ارثیه پدری انگیزه برادرکشی

به گزارش تاورنا، مرد معتاد که به خاطر اختلاف بر سر ارثیه پدری برادرش را کشته و فرار نموده بود از سوی پلیس غرب استان تهران دستگیر شد.

ارثیه پدری انگیزه برادرکشی

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از خبرنگاران، اواخر آذر سال جاری زنی میانسال در تماس با پلیس از قتل پسرش مسعود در خانه اطلاع داد. پس از این گزارش، مأموران کلانتری 11 شهر قدس به همراه تیم جنایی پلیس آگاهی راهی محل حادثه شدند و در نخستین آنالیز ها با جسد خونین پسر جوانی در اتاق پذیرایی رو به رو شدند که با 9 ضربه چاقو به قتل رسیده بود.

مادر مقتول گفت: من چند ساعتی خانه نبودم، اما پسر بزرگم ایوب به همراه مسعود در خانه بودند وقتی برگشتم با جسد پسرم رو به رو شدم و از برادرش نیز خبری نبود. این زن ادامه داد: پسر بزرگم مدتی قبل از همسرش جدا شد و با وجود اینکه دو فرزند داشت آن ها را رها کرد و به خانه ما آمد و با من و برادرش زندگی می کرد البته آن ها بیشتر اوقات با هم درگیری و اختلاف داشتند.

بدین ترتیب این فرضیه که ایوب در این جنایت دست داشته باشد قوت گرفت و ردیابی ها برای دستگیری وی ادامه یافت. تا اینکه حدود یک هفته بعد ایوب در مخفیگاهش دستگیر شد. متهم در بازپرسی ها به قتل برادرش اعتراف کرد و گفت: من به خاطر اعتیاد از همسرم جدا شدم و به خانه پدری ام برگشتم.

برادرم مسعود هم معتاد بود. او همواره دوستانش را برای مصرف مواد به خانه می آورد وقتی او با دوستانش می آمد مادرم خانه را ترک می کرد و به خانه همسایه ها یا دوستانش می رفت. من سر این موضوع با برادرم اختلاف داشتم البته اختلاف اصلی ما بر سر خانه پدری و ارثیه او بود. پدرم چند سال قبل فوت نموده و یک ساختمان چند واحدی برای مادرم و من و خواهر و برادرم گذاشته بود. با این حال من از میزان ارثی که برایم گذاشته بود راضی نبودم و روز حادثه هم سر همین موضوع با برادرم درگیر شدم. از آنجا که هردو نفرمان نیز مقدار زیادی مواد کشیده بودیم تحت تأثیر مصرف شدید مواد مخدر عصبانی شدم و تصمیم به قتل او گرفته و با برداشتن چاقوی آشپزخانه به او حمله کردم و ضربات متعددی به او زدم. وقتی به خودم آمدم برادرم مرده بود از ترس فرار کردم و چاقو را زیر تخته سنگی داخل جوی آب در فاصله 600 متری منزل خودمان مخفی کردم.

بدین ترتیب با اعترافات مرد معتاد، وی بازداشت و برای تحقیقات بیشتر به مراجع قضایی معرفی گردید.

نگاه کارشناس

سروان الهام دهنوی

رئیس مرکز مشاوره نیروی انتظامی غرب استان تهران

در آنالیز پرونده این مرد می بینیم که وی فرزند اول خانواده و دارای تحصیلات فوق دیپلم بوده، پدرش کارگری می نموده و در سن 55 سالگی فوت نموده و مادرش بی سواد و خانه دار است. به گفته خودش رابطه او با پدرش زیاد صمیمی نبوده و برای تأمین مخارج زندگی در کنار تحصیل به کار نیز مشغول شده است. در کودکی همواره شاهد دعوا و درگیری والدین و کتک خوردن مادرش بوده است. وی انگیزه اصلی خود را از ارتکاب جرم عصبانیت و ناتوانی در کنترل خشم و نیز نداشتن حالت طبیعی به علت مصرف مواد مخدر می داند.

یکی از انواع قتل هایی که بیشتر در جوامع سنتی مثل کشور ما به وقوع می پیوندد و ریشه در عوامل روانشناختی، فرهنگی و اجتماعی مختلف دارد، قتل های خانوادگی است. این گونه قتل ها که از آن ها به عنوان فاجعه خاموش نام برده می گردد علل مختلفی دارد.

آنچه که در بین عوامل بروز قتل مورد توجه قرار می گیرد، اختلالات روانی و رفتاری در بعضی از اعضای خانواده هاست که به راحتی توسط خانواده قابل شناسایی و تشخیص نیست و ممکن است یک اختلال رفتاری در خانواده بدون اینکه مهم تلقی گردد به مرور زمان منجر به رفتار های خشن و عصبی در اعضای خانواده گردد. مصرف مواد مخدر و محرک هایی همچون شیشه و انواع مواد محرک با ایجاد توهم زمینه ساز بروز ناهنجاری های رفتاری در خانواده می گردد. اما تمام این عوامل به راحتی قابل پیشگیری و درمان است که احتیاج به همت، توجه و همکاری جمعی افراد و نهاد های مسئول در جامعه دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1450

به "ارثیه پدری انگیزه برادرکشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارثیه پدری انگیزه برادرکشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید