شهرهای رنگی دنیا

به گزارش تاورنا، شهر هایی در سراسر جهان وجود دارند که با قدم زدن در آنها از دیدن رنگ هایی که شما را احاطه نموده اند به وجد می آیید. در این مقاله، برخی از زیباترین شهر های رنگارنگ سراسر جهان را معرفی می کنیم. شهرهایی که دیدن عکسشان شما را سر ذوق می آورد و برای سفری چند روزه به یکی از آنها مشتاق می نماید. با خبرنگاران همراه باشید.

شهرهای رنگی دنیا

شهری را تصور کنید که همه ساختمان های آن، یک شکل و یک رنگ باشند. قعاً دیدن چنین شهری با ساختمان های طوسی و سفید بسیار کسل نماینده است. همه ما به رنگ ها احتیاج داریم و باید قدرت اعجاب انگیزشان را به زندگیمان اضافه کنیم. رنگ ها زندگی ما را زیباتر و لذت بخش تر می نمایند. آیا تا کنون زندگی در یک شهر رنگانگ را تصور نموده اید؟ قدم زدن در خیابان هایی با ساختمان هایی به رنگ رنگین کمان. شهرهای رنگارنگ زیادی در دنیا هستند که ساکنان آنها می دانند چطور یک شهر خسته نماینده و سیاه و سفید را با اضافه کردن رنگ های زیبا به شهری پر جنب وجوش و جذاب تبدیل نمایند. بعضی از این شهرها بر اساس سنت های قدیمی و بعضی دیگر بر اثر فعالیت های زیباسازی مدرن به شکل کنونی در آمده اند. پس در این سفر با ما همراه باشید تا به رنگی ترین نقاط این سیاره سفر کنیم.

Cinque Terre ایتالیا

این شهر که به عنوان میراث دنیای یونسکو نیز ثبت شده، مجموعه ای از پنج روستا به نام های Monterosso al Mare، Vernazza، Corniglia، Manarola و Riomaggiore است که بر روی کوهی در کنار دریا واقع شده اند. در حقیقت نام این شهر در زبان ایتالیایی به معنی پنج سرزمین است. مناظر این شهر به قدری زیبا و رویایی هستند که انگار کسی آنها را با رنگ های زیبا نقاشی نموده است. از صورتی و سبز روشن تا زرد کم رنگ، هر رنگی که تصور کنید در این شهر خواهید یافت. آبی اقیانوس و رنگ های زیبای قایق ها ، بندرگاه و ساختمان ها، جلوه بی نظیری به این شهر بخشیده است.

Old San Juan پورتوریکو

شهر قدیمی San Juan که پایتخت پورتوریکو و میراث دنیای یونسکو نیز هست، مجموعه جذابی از رنگ ها است که در جای جای شهر دیده می شوند. خیابان های شهر نیز با آجرهای آبی رنگی پوشیده شده که در قرن شانزدهم میلادی، از اسپانیا آورده شده اند. اگر به دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد که هیچ رنگی در این شهر دو بار تکرار نشده است. نام اصلی این شهر پورتوریکو بوده که بعدها توسط یک نقشه کش به San Juan تغییر یافته است.

Bo Kaap، کیپ تاون (Cape Town)، آفریقای جنوبی

این منطقه کوچک که در کیپ تاون و بر روی تپه سیگنال واقع شده با طیف بی نظیری از رنگ های سبز روشن، زرد، آبی، نارنجی و صورتی پوشیده شده است. این منطقه به داشتن خیابان های سنگ فرش شده نیز شهرت دارد. این منطقه در گذشته با نام Malay Quarter نیز شناخته می شد. گروهی از مسلمانان و اهالی جنوب شرقی آسیا که به این منطقه مهاجرت نموده بودند خانه های خود را به رنگ های مختلف، رنگ آمیزی کردند تا به این ترتیب، رهایی از تبعیض نژادی را جشن بگیرند.

جزیره Burano، ایتالیا

این جزیره ونیزی کوچک در ایتالیا به دو دلیل شهرت دارد یکی هنر توری دوزی و دیگری خانه های رنگارنگ. تصور کنید که با قایق از میان کانال ها و این ساختمان های رنگی عبور می کنید. جالب نیست؟ قوانینی نیز برای رنگ کردن ساختمان ها، توسط دولت وضع شده است که طبق آن هر کس برای رنگ کردن ساختمان خود باید درخواستی برای مسئولان مربوطه بفرستد تا رنگ مناسب از طرف آنها اعلام گردد.

La Boca، بوئنوس آیرس (Buenos Aires)، آرژانتین

یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری بوئنوس آیرس، منطقه ای به نام La Boca است که به خاطر هنرهای خیابانی، خانه های رنگارنگ و باشگاه فوتبال معروفش یعنی بوکا جونیورز (Boca Juniors)، شهرت دارد. نکته جالب در خصوص این محله این است که با مواد بازیافتی و رنگ های باقی مانده از کارخانه کشتی سازی نزدیک آن ساخته شده است. اکنون این هنرهای خیابانی و خانه های رنگی در تمام شهر بوئنوس آیرس گسترش یافته است.

جوداپور (Jodhpur)، راجستان، هند

این شهر آبی رنگ که در استان غربی هند، راجستان، واقع شده یک مقصد گردشگری بسیار شناخته شده است که قصر ها، قلعه ها، فرهنگی غنی، تپه های شن و ماسه و یک بیابان را در بر می گیرد و به این دلیل شهر آبی نام گرفته که ساختمان های آبی رنگی، قلعه Mehrangarh را احاطه نموده اند. این سنت رنگ کردن خانه ها به رنگ آبی از زمانی شکل گرفت که خانواده سلطنی برای متمایز کردن خانه خود از دیگران، آن را آبی کردند و بعد از آن به مرور زمان اهالی نیز همین رویه را در پیش گرفتند. اگر درباره علت این کار بپرسید عده ای به شما خواهند گفت که اهالی برای خنک نگه داشتن منازلشان و فرار از تابش آفتاب، این کار را انجام می دهند و عده ای دیگر نیز خواهند گفت که هدفشان دورکردن حشرات و پشه ها است. این شهر در نزدیکی بیابان تار واقع شده و به همین جهت شهر آفتاب نیز نامیده می گردد.

وروتسواف (Wroclaw)، لهستان

این شهر که یکی از عظیم ترین شهر های لهستان است گذشته از معماری غنی اش به خاطر خانه های رنگارنگی شهرت دارد که سرزندگی و شور و نشاط را به حال و هوای شهر افزوده است و آن را به یکی از جذاب ترین مناطق شهر تبدیل نموده است؛ شهری با طیف بی نظیر و گوناگونی از همه رنگ ها، پل ها، رستوران ها و کافه های کلاسیک متعددی در سراسر وروتسواف به چشم می خورند که دیدنشان را نباید از دست داد.

سنت جونز (St. Johns)، نیوفاندلند (Newfoundland)، کانادا

سنت جونز در جزیره نیوفاندلند کانادا، رنگارنگ ترین شهر این ناحیه است. خانه ها به نحوی رنگ آمیزی شده اند که ناخدای کشتی ها می توانند خانه خود را از روی دریا تشخیص بدهند. ردیفی از خانه های چند رنگ، منظره ای است که توجه هر بیننده را به خود جلب می نماید.

آمستردام، هلند

این شهر، شناخته شده ترین مقصد گردشگری برای سفرهای انفرادی، زیباترین و رنگارنگ ترین شهر این ناحیه از زمان قرون وسطی تا کنون است. علاوه بر رنگ های بی نظیر ساختمان ها، معماری قرون وسطایی، زیبایی این شهر را دوچندان نموده است. گذشته از همه این ها، شب های نورانی و پر جنب و جوش این شهر شما را وادار خواهد نمود تا برای بازدید از آن، برنامه ریزی کنید.

گوآناخوآتو (Guanajuato)، مکزیک

این شهر که میراث دنیای یونسکو و رنگارنگ ترین شهر مکزیک است، دارای معادن نقره متعددی بوده و نزدیک به 250 سال است که سی درصد نقره دنیا را فراوری می نماید. این شهر به داشتن خانه ها و ساختمان های رنگارنگ و معماری استعماری، شهرت دارد که در تمام شهر گسترده شده است.

Nyhavn، کپنهاگ (Copenhagen)، دانمارک

این منطقه متعلق به قرن هفدهم میلادی است با نماهای رنگارنگی از خانه ها و ساختمان های قدیمی ساخته شده با آجر و چوب و گچ، پوشیده شده و بخش زیادی از شهر را به خود اختصاص داده است. این منطقه به دلیل داشتن رستوران ها و کافه های رو به بندرگاه و محیط گرم و دلپذیر آنها شهرت دارد.

پروچیدا (Procida)، ایتالیا

این جزیره کوچک ایتالیایی از خانه های زرد و نارنجی پوشیده شده است که با پس زمینه ا آبی رنگ از دریای مدیترانه، جلوه زیبایی به این منطقه داده است. اسکله ای با پس زمینه ای از ساختمان های رنگارنگ این منطقه را به زیباترین نقطه جزیره تبدیل نموده است. انگار کسی از تمام نگ های جعبه مداد رنگی برای کشیدن این تکه از زمین استفاده نموده است.

استکهلم (Stockholm)، سوئد

این شهر که پایتخت سوئد نیز هست، ترکیبی از ساختمان هایی به رنگ قرمز و قهوه ای و آبی آسمان و دریا است که در فصل زمستان، رنگ سفید نیز به آن اضافه می گردد و ترکیب بی نظیری از رنگ ها را ایجاد می نماید. دیدن این شهر رنگارنگ را از دست ندهید.

کلمار (Colmar)، فرانسه

این شهر کوچک فرانسه که به ونیز کوچک نیز شهرت دارد از کانال های متعدد و ساختمان هایی در اطراف آنها تشکیل شده است. خانه های رنگارنگ، اسکله و گل های زیبا، کلمار را به یک شهر رویایی تبدیل نموده است. این شهر مکان ایده آلی برای علاقه مندان به عکاسی است.

ویلمستاد (Willemstad)، کوراسائو (Curacao)، کارائیب

این شهر که در جنوب کارائیب واقع شده، پایتخت کوراسائو است. جذاب ترین ویژگی این شهر، ساختمان های رنگارنگی هستند که کنار یکدیگر و در کنار بندرگاه قرار گرفته اند؛ ساختمان هایی به رنگ صورتی، آبی ، زرد و قرمز در کنار آبی بیکران دریای کارائیب. دلیل رنگ آمیزی خانه ها این است که زمانی، حکمران وقت این شهر به دلیل بازتاب نور خورشید از دیوار ها، از مشکل سردرد رنج می برد به همین جهت دستور داده است تا دیوار ها را رنگ آمیزی نمایند. از اینکه آیا انجام این کار تاثیری در بهبودی مشکل وی داشته است یا خیر، اطلاعی در دست نیست! شاید شما هم با دیدن این ساختمان های رنگی به این فکر افتاده باشید تا دیوارهای خانه های خود را به همین زیبایی رنگ آمیزی کنید. یا شاید تصمیم گرفته اید تا بار خود را ببندید و به یکی از این شهرهای دیدنی دنیا سفر کنید. اگر تجربه ای از سفر به شهر های رنگی دنیا دارید با خبرنگاران در میان بگذارید. منبع: Buzzleمنبع: کجارو
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1246

به "شهرهای رنگی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای رنگی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید