ایجاد کریدور ایران-روسیه-اروپا در دستور کار نهاده شد

به گزارش تاورنا، خبرنگاران: معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رویکرد توسعه همکاری های استراتژیک با روسیه، گفت: ایجاد کریدور ایران-روسیه-اروپا در دستور کار نهاده شد.

ایجاد کریدور ایران-روسیه-اروپا در دستور کار نهاده شد

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، شهرام آدم نژاد در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به برگزاری یازدهمین اجلاس کارگروه همکاری های حمل و نقل ایران و روسیه، یادآور شد: یازدهمین اجلاس گروه کار همکاری های حمل و نقلی ایران و روسیه در 5 کمیته کاری برگزار گردید که حوزه تمرکز این کمیته ها علاوه بر آنالیز زمینه های جدید همکاری در حوزه های ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی بندری، تقویت همکاری های مشترک در زمینه ترانزیت، حمل و نقل ترکیبی و کریدور شمال جنوب را نیز در می گرفت.

وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل ریلی، زمینه سازی برای افزایش تبادلات ریلی از راستا شرق دریای خزر خصوصا برای تسهیل ارسال بارهای غلات از روسیه به ایران با هزینه رقابتی اجرا شده و همزمان توسعه همکاری های فنی در حوزه زیر ساخت و زمینه سازی سیر ناوگان ریلی ایرانی در کشورهای CIS مورد تفاهم نهاده شده است.

وی بیان نمود: در حوزه حمل و نقل جاده ای علاوه بر زمینه سازی عبور ناوگان ترانزیتی ایرانی به وسیله روسیه به کشورهای ثالث، هوشمند سازی حمل و نقل با فناوری های روز زمینه سازی شده است و انتظار می رود تا پیاده سازی این فناوری ها در حوزه حمل و نقل جاده ای به صورت پایلوت به زودی انجام گردد.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از حلقه های تکمیل کننده زنجیره حمل و نقل در کریدور شمال جنوب، توسعه حمل و نقل دریایی در دریای خزر است که دو طرف بر آن تاکید و اهتمام دارند. در این راستا مقرر شده تا در زمینه ساخت کشتی های مناسب نیز برای توسعه ظرفیت دریایی، اقدامات مشترک صورت گیرد.

به گفته آدم نژاد، در بخش حمل و نقل هوایی خوشبختانه روابط دو کشور مطلوب است و انتظار می رود با کاهش محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، بتوان زمینه رونق بیشتر همکاری های فرودگاهی، ناوبری و حمل و نقل هوایی مسافر و بار را فراهم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که توسعه همکاری های ایران و روسیه چه تاثیری در حوزه های مختلف دارد، افزود: 2 کشور ایران و روسیه، از تاثیرگذاران و معین کنندگان معادلات مختلف در سطح منطقه هستند. مشخصا در حوزه حمل و نقل، تعمیل روابط دو کشور و تسهیل جریان حمل و نقل در شیوه های مختلف، تجارت میان دو کشور را رونق خواهد داد.

وی یادآور شد: یکی از مولفه های اساسی در روابط حمل و نقلی دو کشور، زمینه سازی برای ایجاد کریدور ایران- روسیه- اروپا، روسیه ایران عراق و روسیه ایران افغانستان است که از نظر تجاری مزایای قابل توجهی برای دو کشور خواهد داشت و معادلات ژئوپلتیکی منطقه را به نفع دو کشور تغییر می دهد. یکی از مهمترین زمینه هایی که در اجلاس اخیر مورد آنالیز و تفاهم نهاده شد همین زمینه است و قرار است تا به زودی به جمع بندی قطعی و اجرایی برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: به واسطه زیر ساختهای حمل و نقل با کیفیت و پر ظرفیت کشورمان، همیشه کشورهای منطقه خصوصا کشورهای محصور در خشکی به ویژه (قزاقستان، قرقیزستان و..) تمایل به استفاده از آن برای انتقال جریان تجارت خود بوده اند. از سوی دیگر کشورمان با اتحادیه مالی اوراسیا قرارداد تجارت ترجیحی دارد و قرار است تا زمینه سازی برای تبدیل آن به تجارت آزاد صورت پذیرد.

آدم نژاد ادامه داد: به عبارت دیگر طی سالهای آینده، تبادلات تجاری پر ظرفیتی بین کشورمان و کشورهای عضو اتحادیه و سایر کشورهای محصور در خشکی صورت خواهد پذیرفت. انتقال روان و کم هزینه این جریان تجارت، احتیاج به توسعه روابط حمل و نقلی با همه کشورهای یاد شده دارد که بزرگترین آنها روسیه است که هم در زمینه زیر ساخت و هم در زمینه بهره گیری از فناوری های هوشمند و ایجاد کریدورهای الکترونیک و حذف تشریفات زائد، می توان مشترکا همکاری نموده و زمینه تحقق تجارت پر ظرفیت با کشورهای منطقه را فراهم آورد.

وی تاکید نمود: به این ترتیب علاوه بر رونق صادرات و واردات میان کشورمان و کشورهای یاد شده، سهولت ترانزیت بار به وسیله بنادر جنوبی کشورمان نیز محقق خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1147

به "ایجاد کریدور ایران-روسیه-اروپا در دستور کار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کریدور ایران-روسیه-اروپا در دستور کار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید