مدیر عامل انجمن دوستی ایران و روسیه: می خواهیم ظرفیت های خود را به روس ها بشناسانیم

به گزارش تاورنا، مدیر عامل انجمن دوستی ایران و روسیه تاکید کرد: روسیه شریک استراتژیک ماست که همیشه در مجامع جهانی از ما حمایت کرده است. شناساندن این کشور برای توسعه روابط باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیر عامل انجمن دوستی ایران و روسیه: می خواهیم ظرفیت های خود را به روس ها بشناسانیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشست تخصصی و هم اندیشی انجمن دوستی ایران و روسیه صبح امروز در هتل اسپیناس تهران با حضور کارشناسان، اساتید، پژوهشگران و تجار ایران و روسیه برگزار گشت. امیر محمودزاده، مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه در این نشست گفت: انجمن های دوستی ظرفیت بی بدیلی برای توسعه فرهنگی و دیپلماسی عمومی هستند و شرایط توسعه را در بستر همکاری های علمی، فرهنگی و مردمی را پیش می برند.

وی ادامه داد: می خواهیم ظرفیت های خود را به روسیه بشناسانیم و به دنبال تحکیم روابط دو کشور و زمینه سازی برای پیشبرد اهداف مشترک دو کشور هستیم و اینها مهمترین دستورکارهای ما هستند.

مدیرعامل انجمن دوستی ایران و روسیه طراحی سند آینده پژوهی روابط ایران و روسیه در افق 2050 را مهمترین فعالیت این انجمن برشمرد و شرح داد: روسیه شریک استراتژیک ماست که همیشه از ما در مجامع جهانی از ما حمایت کرده لذا شناساندن این کشور به مردم و تشریح ظرفیت های کشورمان را در دستور داریم. ما توسعه کشور در بستر فرهنگ و هنر را ضروری دانسته و به همین خاطر این هدف در دستور کار انجمن دوستی ایران و روسیه است.

محمودزاده با بیان به دنبال تشکیل اتاق فکر هستیم، خاطرنشان کرد: همچنین پیوست های فرهنگی برای پروژه های فرهنگی و تجارت بدون مرز را دنبال می کنیم. اکنون روسیه به دنبال شکل گیری کریدورهای حمل و نقل به سمت هند، افغانستان و عراق است که ایران در درون این کریدورها واقع شده است.

زهرا عابدینی، معاون مشارکت های سازمان امور اجتماعی وزارت کشور هم در این نشست ابراز داشت: دیپلماسی عمومی ابزار نرم دولت ها در عرصه بین المللی هستند. انجمن های دوستی باید تلاش کنند تعاملات فرهنگی، اجتماعی، هنری و علمی را توسعه دهند که از این منظر، انجمن دوستی نقش مهمی در دیپلماسی عمومی دارند و می توانند تریبون یک کشور در کشور هدف باشند.

وی افزود: انجمن های دوستی باید مطالبات ما در عرصه سیاست خارجی را دنبال می کند. 42 انجمن دوستی در کشور تاسیس شده اند. انتظار ما از انجمن های دوستی بیشتر شده و می خواهیم فعال شده و در فعالیت خود اهتمام بورزند.

این مقام وزارت کشور با بیان اینکه ما برای هر کشور، فقط یک مجوز انجمن دوستی صادر می کنیم، مطرح نمود: توقع ما فعالیت آنهاست و اگر آنها فعال نباشند، ظرفیت یک کشور را سوزانده اند. انتظار ما آن است به تناسب حساسیت و جایگاه ایران در اوراسیا فعال باشند و مناسبات ما را در این باره پیگیری کنند.

به گزارش ایرنا، محمود شوری، معاون موسسه ایراس هم در این نشست یادآور شد: وجود این انجمن در روابط دو کشور خالی بود. روابط ایران و روسیه هرچند در سه دهه اخیر تاثیرگذار بوده اما در سطح مردمی نتوانسته ایم پیروز عمل کنیم. دو کشور 500 سال ارتباط رسمی داشتند اما این ارتباط فقط سیاسی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه با وجود رابطه دیرینه دوکشور این رابطه در سطح مردمی گسترش نیافته است، اظهار داشت: نوع آداب رسوم زبان دین و مسایل فرهنگی موجب می شد مردم چندان ارتباط پیدا نکنند. البته جغرافیای روسیه هم در برقراری ارتباط موثر بوده است.

این استاد دانشگاه افزود: هرچه روسیه به ایران نزدیکتر شد، مسائلش هم بیشتر شد و نزدیک شدن مرزهای دو کشور خاطرات ناخوشایندی را به همراه داشته است و چهره اولیه، چهره خشن نظامی بوده که در اذهان تاریخی مردم حفظ شده و بین مردم از آن رویدادها به عنوان عامل منفی دو کشور یاد می شود.

این استاد دانشگاه افزود: در دوران قاجار شناخت روسیه از طریق سفرنامه ها و خاطرات مقامات شروع شد. آنها اولین شناخت ما از روسیه در سطح مردمی است. تا آمدیم شناخت از روسیه پیدا کنیم، روسیه رنگ عوض کرد و با انقلاب اکتبر، روسیه جدیدی ایجاد شد و پیام جدیدی به جهان و ایران داد.

شوری با بیان اینکه برخی شیفته و برخی دلنگران این چهره شدند، گفت: برای دوره ای نوع ارتباط با روسیه ترس پیوند خوردن با اندیشه های مارکسیستی از سوی مردم وجود داشت. با فروپاشی شوروی، چهره ابرقدرتی و خشن هم تغییر یافت و امکان نزدیکی بیشتر مردم با روسیه را فراهم کرد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه در 30 سال گذشته ارتباطات مردمی بیشتر شده ولی نمی توانیم از ارتباطات مردمی به عنوان یک محور و روابط دو کشور نام ببریم و ایران و روسیه از ارتباطات مردمی فاصله دارند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روابطی که پیشران آن روابط سیاسی باشد با تغییر دولت ها تغییر می یابد، گفت: مناسبات اقتصادی موجب تحول و توسعه روابط می شود اما روابط مردمی موجب می شود روابط دو کشور دستخوش روابط دولت ها نباشد. نمونه این مسئله، در روابط ایران و ترکیه یا روابط ایران و امارات شاهدیم.

همچنین در این نشست بهرام صلواتی، عضو هیات رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه درباره چشم انداز تعاملات اقتصادی ایران و روسیه گفت: منطقه اوراسیا یک بازار 182 میلیون نفری است که 14 درصد خشکی جهان را شامل می شود و روسیه بزرگترین و مهمترین بازیگر این حوزه است. با منطقه اوراسیا رابطه مردمی و فرهنگی نداریم اما از نظر اقتصادی مهم است.

وی با اشاره به موضوع ظهور کار منطقه ای گفت: روسیه به دنبال جذب نیروی کار جوان، ماهر و حرفه ای است چراکه این کشور با کمبود نیروی انسانی روبروست و با این چشم انداز، باید دید چه تدبیری برای رابطه با روسیه اندیشیده می شود؟

عضو هیات رئیسه انجمن دوستی ایران و روسیه افزود: در برخی کشورها قدرت نرم ایران از طریق دانشجویان و نیروهای مردمی اعمال می شود. برای رسیدن به تبادل پایدار باید روابط مردمی با روسیه را به توازن برسانیم. در این راستا باید فرصت های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در بستر تعاملات مردمی را توسعه دهیم و از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1176

به "مدیر عامل انجمن دوستی ایران و روسیه: می خواهیم ظرفیت های خود را به روس ها بشناسانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر عامل انجمن دوستی ایران و روسیه: می خواهیم ظرفیت های خود را به روس ها بشناسانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید