زبان درازترین پستاندار جهان

به گزارش تاورنا، خبرگزاری مهر : برای نخستین بار دوربینهایی با کیفیت بالای ویدئویی از زبان درازترین پستاندار جهان که یک گونه کمیاب از خفاش است، در حین مکیدن شهد یک گل لوله ای شکل تصاویری ضبط کرده اند.

زبان درازترین پستاندار جهان

این گونه از خفاش که نام علمی آن Anoura fistulata بوده و در سال 2005 در اکوادور کشف شد دارای درازترین زبان در میان پستانداران است.

این موجود حدود 5 سانتیمتر طول دارد اما طول زبان آن به 9 سانتیمتر می رسد، زبانی که یک و نیم برابر طول بدن این خفاش است.

خفاش Anoura fistulata وقتی که از شهد گل Centropogon nigricans تغذیه نمی کند زبان خود را در قفسه سینه خود نگهداری می کند.

در ویدئو HD جدیدی که این هفته از سوی نشنال جغرافی منتشر شده این جاندار در حال مکیدن شهد گل با زبان دراز خود دیده می شود.

ناتان موچالا زیست شناسی که به کشف این گونه در جنگل مه آلود آندین کمک کرد، گفت: این خفاشها می توانند پروازهای نزدیک به زمین داشته باشند و از این نظر شبیه مرغ مگس خوار هستند.

در تصاویر کلوزآپ این ویدئو زبان این خفاش چون یک مار وارد گردن بلند گل می شود و زمانی که زبان به شهد می رسد زبان تغییر شکل می دهد و اطراف آن خاردار و دارای برآمدگی می شود.

موچالا از دانشگاه نبرسکا لینکولن گفت: درست پیش از اینکه خفاش زبان خود را به سرجای اولیه باز گرداند برآمدگی های اطراف آن از بین می فرایند و موجب می شود که شهد گل را تاجایی که می تواند بالا بکشد.

فیلمبردارهای نشنال جغرافی برای گرفتن این تصویر از درازترین زبان دنیا به اکوادور سفر کردند جایی که موچالا و گروه وی با خفاشی که به دام انداخته بودند منتظر آنها بودند.

فیلمبرداری در یک چادر ویژه صورت گرفت که در آن خفاش بتواند آزادانه پرواز کند. برای گرفتن تصویر زبان یک حفره کوچک در پایه ایجاد شد ، آنها دوربین را داخل این حفره قرار دادند و تصاویر کلوزآپ زیبایی تهیه کردند.

در ابتدا این خفاشها به واسطه حضور انسانها و نور شدید دوربین ترسیده بودند و به گل نزدیک نمی شدند اما سرانجام برای خوردن این شهد به گلها نزدیک شدند.

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1753

به "زبان درازترین پستاندار جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زبان درازترین پستاندار جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید