حریق در آمازون تهدیدی برای زیستگاه ماهی ها

به گزارش تاورنا، کارشناسان هشدار دادند در صورتی که آتش سوزی های جنگلی در آمازون به زیستگاه رودخانه ای آسیب وارد کند، انواع گونه های ماهی ها با تهدید روبرو خواهند شد.

حریق در آمازون تهدیدی برای زیستگاه ماهی ها

به گزارش ایسنا، به گفته کارشناسان آتش سوزی های اخیر در منطقه آمازون تهدیدی برای گونه های مختلف ماهی هاست که برای بقا به زیستگاه های آبی و باتلاقی در جنگل ها وابسته هستند و در چنین وضعیتی احتمال از بین رفتن این گونه ها نیز وجود دارد.

آتش سوزی های اخیر در آمازون نه تنها توجهات بین المللی را به خود جلب کرد بلکه تاثیرات جنگل زدایی های فزاینده در این منطقه را آشکار ساخت. این در حالیست که یکی دیگر از تاثیرات از بین رفتن مناطق جنگلی در آمازون مورد غفلت قرار گرفته و آن هم تاثیر این آتش سوزی ها بر سیستم رودخانه ها و ماهی های ساکن در آنهاست.

مناطق محدودی در دنیا وجود دارند که حیات آبزی و جنگلی در کنار یکدیگر قرار می گیرند و یکی از این مناطق جنگل های آمازون است. در حالی که بزرگ ترین رودخانه دنیا به لحاظ حجم آب در این منطقه واقع شده است حدود یک ششم از حوضه آمازون از زمین های باتلاقی پوشیده از جنگل تشکیل شده که برای دوره طولانی در سال سیلابی می گردد و از مهم ترین گونه های ماهی در این منطقه حمایت می نماید.

در دهه های اخیر بعضی دشت های سیلابی در بخش هایی از حوضه آمازون به شدت آسیب دیده اند. اکنون تهدیدی که متوجه بقای این زیستگاه ها و ماهی های وابسته به آن هاست به دلیل افزایش موارد جنگل زدایی و آتش سوزی ها تشدید شده و به گفته محققان فرسایش بیشتر دشت های سیلابی می تواند اکوسیستم دریایی آمازون را تغییر دهد.

محققان هشدار دادند در صورتی که اقدامی جهت حفاظت از این مناطق انجام نگردد، زیستگاه رودخانه ها همانند گذشته نخواهد بود و ماهی های ساکن در آن از بین خواهند رفت.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، حوضه آمازون که 60 درصد آن در برزیل واقع شده است از بالاترین تنوع زیستی در دنیا هم در خشکی و هم در آب برخوردار است. بیش از 3000 گونه ماهی در آمازون وجود دارد که حداقل صدها مورد آن همچنان کشف نشده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 382

به "حریق در آمازون تهدیدی برای زیستگاه ماهی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریق در آمازون تهدیدی برای زیستگاه ماهی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید