معین قیمت مصوب روغن موتور؛ محصولات تقلبی از بازار حذف می شوند؟

به گزارش تاورنا، محصولات روغن موتور مشمول قیمت گذاری شده اند و فراوریکنندگان موظف به ثبت اندازه فراوری و فروش در سامانه جامع تجارت هستند.

معین قیمت مصوب روغن موتور؛ محصولات تقلبی از بازار حذف می شوند؟

خبرنگاران - طبق مصوبه هیات وزیران در صد و شصت و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار، تمام محصولات و فراوریهای روغن موتور اعم از بنزینی و دیزلی، مشمول قیمت گذاری خواهد شد. بر این اساس تمامی دستگاه های ذیربط نظارتی، موظف شدند که نظارت بر بازار را برای رسیدن محصول به قیمت مصوب به دست مشتری انجام دهند.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان روغن موتور گفت: در گذشته روغن موتور قیمت مصوب داشته اما اکنون قانون جدیدی آمده است تا قیمت تمام برندهای روغن موتور در سامانه جامع تجارت درج گردد. این کار باعث می گردد فراوری روغن موتورهای تقلبی در کشور متوقف گردد.

در گذشته به علت اینکه ساماندهی در بازار روغن موتور صورت نگرفته بود، روغن موتورهای متفرقه زیاد به فروش می رفت و قیمت ها کارشناسی شده نبوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود: جلسات مستمر و پیگیری هایی در فرایند طرح استقرار سامانه جامع تجارت نقش مهمی داشته است و چهار شرکت فراورینماینده روغن موتور به صورت آزمایشی به عرضه و فروش محصولات خود در سامانه جامع به نمایندگان و عاملینی که کد نقش دریافت نموده اند، اقدام می نمایند.

عباس تابش گفت: از 17مهر فروش و عرضه محصولات روغن موتور صرفا به عاملان و خریداران دارای پروانه کسب که در سامانه جامع تجارت دارای کد هستند، منوط شده و در غیر این صورت تخلف محسوب خواهد شد.

رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: گرانی و بی کیفیتی روغن موتور بر کار تعمیرکاران خودرو اثر مستقیم دارد. مردم روغن خودروی خود را به علت گرانی دیرتر تعویض می نمایند و این موضوع باعث آسیب به موتور خودرو می گردد که در نهایت مشتری آن را از چشم تعمیرکار می بیند.

عرضه روغن های تقلبی با شگرد هایی مختلفی صورت می گیرد که حتی فروشندگان یا تعمیرگاه های تعویض روغن که متخصص در انجام این کار هستند نیز متوجه تقلبی بودن بعضی از گالن های روغن نمی شوند.

یکی از تعمیرکاران خودرو می گوید: افراد متقلب گالن های تقلبی را که دارای هالوگرام است را در کارتن های 6 عددی جاسازی می نمایند؛ در واقع از هر 6 عدد گالن روغن تعداد سه یا چهار گالن آن تقلبی و مابقی اصلی است.

یکی دیگر از شگرد های این افراد، خریداری بشکه های خالی روغن موتور شرکت های معتبر و پر کردن آن ها با روغن های نامرغوب است و پس از پرس کردن در بشکه، آن را در بازار به فروش می رسانند.

به گفته تعمیرکاران خودرو، روغن موتوری که به خوبی تصفیه شده، مسئله ای برای خودرو ایجاد نمی نماید، اما تشخیص این موضوع به وسیله مالک خودرو یا فروشنده به سختی صورت می گیرد و در خیلی موارد غیرممکن است و این همان فرصتی است که بعضی سودجویان برای کسب عایدی از آن استفاده می نمایند.

آنطور که داوود سعادتی نژاد می گوید تا کنون قیمت روغن موتور را کارخانه مشخص می نموده و خود کارخانه این قیمت را روی این محصول درج می نموده است اما اکنون این قیمت در سامانه جامع تجارت درج می گردد.

به گفته رییس اتحادیه صنف فروشندگان روغن موتور برند فراوری روغن موتور فرق می نماید. در کشور پنج شرکت فراورینماینده وجود دارد که مجوز دارند اما مابقی نیز روغن موتورهای تقلبی فراوری می نمایند.

روغن موتورهای تقلبی بیشتر در شهرستان ها ساخته می گردد و استانداردی ندارند. رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر، پنجرگیران و فیلترسازان تهران گفته بود کاهش 30 درصدی عرضه و افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور، از ابتدای سال جاری، عامل اصلی افزایش سهم محصولات تقلبی در بازار بوده است.

در 9 ماهه ابتدایی سال جاری، 26 هزار و 793 فقره بازرسی از واحد های توزیع روغن موتور صورت گرفته است که در این راستا یک هزار و 599 فقره به ارزش بیش از 17.2 میلیارد تومان تشکیل شده است.

بعلاوه در کارگروه تنظیم بازار با اعلام اینکه ارز تخصیص یافته به روغن نباتی حدود 40 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است، اعلام شد که در لایه های مختلف مصرف نماینده اعم از صنف، صنعت و خانوار ذخیره سازی روغن نباتی به خوبی انجام گرفته است.

بر اساس اطلاعات انجمن تخصصی مربوطه، در 9 ماهه سال جاری مقدار فراوری و توزیع روغن نباتی اعم از خانوار، صنف و صنعت افزایش 33 درصدی داشته است.

بعلاوه مقدار فراوری و توزیع روغن نباتی اعم از خانوار، صنف و صنعت در آذر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب 52 درصد و 49 درصد افزایشی بوده است.

گزارش از فائزه شعبانی اصل

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2002

به "معین قیمت مصوب روغن موتور؛ محصولات تقلبی از بازار حذف می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین قیمت مصوب روغن موتور؛ محصولات تقلبی از بازار حذف می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید