مانع ایجاد می گردد.

نکته مهم دیگری که باید در خصوص نیمکت های المپیک در نظر گرفت این است که آن ها فقط با تجهیزات مقدار المپیک، یعنی هالتر المپیک 7 فوت و صفحات وزن المپیک سازگار خواهند بود. این بدان معناست که اگر از قبل هالتر و صفحه وزن استاندارد دارید، بعید است که این نیمکت ها با تجهیزات شما سازگار باشند.

نقاط قوت

 • مناسب برای تمرین با وزنه های سنگین
 • روش صحیح اجرای پرس نیمکت را ترویج می نماید
 • در زمان و انرژی بین تمرینات صرفه جویی می نماید
 • احتمال کمتری دارد که به تعمیر و نگهداری احتیاج داشته باشد
 • قوی و بادوام

نقاط ضعف

 • فضای زیادی را اشغال می نماید
 • حرکت کردن مشکل است
 • تنوع ورزش کمتر
 • فقط با سایر تجهیزات در مقدار المپیک سازگار است
 • برای تمرینات دمبل کمتر مناسب است

میزهای تخصصی

میزهای تخصصی بسیار جادارتر هستند و در مقایسه با میزهای ورزشی معمولی شما کمی مبهم به نظر می رسند. به جای ارائه طیف وسیعی از تمرینات، این نیمکت ها برای یاری به شما در تکمیل یک یا دو تمرین جداگانه طراحی شده اند.

از آن جایی که نیمکت های تخصصی برای حرکات خاصی ساخته شده اند، تضمین می نمایند که در راحت ترین و ایمن ترین شرایط تمرین می کنید. اما، مانند نیمکت های المپیک، آن ها فضای بزرگی را بدون ارائه انعطاف پذیری ورزشی زیادی اشغال می نمایند.

دو نوع اصلی از نیمکت های تخصصی که ما در اختیار داریم، نیمکت های لاری و نیمکت های شکمی هستند.

میز بدنسازی لاری

نیمکت های لاری برای حرکات جلوبازو لاری ساخته شده اند. آن ها طوری طراحی شده اند که شما عضله سه سر خود را روی یک سطح کج شده و بالشتکی که از بدن شما زاویه دارد، می گذارید. با انجام این کار، نیمکت های لاری توانایی بلند کردن باسن، پشت یا شانه های خود را در حین حلقه های دوسر بازو از بین می برند، که این اشتباه رایجی است که بیشتر ورزشکاران مرتکب می شوند.

این نیمکت ها به گونه ای طراحی شده اند که با سیستم وزن آزاد مورد استفاده قرار گیرند یا به عنوان دستگاهی با پین یا بشقاب ساخته می شوند، مانند اکستنشن بادی آیرون دو سر بازو و سه سر.

نیمکت های لاری برترین روتین روزانه بازو را به وجود می آورند، زیرا استفاده از ماهیچه های دستی را حذف می نمایند و به شما این امکان را می دهند که فقط عضلات دوسر و سه سر را برای تمام دامنه حرکتی جدا کنید.

نیمکت های شکمی

احتمالاً می توانید حدس بزنید که هدف این نیمکت ها کدام گروه عضلانی است… درست است، شکم شما!

نیمکت های شکمی معمولاً چندین سطح تنظیم را ارائه می دهند که به شما امکان می دهند در موقعیت شیب دار یا نزولی حرکت کنید. آن ها بعلاوه دارای پایه های پاشنه دار هستند تا بتوانید در حین تمرین، خود را در موقعیت مناسب نگه دارید.

نکاتی مهم دیگری که باید در نظر بگیرید

1. اهداف شما چه هستند؟

هنگام خرید هر قطعه از تجهیزات تناسب اندام، اهداف شما باید همواره در فکر شما باشد. آیا می خواهید عضله سازی کنید؟ کاهش وزن؟ سلامت قلب و عروق خود را بهبود بخشید؟ هر چه که باشد، میزهای بدنسازی مختلف به شما یاری می نمایند تا اهداف متفاوتی را انجام دهید.

اگر وزنه بردار باتجربه ای هستید که با وزنه های بزرگ کار می کنید، احتمالاً یک نیمکت تخت سخت یا نیمکت تاشو تجاری می خواهید.

اگر تمرکز اصلی شما این است که شکم سخت سنگی یا عضله دوسر بزرگ بسازید، یک نیمکت مخصوص ممکن است برای شما مناسب باشد.

2. قصد دارید از چه تجهیزات دیگری بهره ببرید؟

اگر قبلاً آغاز به تهیه چند قطعه از تجهیزات باشگاه نموده اید، باید مطمئن شوید که می توانید از آن ها با نیمکت تازه خودتان بهره ببرید.

بر خلاف نیمکت های المپیک، نیمکت های تخت و قابل تنظیم برای تمرینات دمبل عالی هستند. همه آن ها قطعات بسیار متنوعی از تجهیزات هستند و وقتی با هم جفت شوند، همه چیزهایی را که برای تکمیل کل تمرینات احتیاج دارید در اختیار دارید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از دمبل با نیمکت تخت یا قابل تنظیم این است که شما می توانید دامنه حرکتی بیشتری را اجرا کنید، که در هنگام تمرکز بر قدرت و مقدار عضلات، فاکتور بسیار مهمی است.

همان طور که اشاره کردیم، میز بدنسازی المپیک برای حرکات سنگین هالتر عالی است. اگر تمرکز اصلی شما روی رشد سینه، شانه ها و بازوهایتان باشد یا اگر می خواهید روی تکنیک پرس نیمکت خود کار کنید، آن ها انتخاب آسانی هستند.

3. حدبیشتر ظرفیت وزنی

این بسیار مهم است که همواره یک میز بدنسازی بخرید که نه تنها از توانایی های فعلی شما پشتیبانی کند، بلکه از قدرت مورد انتظار آینده شما نیز پشتیبانی کند. این امر به ویژه در خصوص نیمکت های قابل تنظیم صدق می نماید که در صورت عدم رعایت ظرفیت های وزنی، می توانند به راحتی خراب شوند.

اگر در پی یک نیمکت المپیک یا تخصصی هستید، باید ظرفیت وزن، ویژگی هایی مانند نگهدارنده هالتر، قلاب های جی و بازوهای ایمنی را نیز آنالیز کنید.

4. وزن محصول

مانند بیشتر تجهیزات تناسب اندام، وزن محصول به طور کلی با قدرت آن مرتبط است. اساساً این بدان معناست که هر چه نیمکت سنگین تر باشد، قوی تر است.

دوباره، اگر وزنه های سنگین را جابه جا می کنید، احتمالاً به یک نیمکت سنگین تر احتیاج دارید. اگر نیمکتی را انتخاب می کنید که بزرگ تر است، باید آنالیز کنید که آیا چرخ های حمل ونقلی دارد یا خیر، زیرا این چرخ ها حرکت را بسیار آسان تر می نمایند.

5. مقدار

نیمکت های مختلف از نظر مقدار بسیار متفاوت هستند، بنابراین مهم است که متر را بردارید و مطمئن شوید که تجهیزات تازه شما در فضای باشگاه خانگی شما قرار می گیرد.

نکته مهم: مطمئن شوید که فضای کافی برای استفاده از نیمکت خود با سایر تجهیزات دارید. این امر به ویژه برای نیمکت های المپیک و لاری مهم است که به احتمال زیاد با هالتر از آن ها استفاده خواهید کرد.

6. ارتفاع

برای اطمینان از اینکه هنگام انجام تمرینات روی نیمکت در ایمن ترین، پایدارترین و مطمئن ترین شرایط قرار دارید، پاهای شما باید همواره محکم روی زمین یا روی خود نیمکت قرار گیرند.

اگر در کوشش برای رسیدن به زمین هستید، یا بدن خود را برای رسیدن به موقعیت مناسب کشش می دهید، احتمالاً تکنیک درستی را اجرا نمی کنید. این نه تنها خطر آسیب را افزایش می دهد، بلکه اثربخشی تمرینی که انجام می دهید را نیز به حداقل می رساند.

منبع: World Fitness Australia

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 دی 1401 بروزرسانی: 22 دی 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2188

به "راهنمای خرید میز بدنسازی برای راه اندازی یک باشگاه خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید میز بدنسازی برای راه اندازی یک باشگاه خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید