10 علت برای اینکه باید از کیبورد مکانیکال Low، Profile بهره ببرید

به گزارش تاورنا، برای سال ها، فقط تعداد اندکی کیبورد مکانیکال با کلیدهای کم ارتفاع یا Low-Profile در بازار وجود داشت. در این مطلب قصد داریم به مهم ترین مزایای کیبورد مکانیکال Low-Profile و این که چرا باید چنین کیبوردی خریداری کنید، بپردازیم.

10 علت برای اینکه باید از کیبورد مکانیکال Low، Profile بهره ببرید

کیبورد مکانیکال Low-Profile؛ فوق العاده برای تایپ کردن

اگر از جمله افرادی هستید که ساعت های زیادی باید برای تایپ کردن سپری کنید، بدون شک از اهمیت کیبورد خبر دارید. واقعیت این است که یک کیبورد مکانیکال Low-Profile می تواند به طور محسوسی سرعت تایپ کردن شما را افزایش دهد. فکر می کنم یکی از دلایل این باشد که تقریباً تمام کلیدهای معمولی در کیبورد های مکانیکال، طراحی با شیب داخلی دارند، به این معنی که سطح بالایی کلید نسبت به پایین آن به طور قابل توجهی کوچک تر است.

اگر به عکس زیر نگاه کنید، متوجه می شوید که هم کلید Cherry (در سمت چپ) و هم SA (در سمت راست) شیب داخلی قابل توجهی دارند و هر دو کلید در قسمت بالا بسیار باریک تر هستند. اما کلید معمولی و کم ارتفاع (در وسط) شیب ندارد و به ما این امکان را می دهد که کلیدهای کم حجم را به راحتی و با ثبات بیشتری فشار دهیم، که در نتیجه سرعت تایپ بالاتری را به همراه دارد.

بعلاوه زمانی که بخش فوقانی کلید صاف باشد، سطح بزرگ تری برای ضربات انگشتان در اختیار شما قرار می دهند و تایپ کردن را آسان تر و سریع تر می نمایند. این مزیت را می توانیم در بیشتر کیبورد های مبتنی بر کلید های کم ارتفاع مشاهده کنیم.

حجم کمتر نسبت به سایر مدل های مکانیکال

کیبوردهای کم ارتفاع نازک تر، سبک تر و به طور قابل توجهی از کیبوردهای مکانیکی معمولی فضای کمتری اشغال می نمایند. این ویژگی نه تنها آنها را برای سفر ایده آل می نماید، بلکه باعث می گردد تا چیدمان میز شما بسیار مجذوب کننده تر و مرتب تر به نظر برسد. بنابراین اگر از کیبورد های مکانیکال پرحجم و بسیار بزرگ دل خوشی ندارید، می توانید سراغ کیبورد مکانیکال Low-Profile بروید.

کیبورد مکانیکال Low-Profile؛ تنوع در میزان

در گذشته برای خرید کیبورد مکانیکال Low-Profile باید بین دو مدل فول سایز یا TKL دست به انتخاب می زدید. اما حالا می توانید این نوع کیبورد ها را در انواع و اقسام میزان ها پیدا کنید و خریداری کنید.

محبوب ترین آن ها مدل های 75% هستند، اما مدل های 65% و 60% بیشتری هم به بازار عرضه می شوند. بعلاوه مدل های جمع وجور با میزان کامل که با نام 96% شناخته می شوند، با حفظ صفحه کلید عددی کامل، فضای کمتری نسبت به کیبوردهای معمولی با میزان کامل اشغال می نمایند. حتی می توانید مدل هایی با فرم ارگونومیک Alice مانند Keychron K11 Max پیدا کنید، که چند سال پیش اصلاً وجود نداشتند. خوشبختانه، مهم نیست چه میزان ای را برای کیبورد مکانیکال Low-Profile خود ترجیح می دهید، می توانید مدل های زیادی با همان میزان پیدا کنید.

وجود مدل های متنوع با کلیدهای خوش صدا

یکی از بزرگترین تفاوت های میان کیبوردهای مکانیکی معمولی و Low-Profile، صدای آن ها است. در گذشته معمولا یک کیبورد مکانیکال Low-Profile سروصدای بسیار کمتری ایجاد می کرد. اما حالا دیگر اینطور نیست. همانطور که گفتیم در این زمینه مدل های بسیار متنوعی راهی بازار شده که می توانید بین آن ها به راحتی دست به انتخاب بزنید. در نتیجه اگر به سروصدای کلیدهای مکانیکی علاقه زیادی دارد، یک کیبورد مکانیکال Low-Profile هم می تواند شما را راضی نگه دارد.

پشتیبانی از کلیدهای متنوع

نسل اولیه کیبوردهای مکانیکی low-profile، مانند برندهای لاجیتک و کی کرون، از سوئیچ هایی با ساقه های غیرمعمول استفاده می کردند که با کلیدهای معمولی سایر کیبورد های مکانیکی سازگار نبودند. اما اوضاع در حال تغییر است و بیشتر سوئیچ های استفاده شده در از کیبورد های مکانیکال Low-Profile از سوئیچ های استانداردی بهره می برند. البته هنوز هم این نوع کیبورد ها از نظر تنوع کلیدها به پای مدل های معمولی مکانیکی نمی رسند اما اوضاع با سرعت زیادی در حال بهتر شدن است.

کیبورد مکانیکال Low-Profile؛ راحتی در تعویض سوئیچ ها

به غیر از بهبود در زمینه تعویض کلیدها، بسیاری از مدل های نو کیبورد های مکانیکال Low-Profile میان رده و پرچم دار، می توانند از سوئیچ های متنوعی پشتیبانی نمایند. همین تنوع در این زمینه باعث شده محبوبیت چنین کیبورد هایی افزایش پیدا کند. زیرا فارغ از اینکه به کدام مدل سوئیچ ها علاقه دارید، به احتمال زیاد سوئیچ موردنظر می تواند در کیبورد مکانیکال Low-Profile خریداری شده قرار بگیرد.

افزایش مدل هایی که از QMK و VIA پشتیبانی می نمایند

تمرکز بر قابلیت شخصی سازی، بسیاری از برندها را به ارائه پشتیبانی از QMK و VIA سوق داده است. QMK و VIA ابزارهای نرم افزاری هستند که به کاربران امکان می دهند فرم ویر کیبورد خود را شخصی سازی نمایند. این به معنای آزادی کامل در تغییر عملکرد کلیدها، افزودن ماکروها و لایه های متعدد، تغییر جلوه های نوری و موارد دیگر است.

بی سیم بودن بسیاری از مدل های کیبورد مکانیکال Low-Profile

به علت ماهیت کم حجم و اشغال فضای کم این کیبوردها که حمل آن ها را بسیار آسان می نماید، به سختی می توان کیبورد مکانیکی کم حجمی پیدا کرد که فاقد امکان اتصال بی سیم باشد. تقریبا تمامی مدل های کیبورد مکانیکال Low-Profile، چه با بلوتوث و چه با فرکانس 2.4 گیگاهرتز، می توانند به صورت بی سیم به دستگاه های شما متصل شوند.

ایده آل برای کاربرانی که با چند دستگاه کار می نمایند

قابلیت اتصال بی سیم که در بیشتر کیبورد های مکانیکال Low-Profile کم حجم وجود دارد، آن ها را به گزینه ای ایده آل برای کاربرانی تبدیل می نماید که دائما بین دستگاه های مختلف جابه جا می شوند. در نتیجه حتی اگر می خواهید از کیبورد مکانیکال برای سیستم و تبلت و گوشی بهره ببرید، می توانید به سراغ این مدل ها بروید. علاوه بر این، طراحی سبک و قابل حمل آن ها به همراه عرضه مدل های با ابعاد کوچک تر به این معناست که می توانید از یک کیبورد در خانه، محل کار و مسافرت بهره ببرید.

قیمت نسبتا مناسب برای همه بودجه ها

اگر به این نوع کیبوردها علاقه مند شده اید ولی نگران قیمت بسیار بالایی آن ها هستید، باید بگوییم که خوشبختانه این نوع کیبورد ها با قیمت های متنوعی به فروش می رسند. طبیعتا قرار نیست قیمت خیلی پایینی داشته باشند ولی از سوی دیگر قیمت آن ها نجومی هم نیست.

رجحان های کیبوردهای مکانیکی معمولی

با وجود پیشرفت های قابل توجهی که تولیدنمایندگان کیبوردهای مکانیکی در بازار مدل های Low Profile داشته اند، کیبوردهای مکانیکی معمولی همچنان مزایای متنوعی ارائه می نمایند.

سطح شخصی سازی

کیبوردهای مکانیکی معمولی سطح بسیار بالاتری از سفارشی سازی را ارائه می دهند. به علت محدودیت های ذاتی در طراحی ناشی از فضای کم داخل کیبورد low profile، بعید است که این موضوع در آینده تغییر کند. بعلاوه با وجود اینکه در این مطلب گفتیم سروصدای کلیدها در این نوع کیبوردها مجذوب کننده تر از گذشته شده، ولی همچنان برای بسیاری از کاربران، صدای کلیدهای کیبورد های مکانیکی معمولی مجذوب کنندهیت بیشتری دارد. بعلاوه در خصوص تنوع کلیدها هم باید بگوییم که برای مدل های معمولی، تنوع بسیار بیشتری از کلیدها قابل انتخاب است.

تنوع بالاتر سوئیچ ها

با وجود اینکه روز به روز تنوع سوئیچ های مناسب مدل های کیبورد مکانیکال Low-Profile افزایش پیدا می نماید، اما تنوع این سوئیچ ها هرگز به میزان تنوع خیره نماینده مدل های معمولی نمی رسد. مگر اینکه کیبوردهای مکانیکی کم حجم از محبوبیت بیشتری نسبت به نوع معمولی برخوردار شوند، تعداد سوئیچ های کم حجم هرگز به آن سطح نخواهد رسید.

اما در نهایت با وجود محدودیت های اشاره شده، یک کیبورد مکانیکال Low-Profile همچنان ارزش خرید بسیار زیادی دارد و به خصوص برای افرادی که می خواهند ساعات زیادی را به تایپ کردن اختصاص دهند، می تواند خرید مناسبی باشد. در نهایت باید بگوییم که برای خرید کیبورد می توانید به فروشگاه خبرنگاران سر بزنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2304

به "10 علت برای اینکه باید از کیبورد مکانیکال Low، Profile بهره ببرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 علت برای اینکه باید از کیبورد مکانیکال Low، Profile بهره ببرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید