دستگاهی که کبد آسیب دیده را چند روز زنده نگاه می دارد و زمان مناسبی برای پیوند آن فراهم می نماید

به گزارش تاورنا، در سال 2015، دانشمندان در سوئیس کار بر روی یک دستگاه انقلابی برای پیوند اعضا را شروع کردند. با این دستگاه می شد به کبد اکسیژن و مواد مغذی رساند تا کبد برای مدت طولانی در خارج از بدن زنده نگه داشته گردد.

دستگاهی که کبد آسیب دیده را چند روز زنده نگاه می دارد و زمان مناسبی برای پیوند آن فراهم می نماید

حالا برای اولین بار در دنیا، این دستگاه تامین جریان خون یا پرفیوژن می تواند بافت پیوندی را سه روز زنده نگه دارد.

در حال حاضر کبد را می گردد 12 ساعت در کیسه یخ زنده نگه داشت تا زمان پیوند آن برسند که پنجره زمانی خیلی کوتاهی است. اما اگر بتوانیم بافت کبد را چند روز زنده نگه داریم، امکان پیوند برای عده بیشتری فراهم می گردد.

دانشمندان سال ها صرف توسعه فناوری خود کردند تا با تقلید دقیق تری از عملکرد بدن انسان، عملکرد بهتری داشته باشد. این بدان معناست که نه تنها اکسیژن و مواد مغذی اندام را تغذیه نمایند، بلکه کنترل اتوماتیک سطح گلوکز و گلبول های قرمز خون و حذف مواد زائد هم صورت گیرد. این دستگاه حتی هورمون مترشحه از روده و پانکراس را در مدت نگهداری در اختیار کبد قرار می دهد.

در سال 2020، دانشمندان پیشرفت های هیجان انگیز خود را در مقاله ای منتشر کردند. آنها توانستند در این زمان کبد خوک را به مدت یک هفته زنده نگهدارند و کبد آسیب دیده انسان را به یاری دستگاه زنده نگه دارند و به آسیب دیده برگردانند.

پس از این دستگاه برای افزایش موفقیت پیوند و بعلاوه جوان سازی کبدهایی که در هنگام برداشت برای پیوند شرایط خوبی ندارند، استفاده کرد.

در یکی از آخرین آزمایش ها محققان توانستند بافت کبدی که برای پیوند مناسب نبود و در شرایط عادی باید دور انداخته می شد را داخل دستگاه بگذارند و سه روز با داروهای مناسب تحت درمان قرار بدهند تا بگردد آن را به یک بیماری مبتلا به سرطان و نیز چند بیمار با مشکل جدی کبد، پیوند زد.

دانشمندان گزارش داده اند که بیمار به سرعت بهبود یافت و به سرعت به کیفیت زندگی عادی خود بازگشت و بدون هیچ نشانه ای از آسیب کبدی، تنها به یک رژیم شش هفته ای داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی برای جلوگیری از حمله سیستم ایمنی بدن به اندام تازه احتیاج داشت. بیمار یک سال پس از جراحی همچنان سالم مانده است.

از این پس، دانشمندان می خواهند بر روی سایر کاربردها دستگاه برای پیوند سایر اعضا تمرکز نمایند.

این تحقیق در مجله Nature Biotechnology منتشر شد .

منبع: بیمارستان دانشگاه زوریخ

منبع: یک پزشک
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2082

به "دستگاهی که کبد آسیب دیده را چند روز زنده نگاه می دارد و زمان مناسبی برای پیوند آن فراهم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی که کبد آسیب دیده را چند روز زنده نگاه می دارد و زمان مناسبی برای پیوند آن فراهم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید