افزایش قیمت خودروهای داخلی؛ این بار بخاطر مالیات

به گزارش تاورنا، در پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این میزان مالیات بر قیمت خودروها در طرح های نو فروش خودروسازان اعمال شده و براساس آن قیمت های نو در بخشنامه های فروش لحاظ شده است؛ بیان دیکر

افزایش قیمت خودروهای داخلی؛ این بار بخاطر مالیات

به گزارش ایسنا، به استناد ماده 28 و 30 قانون تازه مالیات بر ارزش افزوده (مصوبه خرداد امسال)، از 13 دی ماه امسال، انتقال سند خودرو از شرکت خودروساز به خریداران مشمول مالیات تحت عنوان مالیات سبز شده است. این مالیات و عوارض شماره گذاری خودروهای داخلی، براساس رتبه بندی انرژی محصولات که به تایید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، از صفر تا پنج درصد برای خودروهای سواری و وانت دوکابین محاسبه می شود.

اما اصل ماجرا...

سال گذشته دولت تصمیم گرفت جزئیاتی را در بودجه سال 1400 بگنجاند که از طریق اخذ مالیات از خودروهای لوکس، به نحوی کسری بودجه را جبران و کسب درآمد کند. حال دولت سیزدهم در نظر گرفته است که از سمت و سوی خودروهای تولید داخل نیز اخذ مالیات داشته باشد. براین اساس طبق تصمیم اخیر دولت، حسب قانون در هنگام انتقال سند از خودروساز به خریدار، مالیات بر ارزش افزوده (از مشتری) اخذ خواهد شد.

این مالیات بر ارزش افزوده یک تا پنج درصدی در زمان ثبت نام طرح های فروش دو خودروساز بزرگ و سایر شرکت های خودروساز داخلی، روی قیمت خودرو اعمال خواهد شد و براین اساس بر قیمت خودرو افزوده می شود. این مالیات سبز براساس مقدار آلایندگی خودروها و متناسب با مقدار آلایندگی هر خودرو تعیین می شود؛ به طوری که هر خودرو که آلایندگی بیشتری تولید کند، درصد اضافه تری مالیات خواهد پرداخت.

لازم به یادآوری است که این مبلغ مازاد که بر قیمت محصولات خودروسازان داخلی در طرح های فروش فوق العاده شان اعمال شده است، ارتباطی با خودروسازان ندارد و متعلق به سازمان امور مالیاتی است.

پیش تر اعلام شده بود که خودروسازان و مونتاژکنندگان داخلی، مسئول پرداخت مالیات هنگام نخستین انتقال به خریداران هستند. براین اساس خودروسازان دریافت مالیات از خریداران را آغاز کرده اند. محصولات عرضه شده در سی امین طرح فروش فوق العاده سه محصول ایران خودرو که از روز گذشته (سه شنبه) آغاز شده و در طرح تازه فروش فوق العاده شش محصول سایپا که ثبت نام آن از فردا (پنجشنبه) آغاز خواهد شد، با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بر قیمت مصوب خودروها قیمت گذاری و در بخشنامه های فروش ارائه شده است.

براین اساس، با توجه به طرح های فروش فوق العاده این هفته دو خودروساز، بررسی تغییرات قیمت محصولات عرضه شده به شرح زیر است:

در سی امین طرح فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو سه محصول پارس بنزنی، پژو 207 دستی پانوراما و دناپلاس توربوشارژر اتوماتیک عرضه شده است.

پس از اعمال افزایش قیمت های مصوب محصولات خودروسازان داخلی (از 17 آذرماه)، براساس قیمت های مصوب، پارس بنزینی 164 هزار و 907 هزار و 700 تومان، پژو 207 دستی با سقف شیشه ای (پانوراما) 233 میلیون و 503 هزار و 700 تومان و دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک 393 میلیون و 956 هزار و 100 تومان تعیین قیمت شده اند؛ اما با اعمال مالیات بر ارزش افزوده تازه، قیمت این محصولات به ترتیب چهار میلیون و 300 هزار تومان بر پارس بنزینی، دو میلیون و 100 هزار تومان بر پژو 207 پانوراما دستی و سه میلیون و 400 هزار تومان بر دناپلاس توربوشارژر اتوماتیک افزایش پیدا کرده است.

بدین ترتیب مشتریان منتخب طرح های فروش در زمان پرداخت وجه خودرو برنده شده بایستی قیمت های تازه را واریز کنند.

طبق اعلام گروه صنعتی ایران خودرو، مقدار افزایش قیمت و قیمت های تازه سایر محصولات نیز به زودی اعلام خواهد شد.

گروه خودروسازی سایپا نیز از فردا (پنجشنبه 7 بهمن ماه) طرح تازه فروش فوق العاده شش محصول خود را با قیمت های مصوب به انضام مبلغ مازاد مالیات بر ارزش افزوده به مرحله اجرا در خواهد آورد که براساس آن قیمت محصولات با قیمت های تازه ارائه شده است. بطور مثال وانت پراید (سایپا 151) که پس از افزایش قیمت های مصوب 131 میلیون و 715 هزار و 700 قیمت گذاری شده بود در طرح فروش فردا با قیمت 146 میلیون 901 هزار تومان عرضه شده است یا تیبا که پس از افزایش قیمت مصوب 102 میلیون و 421 هزار و 500 قیمت داشت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده به 118 میلیون و 129 هزار تومان قیمت گذاری و عرضه شده است.

قیمت تازه سایر محصولات سایپا عرضه شده در طرح فروش فوق العاده سایپا به شرح زیر است:

در رابطه با موضوع مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، محمد مسیحی- معاون سازمان امور مالیاتی کشور- نیز اعلام کرده است: مالیات خودرو هنگام اولین انتقال به خریداران، از طریق مونتاژکننده و کارخانه پرداخت می شود. علاوه براین مالیات نقل و انتقال خودرو طبق قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، اخذ خواهد شد. از سوی دیگر هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه، به نفع دولت نیز در نظر گرفته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1970

به "افزایش قیمت خودروهای داخلی؛ این بار بخاطر مالیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت خودروهای داخلی؛ این بار بخاطر مالیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید