آقای بازیگر اشتباه می کند، چرا نباید ماشین های بنزینی قدیمی را نگه داشت؟

به گزارش تاورنا، دیجیاتو نوشت: چند روز قبل بود که انتشار مقاله ای از روان آتکینسون درباره خودروهای برقی در نشریه گاردین سروصدای زیادی بر پا کرد. سایمون اوانز که از دست اندرکاران یکی از نهادهای مقابله با تغییرات اقلیمی است، با انتشار مقاله ای در گاردین پاسخ آقای آتکینسون را داده است.

آقای بازیگر اشتباه می کند، چرا نباید ماشین های بنزینی قدیمی را نگه داشت؟

آنچه که در ادامه می خوانید، چکیده ای است از مقاله آقای اوانز.

هرچند برخی از ادعاهای آقای آتکینسون درست هستند، اما باید پذیرفت که خودروهای برقی با وجود نقص های فعلی، نسبت به مدل های درون سوز مزایای بیشتری برای محیط زیست دارند. نمی توان منکر آن شد که خودروهای برقی تمامی مسائل مربوط به استفاده از وسایل نقلیه را حل نمی کنند، ولی این نوع خودروها قطعاً جزو راهکارهای ضروری برای مقابله با شرایط کنونی مرتبط با بحران های اقلیمی به شمار می روند.

بیشتر بخوانید:

  • بازیگر مشهوری که کلکسیون ماشین دارد: گول نخورید، دست دوم بخرید!

گزارش اخیر هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی (IPCC) با اطمینان بالا تأیید کرده است که خودروهای برقی در مجموع گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کنند. این ارگان می گوید خودروهای برقی نه تنها در سفرهای زمینی کمترین مقدار کربن را از خود بر جای می گذارند، بلکه استفاده از آنها باعث صرفه جویی مالی می شود. شاید بدانید هزینه نگهداری از خودروهای برقی در مقایسه با مدل های بنزینی و دیزلی بسیار کمتر است.

خودروهای برقی و تولید آلایندگی کمتر در چرخه کامل عمر

آقای آتکینسون در مقاله خود معتقد بود که در یک تصویر بزرگ تر خودروهای برقی باعث کاهش آلایندگی نمی شوند، زیرا فرایندهای مربوط به استخراج مواد معدنی از جمله لیتیوم، گازهای گلخانه ای بیشتری وارد جو می کند. اما این ادعا نیز درست نیست، چرا که در صورت احتساب چرخه کامل، از استخراج نفت یا لیتیوم برای باتری گرفته تا رانندگی در خیابان ها و جاده ها، مقدار آلایندگی تولیدی برای خودروهای برقی کمتر خواهد بود.

نتایج یک تحقیق حاکی از آن است خودروهای برقی در چرخه عمر کامل خود، مقدار گرمایش دنیای را در مقایسه با مدل های بنزینی و دیزلی تا دو سوم کاهش می دهند.

کمدین 68 ساله انگلستانی در مقاله خود به داده های کمپانی ولوو اشاره کرده بود. بر اساس این داده ها، گازهای آلاینده ناشی از تولید یک خودروی برقی، تا 70 درصد بیشتر از تولید یک خودروی درون سوز است. این موضوع هم به نوعی آدرس دهی اشتباه محسوب می شود.

در حالیکه بسکمک از داده ها و آمار و ارقام ولوو جای بحث دارد، باید به این نکته توجه داشت که آلایندگی های ناشی از تولید باتری، کمتر از آلایندگی های ناشی از سوخت گیری خودروهای بنزینی و دیزلی است.

65 درصد آلایندگی کمتر

مقاله آقای آتکینسون یک اشتباه بزرگ دیگر دارد. وی می گوید دولت انگلستان تنها با احتساب یک فاکتور که عبارتست از خروج گازهای آلاینده از اگزوز خودروهای بنزینی و دیزلی، در پی ممنوعیت فروش چنین مدل هایی از سال 2030 به بعد است. اما تحقیقات دولتی نشان می دهد خودروهای برقی در چرخه کامل عمر خود، مقدار گازهای آلاینده را به مراتب کاهش خواهند داد. بر اساس یافته های موسسه Carbon Brief، امروزه یک خودروی الکتریکی تا 65 درصد گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کند و این رقم تا سال 2030 به 76 درصد افزایش خواهد یافت.

روان آتکینسون در مقاله خود خودروهای هیدروژنی را یک جایگزین مناسب برای مدل های بنزینی و دیزلی عنوان کرده بود. اما تحقیق موسسه Carbon Brief ثابت می کند خودروهای هیدروژنی در مقایسه با مدل های درون سوز، حداکثر تا 39 درصد می توانند گازهای گلخانه ای را کاهش دهند. این رقم تا سال 2030 به 56 درصد می رسد.

مسأله حائز اهمیت دیگر اینکه در حال حاضر تنها 72 هزار دستگاه خودروی هیدروژنی روی کره خاکی وجود دارد. این تعداد، مقدار بسیار ناچیزی از کل 1.5 میلیارد خودروی دنیا را تشکیل می دهد. برای مقایسه باید گفت طبق داده های آژانس بین المللی انرژی، فقط امسال 14 میلیون خودروی برقی در سرتاسر دنیا به فروش خواهد رسید. بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که تویوتا به عنوان خودروسازی که بیشترین تمرکز را روی پیشرانه های هیدروژنی دارد، با بازار همراه شده و محصولات خود را با پیشرانه های الکتریکی راهی بازار می کند.

یکی از مسائل اصلی خودروهای هیدروژنی این است در مقایسه با خودروهای برقی راندمان کمتری دارند. به عبارت دیگر در این نوع خودروها، پیمایش مسافتی یکسان، نیازمند صرف انرژی بیشتری است. سوخت سنتتیک نیز چنین مسئله ای را پیش روی خود دارد.

طبق تحقیقات موسسه حمل و نقل و محیط زیست، خودروهای برقی می توانند با یک اندازه انرژی ثابت، دو تا پنج برابر مسافت بیشتری را در مقایسه با خودروهای هیدروژنی یا خودروهایی که از سوخت سنتتیک استفاده می کنند، پشت سر بگذارند. این ایراد، خودروهای هیدروژنی و سوخت سنتتیک را در جایگاهی پایین تر از خودروهای برقی قرار می دهد.

دیدگاه اشتباه روان آتکینسون درباره کامیون های برقی

آقای آتکینسون در مقاله خود وزن سنگین باتری را یک عامل بازدارنده برای برقی سازی کامیون ها و خودروهای سنگین توصیف می کند. وی معتقد است به همین دلیل برقی سازی خودروهای تجاری شکست خواهد خورد. اما نگاهی به آمار فروش این نوع وسایل نقلیه، نشان می دهد که در سال گذشته شرکت های مختلف 60 هزار دستگاه از آنها را به مشتریان تحویل داده اند. همچنین اکنون 220 مدل مختلف از این نوع خودروها در بازار وجود دارد. گفتنی است طبق آمار رسمی کمپانی ولوو، در فصل اول امسال مقدار فروش کامیون های برقی در اروپا 4 برابر رشد کرده است.

نتایج تحقیق دانشگاه تکنولوژی آیندهوون نیز درباره کامیون های برقی جالب است. مطابق با یافته های این تحقیق، کامیون های برقی از نظر وزن، خیلی نسبت به نمونه های دیزلی سنگین تر نخواهند بود. در عوض این کامیون ها به هزینه نگهداری به مراتب کمتری نیاز خواهند داشت.

نگاهی به چند دیدگاه نادرست دیگر روان آتکینسون

آقای آتکینسون در جایی دیگر از مقاله خود عنوان می کند که عمر باتری خودروهای برقی حدود 10 سال است و نسل نو باتری ها تا پایان عمر خودرو دوام خواهند آورد. اما نشریه اتوکار انگلستان می گوید باتری های تسلا طوری طراحی و تولید شده اند که عمرشان از خودرو بیشتر باشد.

این کمدین مشهور اعلام کرده است که خودروهای نو پس از سه سال به فروش می رسند. اما وی به این موضوع اشاره نمی کند که در انگلستان تمایل مردم برای حفظ خودرو افزایش پیدا کرده است. طبیعتاً نتیجه این رشد میانگین سن خودروهای حاضر در خیابان ها خواهد بود. بنابراین حتی اگر خودروهای برقی در عرض سه سال از طریق مالک اصلی فروخته شوند، از طریق سایر مالکین برای مدتی طولانی تر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در این مقاله جنجالی روان آتکینسون پیشنهاد می دهد مردم به جای خرید خودروی برقی نو، خودروهای بنزینی قدیمی خود را کماکان استفاده کنند! این پیشنهاد درحالی مطرح می شود که یک خودروی برقی در کمتر از چهار سال شروع به کمک رسانی به مقابله با تغییرات اقلیمی می کند.

نکته عجیب آنکه روان آتکینسون در مقاله خود به مردم توصیه می کند با خودروهای برقی مقابله کنند! به نظر می رسد این توصیه با یک تصور اشتباه در ارتباط است؛ تصوری که می گوید خودروهای برقی روزی به کمک محیط زیست خواهند آمد؛ اما تا رسیدن آن موقع باید صبر کرد و الان وقتش نیست!

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیستقیمت روز خودرو در خبرنگاران مراجعه کنید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1402 بروزرسانی: 27 خرداد 1402 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2254

به "آقای بازیگر اشتباه می کند، چرا نباید ماشین های بنزینی قدیمی را نگه داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای بازیگر اشتباه می کند، چرا نباید ماشین های بنزینی قدیمی را نگه داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید