ثبت چشمه علی در فهرست آثار طبیعی ایران

به گزارش تاورنا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران از ثبت چشمه علی در فهرست آثار طبیعی ایران خبر داد.

ثبت چشمه علی در فهرست آثار طبیعی ایران

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، از ثبت چشمه علی به عنوان سومین اثر طبیعی استان تهران پس از آبشار سنگان و درخت چنار امامزاده قاسم سنگان در فهرست آثار طبیعی ایران خبر داد. این چشمه که بیش از 7000 سال قدمت دارد، در دوران باستان سورین نامیده می شد و احتمالا نام آن برگرفته از دودمانی بزرگ در دوره ساسانی و اشکانی بود. در گذشته فرش فروش ها و مردم تهران، قالی های خود را در این محل می شستند. آنان بر این باور بودند که در آب چشمه ویژگی منحصربه فردی وجود دارد که فرش را پاکیزه تر و روشن تر می کند.

گفتنی است که در سال های گذشته، حفاری های خط 6 متروی تهران و ورود فاضلاب ، مسائل و حواشی بسیاری برای این چشمه رقم زد و آن را تا مرز خشک شدن پیش برد؛ با این وجود و به واسطه رسیدگی مسئولان، آب چشمه در سال 98 به حالت طبیعی بازگشت.

پرونده ثبت چشمه علی در فهرست آثار طبیعی ایران از اوایل سال جاری گشوده شد و پایان در اسفند ماه 99، لوح ثبت آن به امضا رسید. شایان ذکر است که مجموعه چشمه علی به دلیل آثار باستانی، نقش های برجسته و باروی شهر ری، 86 سال پیش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود.

مرتضی ادیب زاده همچنین با اشاره به ثبت درخت چنار سوهانک به عنوان چهارمین اثر طبیعی تهران، از ثبت دو پرونده دیگر شامل درخت توت میدان کوچک شهر ری و درخت چنار امامزداده یحیی در فهرست میراث طبیعی کشور تا سرانجام سال جاری خبر داد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2001

به "ثبت چشمه علی در فهرست آثار طبیعی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چشمه علی در فهرست آثار طبیعی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید