اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره کاهش آلودگی هوا به سارایوو

به گزارش تاورنا، شهردار تهران در دیدار با شهردار سارایوو برای حل مشکل آلودگی هوای پایتخت بوسنی اعلام آمادگی کرد و گفت: تهران آمادگی دارد تا مشاوران و شرکت های فعال در این زمینه را به سارایوو معرفی کند.

اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره کاهش آلودگی هوا به سارایوو

به گزارش تاورنا پیروز حناچی در دیدار با عبدالله اسکاسا - شهردار سارایوو- در قالب چهارمین دوره جایزه خشت طلایی بیان اینکه میان ایران و بوسنی هرزگوین هم در دوره معاصر و از دوران قدیم نزدیکی زیادی بوده است، اظهار کرد: بخشی از این قرابت فرهنگی بوده است. امیدوارم سفر شما به تهران زمینه ساز همکاری های بیشتر میان این دو شهر بزرگ گردد.

حناچی مشکل آلودگی هوا و پسماند را مشکل اپیدمیک همه شهرهای بزرگ مطرح نمود و با اشاره به جمعیت سارایوو که کمتر از نیم میلیون نفر است، گفت: جمعیت نیم میلیونی برای آلودگی هوا کمی زود است و کلانشهرها در آستانه 700 هزار و تا یک میلیون نفر باید اقداماتی را در زمینه کاهش آلودگی هوا انجام دهند. در غیر این صورت منجر به هزینه های بیشتر خواهد شد بنابراین شما در زمان درستی به فکر افتاده اید.

شهردار تهران اضافه کرد: با توجه به مسائل شما، ما آمادگی هرگونه همکاری را داریم و حتی می توانیم مشاورانی که در این زمینه کار می نمایند را به شما معرفی کنیم. کاری که از دستمان بربیاید را انجام می دهیم و مانند سابق در کنار سارایوو خواهیم بود البته پیش از سفر یا همزمان با سفرم به سارایوو تمهیداتی در این رابطه انجام می دهیم.

وی با تاکید بر لزوم مطالعه روی منشا آلودگی هوا گفت: در تهران 80 درصد منشا آلودگی هوا سوخت های فسیلی است.

به گفته حناچی استانبول هم حدود سه دهه پیش تقریبا وضعیت مشابه سارایوو را داشت البته استانبول به نسبت سارایوو مسطح و دارای دشت های باز است اما مصرف ازت و ذغال سنگ عامل اصلی آلودگی هوا بود.

شهردار تهران با تاکید بر لزوم اندازه گیری و مطالعه بر روی ذرات معلق pm2.5 شرح داد: pm2.5 و pm10 به طور مستقیم روی سلامتی شهروندان اثر می گذارد و در شرایط وارونگی هوا و زمانی که از حد استاندارد خارج می گردد ممکن است سبب ایست قلبی گردد بنابراین باید درباره این معضل تمهیداتی اندیشید.

وی با بیان اینکه ما هم در تهران البته با مقیاس های متفاوت با این مسائل روبرو هستیم، گفت: هشت و نیم میلیون نفر در داخل محدوده تهران زندگی می نمایند، چهار و نیم میلیون خودرو در تهران تردد می نمایند، سه میلیون دوچرخه و موتور در تهران وجود دارد و 40 درصد حمل و نقل داخلی تهران با خودرو شخصی انجام می گردد بنابراین اگر باد و بارندگی نباشد ما در زمستان با وارونگی دما روبرو هستیم. چند سال پیش تهران را هفت روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل کردیم.

حناچی شناخت منشا آلودگی هوا را مهم توصیف و اظهارکرد: در دو سال اخیر در تهران برنامه کاهش (Lez) اجرا می گردد که داخل محدوده طرح را به دوربین های معاینه فنی مجهز کردیم. با این روش 20 درصد ذرات معلق را کاهش دادیم البته بارندگی هم به یاریمان آمد.

شهردار تهران به شهردار سارایوو توصیه کرد: قبل از هر اقدامی مطالعه دقیقی روی مراکز ایجاد آلودگی انجام دهید و این، نقشه راه شما را تعیین می نماید و بسته به میزان درصد آلودگی اولویت بندی کنید. ما هم یاری خواهیم کرد و شرکت های فعال در این زمینه را می توانیم به شما معرفی کنیم. مثل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران که به طور دائمی به صورت نرم افزاری وضعیت هوای تهران را گزارش می دهد.

به گفته حناچی استفاده از نرم افزارها بسیار مهم است و درواقع مشارکت دادن مردم در انجام ماموریت هاست.

وی اظهار امیدواری کرد که این رویداد برای شهردار سارایوو مفید باشد و از او برای بازدید از جاذبه های تهران دعوت کرد.

عبدالله اسکاسا - شهردار سارایوو - هم با ابراز خوشحالی از حضور در تهران گفت: میان تهران و سارایوو یک قرارداد خواهر خواندگی امضا شده که چارچوب مناسبی برای همکاری ها و روابط دو جانبه است.

وی به صحبت های شهردار تهران درباره اشتراکات فرهنگی دو کشور اشاره نمود و گفت: با توجه به صحبتهای آقای شهردار ما روابط خوب سنتی داریم و باید آن را به همکاری های خوب تبدیل کنیم.

به گفته شهردار سارایوو دو موضوع در توسعه روابط دو کشور تاثیرگذار است که یکی از آن ها جابجایی اقتصادی است که مانع توسعه روابط دو کشور است اما این دو موضوع در سطح دو کشور است باید برای حل آن سعی و کوشش کرد.

اسکاسا با بیان اینکه در سارایوو یک مرکز فرهنگی ایرانی وجود دارد که خوب کار می نماید، گفت: ما در همین رابطه با آن مرکز فرهنگی، روزهای مهم در جمهوری اسلامی ایران را هر سال در شورای شهر برگزار می کنیم. این رخداد فرصت خوبی برای شناساندن ایران به مردم بوسنی است.

وی همچنین از شهردار تهران دعوت کرد تا به سارایوو سفر کند و اظهار کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم شهری، حوزه شهرسازی است و شنیده ام که شهردار تهران تخصص زیادی در این زمینه دارد. سارایوو در یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک قرار گرفته است بنابراین به دنبال مناطقی هستیم که شهر را گسترش دهیم.

شهردار سارایوو دو مشکل مهم این شهر را آلودگی بسیار زیاد هوا در زمستان و بازیافت زباله ها مطرح نمود و شرح داد: علت آلودگی هوا این است که اطراف شهر سارایوو را کوه پوشانده است و شما اطلاع ندارید چون در آنجا نبودید و سال آینده اگر سفری به سارایوو داشته باشید از نزدیک مشاهده خواهید کرد. پیشنهاد می کنیم در یکی از روزهای جمهوری اسلامی که در سارایوو برگزار میگردد به این شهر سفر کنید البته ماه می بهترین ماه برای سفر به بوسنی است.

اسکاسا آلودگی هوا را یکی از مهم ترین مسائل سارایوو اظهارکرد و گفت: ما علاقه مند هستیم از تجربیات شما استفاده کنیم و حتی می توانیم میزبان یک گروه متخصص و کارشناس در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه در زمستان مهم ترین عامل آلودگی هوا سوخت زمستانی است، اظهار کرد: در سارایوو از ذغال سنگ و سوخت بی کیفیت استفاده می گردد البته در سال 1984 پس از آنکه المپیک زمستانی را برگزار کردیم بعد از آن گازرسانی را به سمت منازل آوردیم که خوب پیش رفت اما توسعه شهر سبب شد این کار متوقف گردد و با رشد شهرها دوباره این مشکل ایجاد شد.

شهردار سارایوو در ادامه گفت: یک تله کابین از مرکز شهر به بالای کوه در سارایوو وجود دارد که در هر یک از ستون ها یک سیستم نصب شده تا میزان آلودگی هوا در ارتفاع های مختلف را محاسبه کند. بیشترین نگرانی ما آلودگی در زمستان است و در کنارش مه آلود شدن هوا در ماه فوریه است که سبب بسته شدن فرودگاه می گردد.

اسکاسا اضافه کرد: در سارایوو یک دانشکده روی ذرات معلق مطالعه می نماید البته این ذرات هنوز در حد استاندارد است اما سال به سال در حال افزایش است.

در انتها این دیدار هم شهردار سارایوو هدایایی از سمبل این شهر به شهردار تهران ارایه کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 571

به "اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره کاهش آلودگی هوا به سارایوو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره کاهش آلودگی هوا به سارایوو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید