واکنش ها به قتل بابک خرمدین

به گزارش تاورنا، در جدیدترین خبر های شنیده شده از قتل بابک خرمدین، کارگردان سینمای کشور، پدر بابک به قتل او اعتراف نموده و گفته که اقدام به بیهوشی فرزند خود نموده و سپس در حمام او را به قتل رسانده و جسدش را مثله مثله نموده است.

واکنش ها به قتل بابک خرمدین

به گزارش خبرنگاران، تلخ بودن خبر قتل بابک خرمدین به دست والدینش در فضای مجازی سروصدای زیادی به پا نموده است. همین امر باعث شد تا کاربران برای مرگ او هشتگ راه انداخته و خواهان دانستن این علت هستند که چرا جامعه به فرزندکُشی سقوط نموده است؟!

احسان کرمی مجری، بازیگر و خواننده به این اتفاق واکنش نشان داده و در توئیتر نوشته بابک خرمدین را زمانی که در انجمن سینمای جوان درس میخواندم شناختم. همواره آرام بی هیاهو به نظر می رسید قتل فجیع او باور کردنی نیست.

واکنش کاربران به مرگ بابک خرمدین

پس از اعلام خبر قتل بابک خرمدین به دست والدینیش هنرمندان و کاربران نسبت به این موضوع واکنش تندی نشان داده اند. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تئاتر در این باره نوشت: این خبر را واقعا نمی تونم باور کنم. تسلیت به ما و تمام انسان ها برای چنین توحشی.

کاربری در توئیتر به علت قتل بابک خرمدین را که پدرش مجرد بودن فرزندشان اعلام نموده بود، اعتراض نموده و نوشته که پدر بابک خرمدین اعترافشو با این جمله آغاز نموده: پسرم مجرد بود! پشت این جمله لایه لایه مصیبت فرهنگی خوابیده. انگار که بگی سارق بود، معتاد بود، مجرم بود... انگار بخوای مختصر و کوتاه برای کار وحشیانه ات دلیل بیاری: مجرد بود بابک-خرمدین

کاربری دیگر زندگی بابک خرمدین را همانطور که قبلا نیز این کارگردان هم به آن اشاره نموده بود، به فیلم این هنرمند که سوگنامه ای برای یاشار است، نسبت داده و گفته که او این فیلم را براساس زندگی خودش ساخته و آن را سوگ نامه ای برای بابک خرمدین خوانده است. فیلم داستان یک جوان است که برای تحصیل وارد لندن می گردد. فیلم عمدتا ماجرای پریشانی و استیصال یاشار و دلتنگی او برای پدر و مادرش بود.

در این میان کاربری که ادعا دارد از دوستان مرحوم بابک خرمدین بوده نوشته است: برای بابک خرمدین هشتگ راه افتاده. دیشب خبر مرگ/قتل بابک اومد. موندم چجوری به دخترم بگم. هر وقت میومد خونه ما، با یک عالمه هدیه برای دخترم میومد. قطعا تصویر یک عموی مهربونم در ذهن دخترم باقی هست. چی گذشته در اون خونه؟ خدا می دونه.

بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی مرگ بابک خرمدین را بی مسئولیتی بعضی مسئولان دانسته و خواهان تغییر قانون مصونیت پدر از قتل فرزند شده اند. آن ها به قتل رومینا به دست پدرش و همچنین علیرضا فاضلی اشاره نموده و گفته اند: پدر رومینا قبل از قتل دخترش درباره مجازات فرزندکشی تحقیق، و از مصونیت خودش مطلع بود؛ بی شرفی این آدم ها به کنار، وقتی خلأ قانونی وجود داشته باشه فرد به خودش اجازه می ده هر غلطی کنه و حتی دست به فرزندکشی بزنه. رومینا اشرفی؛ علیرضا فاضلی و حالا بابک-خرمدین. ترسناکه؛ خیلی ترسناک.

این کاربران با ذکر ماده هایی که حکم قصاص والدین برای قتل فرزندشان وجود ندارد، نوشته اند: راجب بابک-خرمدین 1) پدر قصاص نمیشه (ماده301) 2) مثله کردن فقط در قانون ذکر شده که ممنوعه مجازاتی ذکر نشده 3) علاوه بر مجازات مثله کردن پدرش به حبس 3تا10سال محکوم میشه (ماده612) 4) باید معین بشه که مادر مباشر جرم بوده یا معاون تا بشه تشخیص داد مجازاتش چیه 5) با خانوادتون مهربون باشید.

کاربرانی دیگر از توئیتر مرگ بابک خرمدین را به بابک خرمدینی که رهبر مبارزان ایرانی بوده، تشبیه نموده اند. به نوشته آن ها، انگار تو طالع همه بابک های خرمدین نوشته شده با تکه تکه شدن به قتل برسند. این تشابه مرگ به این علت است که هردوی بابک ها مثله شده و به قتل رسیده اند.

البته در مقابل نیز بعضی از کاربران معتقدند که علت دیگری برای قتل بابک خرمدین وجود دارد و ممکن است والدین او دخالتی در مرگ بابک نداشته باشند. کاربری در این باره نوشت: من هرطور به عکس پدر و مادر بابک-خرمدین نگاه میکنم اصلا تو مخیله م نمیگنجه اینا با این سن و سال و نحیف بودن و بعد 47 سال بچه داشتن این کارو نموده باشن؟ بابک خرمدین از لندن بخاطر دلتنگی خانواده برگشت چجوری آخه؟ نکنه قتل یکی دیگرو گردن دریافت؟

آثار و جوایز بابک خرمدین، کارگردان سینما

بابک خرمدین سال 1353 در تهران به دنیا آمد و 26 اردیبهشت پیکر بی جان او در سطل آشغالی واقع در فاز 3 شهرک اکباتان کشف شد. بور بیجاده رنگ 1386 (22 دقیقه)، سه شنبه: مامان 1388 (9 دقیقه)، فیلم نیمه بلند داستانی روزن (کورسو) 1389 (42 دقیقه)، فیلم بلند داستانی سوگنامه ای برای یاشار 1392 ساخته شده در لندن (72 دقیقه)، ساخت سه فیلم کوتاه داستانی به نام های برش 1383 به مدت (12 دقیقه) از آثار این هنرمند هستند.

او دارای جوایز و افتخاراتی همچون دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی برای بور بیجاده رنگ در جشنواره بین المللی فیلم آسا (فیلم های انسان محبت آمیز) 1388، کاندید (فیلمنامه، تصویر برداری، تدوین و صدا)، برنده دیپلم افتخار بهترین کارگردانی برای فیلم بور بیجاده رنگ در پنجمین جشنواره بین المللی پروین اعتصامی 1388، برنده جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه و بهترین صدا برای فیلم بور بیجاده رنگ در ششمین جشنواره دانشجویی فیلم نهال (دانشگاه هنر) 1388 و کاندید بهترین (تصویر برداری و تدوین) است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1669

به "واکنش ها به قتل بابک خرمدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به قتل بابک خرمدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید