ارسال لایحه کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا به مجلس، افزایش 120 درصدی تجارت ایران و ویتنام

به گزارش تاورنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارسال لایحه پیشنهادی دولت به مجلس در مورد کاهش مالیات بر ارزش افزوده واحدهای طلاسازی اطلاع داد و گفت: طبق آنچه پیشنهاد داده شده درخواست شده است که مالیات بر ارزش افزوده در این بخش از 9 به سه درصد کاهش یابد.

ارسال لایحه کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا به مجلس، افزایش 120 درصدی تجارت ایران و ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا نعمت زاده امروز (یکشنبه) در حاشیه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک مالی ایران و ویتنام که با حضور وزیر کشاورزی و تیم مالی این کشور برگزار گردید، اظهار کرد: روابط ایران و ویتنام از اواخر دولت قبل به مدت چهار سال متوقف بود که از سر گرفته شده است.

وی همچنین بیان کرد: ویتنام جمعیتی حدود 100 میلیون نفر دارد و طی سال های اخیر در حوزه رشد مالی سرعت بالایی را تجربه نموده است.

نعمت زاده ادامه داد: سال گذشته این کشور حدود 190 میلیارد دلار صادرات داشته و در شش ماهه اول میلادی نیز صادرات ویتنام بالغ بر 100 میلیارد دلار بوده است. بر همین اساس می توان گفت زمینه همکاری با این کشور بسیار گسترده و متنوع خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به همسایگی این کشور با چین می توان از آن به عنوان پایگاهی مناسب برای توسعه روابط با چینی ها بهره گرفت.

وی همچنین به تاکید بر گسترش سرمایه گذاری های مشترک میان دو کشور اشاره نمود و گفت: در حال حاضر یک یا دو شرکت ایرانی در ویتنام در حوزه مشتقات نفتی و روغن های پایه سرمایه گذاری نموده اند و یک کشور ویتنامی نیز اخیرا برای سرمایه گذاری در قشم در حوزه فرآورده های آبزیان و صادرات آنها اقدام نموده است.

وی با بیان اینکه ضروری است برای پیگیری سرمایه گذاری ها در حوزه روابط بانکی نیز امور اصلاح گردد، گفت: پس از برجام روابط بانکی بین کشورهای مختلف به حالت عادی برگشته و حتی اگر در حد یک بانک با کشورهای مختلف روابط بانکی پیگیری شده است و اکنون می توان از کشورهایی مانند هند، کره جنوبی و سنگاپور به عنوان کشورهایی که روابط بانکی با آنها پیگیری شده یاد کرد.

نعمت زاده در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر تعطیلی 8 هزار واحد فراوریی طلا بیان کرد: چنین تعدادی نمی تواند صحیح باشد مگر آنکه این عدد مربوط به اصناف باشد و واحدهایی با یک تا دو نفر پرسنل را هم در بر بگیرد. این موضوع نیز ریشه در این مسئله دارد که طی دوران تحریم به دلیل سخت گیریهایی که در ورود و خروج فلزات گرانبها صورت می گرفت مشکلاتی ایجاد شد اما طبق جلسه ای که دیروز با اعضای این صنف داشتیم قرار بر آن شد که نوعی آزادسازی در این عرصه صورت گرفت و پیشنهادی مبنی بر کاهش مالیات بر ارزش اضافه کرده این صنف به مجلس ارسال گردد.

افزایش 120 درصدی تجارت ایران و ویتنام

نعمت زاده در این اجلاس از رشد 120 درصدی روابط تجاری ایران و ویتنام اطلاع داد و گفت: طبق صحبت های رؤسای جمهور دو کشور ضروری است حجم این روابط به دو میلیارد دلار برسد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت بیان کرد: با وجود افزایش انجام شده هنوز حجم روابط تجاری دو کشور قابل قبول نبوده و ظرفیت های بسیاری برای رشد این ارقام وجود دارد.

وی با اشاره به آشنایی 50 ساله دو کشور گفت: تاکنون عدم امکان ارتباط طبیعی و معمول در زمینه بانکی مانع از گسترش روابط شده بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور می تواند در بخش های مختلف پیگیری گردد، اظهار کرد: با توجه به میزان بارندگی بالا در کشور ویتنام و حاصلخیز بودن زمین ها، بخش کشاورزی از زمینه های خوب فعالیت دو کشور است و از سرمایه گذاران ایرانی می خواهم امکانات سرمایه گذاری در حوزه های کشاورزی و دامداری ویتنام را آنالیز نمایند.

وی ادامه داد: در بعضی زمینه های معدنی نیز امکان سرمایه گذاری های مشترک به خصوص در حوزه فراوری آلومینیوم وجود دارد و با فراوانی انرژی و برق در ایران، آلومینیوم فراوری شده می تواند برای ویتنام بسیار امیدبخش باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به توان ایران برای تامین نیازهای ویتنام در حوزه پتروشیمی اشاره نمود و این حوزه را از دیگر زمینه های قابل سرمایه گذاری دانست.

وی ادامه داد: ویتنام عضو آس آن است و با چین نیز ارتباط داشته و بر این اساس می تواند به مرکزی برای تجار و بازرگانان ما تبدیل گردد تا با این همکاری بتوان حضوری فعالتر در این بخش داشت.

نعمت زاده همچنین بیان کرد: با توجه به عضویت در اکو قراردادی که به تازگی با کشورهای اوراسیا امضاء کردیم می تواند مرکزی برای فعالیت های شما باشد.

وی اضافه کرد: تنوع محصولات و کالاهای قابل مبادله بین دو کشور بالاست و در این میان می توان به مواردی چون شیلات، محصولات صنعتی و دارو اشاره نمود. برهمین اساس سعی داریم با اعزام هیاتی به کشور شما مذاکرات لازم را صورت دهیم و در صورت همکاری شما در ثبت دارو می توان این خدمات را با قیمت و کیفیتی مناسب به دست هم میهنان شما رساند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال به ارائه خدمات فنی اشاره نمود و گفت: در کشور ما در این حوزه نیز ظرفیت های متعددی وجود دارد که ویتنام می تواند به شکل رقابتی از این ظرفیت بهره مند گردد. روز گذشته نیز مذاکراتی با مپنا انجام شده که این شرکت قادر است تمام تجهیزات نیروگاهی را تامین کند و اکنون بیش از 50 درصد برق ایران با استفاده از تجهیزات این شرکت که 90 درصد آن داخلی است تامین می گردد.

وی ادامه داد: ما می توانیم تمام ظرفیت فراوری برق شما را پوشش دهیم و برای همکاری در زمینه های مختلف مالی آمادگی داریم. همچنین ایران در اغلب حوزه ها دارای فراوری تجهیزات پزشکی است که می توان این تجهیزات را در ویتنام مورد استفاده قرار داد که این محصولات علاوه بر کیفیت خوب قیمتی به مراتب پایین تر از کشورهای اروپایی و ژاپن دارد. اگر تسهیلات بیشتری برای رفت و آمد تجار و دریافت ویزا آنها صورت گیرد می توان در شرایط بهتری این موضوعات را دنبال کرد و ما امیدواریم روزی شاهد لغو ویزا بین دو کشور باشیم و به عنوان مسوول کمیسیون مشترک دو کشور این موضوع را به وزارت امور خارجه منتقل می کنم.

نعمت زاده همچنین به لزوم ایجاد پرواز مستقیم بین دو کشور اشاره نمود و گفت: طی سال های قبل به واسطه تحریم ها ظرفیت هوایی ما کمی پایین است، اما با توجه به کوشش های اخیر امید می رود این ظرفیت بهبود پیدا کند.

نوین سون کونگ وزیر کشاورزی ویتنام نیز اوج روابط دو کشور را مربوط به سال 2016 میلادی دانست و گفت: ما در حال آماده سازی برای انجام تجارت آزاد با کشورها هستیم و با سیاست باز و همگرایی بین المللی به سمت همکاری مالی با کشورها می رویم در حالی که ظرفیت اقتصاد ما سالانه 200 میلیارد دلار است ظرفیت سالانه واردات وصادرات ما رقمی بیش از این است.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته ما پیروز به دستیابی به اهداف برنامه مالی خود نشده اما همدیگر را درک می کنیم و مقامات دو کشور نیز بر لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری به دو میلیارد دلار تاکید نموده اند. البته شاید این ارقام به عنوان اهداف کوتاه مدت مناسب باشد و در کل ما باید رقم های بالاتری را مدنظر قرار دهیم.

وزیر کشاورزی ویتنام اضافه کرد: رشد مالی ویتنام در 2016 بالغ بر پنج درصد بوده و پیش بینی شده که این رشد در سال 2017 به بیش از شش درصد برسد. در زمینه صادرات در شش ماهه اول 2017 ما بیش از 100 میلیارد دلار صادرات داشته که رشدی 12 درصدی را نشان می دهد. ما در توسعه مالی روندی رو به رشد را دنبال نموده و پیش بینی می کنیم سال جاری از شیلات و کشاورزی صادرات ما بالغ 34 میلیارد دلار خواهد بود.

وی در انتها اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد راه اندازی مرکز تجاری ایران در ویتنام باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 488

به "ارسال لایحه کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا به مجلس، افزایش 120 درصدی تجارت ایران و ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال لایحه کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا به مجلس، افزایش 120 درصدی تجارت ایران و ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید