رژیم غذایی مردم آلمان

به گزارش تاورنا، کشور آلمان در سراسر دنیا، به فراوری گونه های مختلف نان و سوسیس معروف است. استفاده از انواع سوسیس به عنوان غذاهای گوشتی در رژیم غذایی آن ها به عنوان یک پیشنهاد متناوب، معمول و مرسوم است.

رژیم غذایی مردم آلمان

با تور آلمان هامبورگ از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

رژیم غذایی مردم آلمان، در طی صدها سال تغییرات اجتماعی و سیاسی، و با توجه به مناطق و مذاهب گوناگون، به رشد و نمو کنونی رسیده است. مناطق جنوبی آلمان مثل ایالت باواریا (ایالتی در جنوب آلمان) و همسایه آن ناحیه سابیا (ناحیه ای در جنوب غربی آلمان که سابقا دوک نشین بوده است)، سهم بسیاری در این تغییرات و وسعت رژیم غذایی این کشور ایفا نموده است. از این گذشته نمی توان از نقش بسزای نواحی حاشیهی کشور اتریش در بنیانگذاری و همچنین کشف بسیاری از غذاهای گوناگون چشم پوشی کرد. این امر به دلیل وجود مذاهب و تاریخچه ناحیه جنوب آلمان و اتریش سرچشمه می گیرد. چرا که در این مناطق قوانین مذهب کاتولیک (مذهب آزاد اندیش مسیحی)، حکمفرما هستند. از این قوانین می توان برای نمونه به صیام (قانونی که بر طبق آن مسیحیان کاتولیک، چهل روز را روزه می گیرند، به چهار یک شنبه قبل از میلاد نیز مشهور است) و همچنین به قانون آدینه ها گوشت ممنوع اشاره نمود. قوانینی که در تاریخ و فرهنگ این مردم بسیار مطرح و شاخص است.

به هرحال ترکیبات اصلی مواد غذایی به دلیل گوناگونی مناطق کشور آلمان، بسیار متنوع است. به نظر می رسد که این تنوع غذایی با گذشت زمان، به سمت رشد و توسعه ملی در سراسر کشور آلمان گام برداشته است و مردم این کشور به زودی شاهد این مسئله مهم در رژیم غذایی خود خواهند بود. جالب است بدانید در سال 2013 کشور آلمان به عنوان دومین دارنده رستوران های ستاره دار در سراسر دنیا دست یافت.

گوشت

مصرف گوشت خوک، گوشت گوساله، مرغ و خروس خانگی در رژیم غذایی مردم آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. البته مردم این کشور استفاده از گوشت خوک را به سایر گوشت ها ترجیح می دهند. به طور میانگین سالانه حدود 61 کیلوگرم گوشت توسط هر فرد آلمانی مصرف می گردد. از جمله گوشت های موجود در سبد غذایی مردم آلمان، گوشت مرغ، مرغابی، غاز و بوقلمون است. البته استفاده از گوشت گوسفند، بز و بزغاله نیز در رژیم غذایی مردم آلمان به میزان بسیارکم قرار گرفته است. آشپزان آلمانی، معمولا غذاهایی را که در آن ها گوشت به عنوان ماده اصلی استفاده می گردد، درون ماهیتابه ای از روغن که بر روی حرارت بسیار کم قرار گرفته است، طبخ می نمایند. این روش آشپزی معمولا از کشور فرانسه و اتریش وارد رژیم غذایی مردم آلمان شده است.

البته چندین روش سنتی در دستورالعمل آشپزی آن ها وجود که مخصوص کشور آلمان بوده و بیشتر مردم در تهیه غذاهای گوشتی، از آن بهره می برند. به عنوان مثال گوشت هایی که برای تهیه غذا توسط مردم آلمان استفاده می گردد، اغلب سفت بوده و آشپزان برای نرم و ترد کردن گوشت، آن را در ماست یا آب می خوابانند و پس از گذشت مدت زمانی، آن را سرخ می نمایند که به گوشت ترش سرخ شده، معروف است. البته اگر از گوشت گوساله، اسب، آهو و گوزن استفاده نمایند، برای نرم کردن آن، در سرکه و محلولی بومی به مدت چندین روز قرار می دهند. این امر باعث ترد شدن گوشت شده و علاوه بر این طعم ترش و لذیذی را به آن می بخشد.

سوسیس

مطمئنا بیشتر ما ایرانی ها با سوسیس آلمانی به طور کامل آشنا هستیم. تهیه سوسیس یکی از سنت های قدیمی در صنعت غذایی کشور آلمان است که در انواع مختلف و با توجه به مناطق و نواحی کشور آلمان، فراوری می گردد. هنوز هم نوعی سوسیس توسط قصابان آلمانی به روش سنتی فراوری می گردد که از هواداران بسیاری برخوردار است. معمولا این سوسیس از دل و روده حیواناتی نظیر گاو، گوسفند، اسب، خوک و ... تهیه می گردد. جالب است بدانید که بیش از 1500 نوع سوسیس در این کشور فراوری شده که عموما برای پوشش آن ها از روده حیواناتی همچون خوک، گوسفند و بره، بهره می برند. بیشترین گوشتی که در تهیه سوسیس استفاده می گردد، گوشت خوک است. این سوسیس ها معمولا پر ادویه بوده و بیشترین فراوری را در سراسر کشور آلمان دارا است.

البته ممکن است علاوه بر گوشت خوک از گوشت گاو دودی شده که در آب به طور کامل پخته شده است، استفاده نمایند. سوسیس های دیگری مانند سوسیس خونی و سوسیس سیاه که اغلب از خون گراز، خوک یا غاز تشکیل می گردد نیز در این کشور فراوری می گردد. همچنین صدها نوع از انواع کالباس خشک، که در رژیم غذایی مناطق مختلف کشور آلمان مرسوم است، وجود دارد. به عنوان مثال می توان به سوسیس مونیخی یا سوسیس سفید مونیخی و سوسیس خوک بخارپز که سرشار از ادویه کاری است و از شهرت ویژه ای برخوردار است، اشاره نمود.

این سوسیس عموما در شهرهای نزدیک به پایتخت و شهرهای بزرگ مانند هامبورگ، برلین و منطقه رور (منطقه ای در غرب آلمان که دارای رودخانه رور است و رود راین به این رودخانه می ریزد) فراوری و در رژیم غذایی مردم این منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

نان

نان بخش مهم و قابل توجهی از رژیم غذایی مردم آلمان را تشکیل می دهد. به همین دلیل است که در این کشور حدود 600 گونه اصلی از نان های معمولی و 1200 نوع از نان های پیچ، کلوچه و کماج، فراوری می گردد. بنابراین حضور 1700 نانوایی و 10000 مغازه نان و کلوچه فروشی در این کشور بدور از تصور نیست. مردم آلمان، اغلب نان را برای مصرف در وعده صبحانه تهیه می نمایند. البته نان های رول و شیرینی های مختلف، جایگزین انواع نان در رژیم غذایی آن ها شده است. از نان های مشهور در این کشور می توان به نان گندم سیاه، نان تست، نان غلات، نان گندم سفید و نانی که مرکب از گندم سیاه، جو، جوی دوسر و بذرکتان است، اشاره نمود.

نوعی نان پیچ در رژیم غذایی مردم آلمان از هواداران بیشماری برخوردار است. این نان معمولا از وسط به دو قسمت تقسیم می گردد و روی آن را با لایه ای از مربا، کره، عسل و مارگارین آغشته می نمایند. از نان های پیچ نیز برای اسنک و حتی نان هایی که برای هات داگ مصرف می گردد، استفاده می نمایند. البته با توجه به مناطق موجود در کشور آلمان، تنوع نان نیز متفاوت و گوناگون خواهد بود. مثلا در هامبورگ، کلوچه های شیرین پیچ با طعم کره و دارچین بسیار مشهور و پرمصرف است.

ماهی

استفاده از ماهی های آب های شور، ماهی پالاک آلاسکا (ایالتی در شمال غربی آمریکا شمالی) بیشترین سهم مصرف ماهی را در رژیم غذایی مردم آلمان دارد. همچنین در لیست ماهی های مصرفی مردم آلمان، می توان از ماهی قزل آلا، اردک ماهی و ماهی کپور نام برد. در رژیم غذایی سنتی کشور آلمان، غذاهای دریایی که توسط آشپزان طبخ و تهیه می شدند، محدود به ماهی های مناطق ساحلی شمالی می شد. البته به استثنای شاه ماهی که از آبزیان دریاهای شور است. آن ها فیله ماهی را در پیاز و آبلیمو می خواباندند سپس آن را طبخ نموده و میل می کردند. ماهی بروتچن (Fish Protchen)، نوعی غذای دریایی است که آشپزان آلمانی، پس از طعم دار کردن فیله شاه ماهی، آن را به صورت استوانه ای باریک پیچیده و با انواع خیار شور و پیاز ریز که در اطراف ظرف ماهی دورچین شده است، سرو می نمایند.

البته گاهی اوقات کباب کردن شاه ماهی نیز خالی از لطف نبوده و از هواداران بیشماری برخوردار است. امروزه بسیاری از ماهی های دریا مانند شاه ماهی تازه، ماهی تن، ماهی خال مخالی یا ماهی اسقومری، سالمون و ساردین در رژیم غذایی مردم آلمان به عنوان مواد غذایی ثابت و پر مصرف درنظر گرفته می گردد. شایان ذکر است که قبل از انقلاب صنعتی که به دنبال خود آلودگی رودخانه ها را در پی داشت، معمولا ماهی سالمون در رودخانه های راین (رودی که از سوئیس آغاز شده و پس از عبور از آلمان در هلند به دریا می ریزد)، رودخانه الب (رودی که از شمال غرب جمهوری چک سرچشمه گرفته و در نزدیکی هامبورگ در آلمان به دریای شمال می ریزد) و رودخانه ادر (رودی که از جمهوری چک آغاز شده و بخشی از مرز آلمان و لهستان را تشکیل می دهد)، یافت می شد.

سبزیجات

در رژیم غذایی مردم آلمان، معمولا از سبزیجات در طبخ غذاهایی همچون تاس کباب یا در پخت انواع سوپ ها استفاده می گردد. همچنین ممکن است، همراه غذا ظرف هایی که با انواع سبزیجات تزئین شده اند، نیز قرار گرفته و مردم آن ها را با غذای اصلی سرو نمایند. آشپزان آلمانی مصرف سبزیجاتی مانند هویج، شلغم، اسفناج، نخود، کلم بروکلی و انواع دیگری ازکلم ها را در رژیم غذایی خود به صورت ویژه ای، قرار داده اند. پیازهای کباب شده یکی از بهترین گزینه هایی است که می توان به عنوان دورچین ظرف غذای اصلی درنظر گرفت. مطمئنا طعم لذیذ و بی نظیر آن ها همراه صرف غذای اصلی فوق العاده خواهد بود.

ادویه و چاشنی

چاشنی هایی که در رژیم غذایی مردم آلمان وجود دارد، از وسعت زیادی برخوردار نیستند. بیشترین ادویه های مصرفی در کشور آلمان برای تهیه انواع سوسیس در نظر گرفته می گردد. که ادویه کاری و مارچوبه از مشهورترین آن ها است. اهمیت استفاده از مارچوبه مخصوصا مارچوبه سفید، به قدری زیاد است که عضو ثابت و همیشگی میز غذا، بخصوص رستوران های کشور آلمان است. البته به دلیل فصلی بودن مارچوبه، فقط می توان در اواسط ماه می تا اواخر ماه ژوئن، از آن استفاده کرد.

قهوه

در رژیم غذایی مردم آلمان، نوشیدن قهوه شباهت بسیاری به رژیم غذایی مردم بریتانیا دارد. فاصله ای کوتاه بین وعده ناهار و شام که از نوشیدن آن، به همراه یک قسمت از کیک لذیذ یا شیرینی های خوشمزه، لذت خواهند برد. اما متاسفانه امروزه، به دلیل مشغله کاری، زمانی مخصوص نوشیدن قهوه در وقت اداری، همانند وقت استراحت برای خوردن وعده ناهار وجود ندارد. به هرحال هنوز هم در روزهای یک شنبه و تعطیلات رسمی، در نظر دریافت یک زمان تعیین، برای نوشیدن قهوه، به عنوان یک رسم سنتی پابرجا است. البته روزهای ویژه ای مثل جشن تولد و جشن های دیگر، مردم آلمان یکدیگر را به نوشیدن قهوه دعوت می نمایند. پیشنهاد می کنم که اگر شما توسط یکی از دوستان آلمانی خود، به چنین رویدادی دعوت شدید، فرصت را از دست ندهید و بلافاصله در بدو ورود به مهمانی، یک فنجان قهوه عالی و تکه ای از یک کیک اشتهاآور را برای میل کردن انتخاب کنید.

وعده های غذایی

صبحانه

مردمی که سرکار می فرایند، از صبحانه سبک استفاده می نمایند. صبحانه ای که تشکیل شده از حبوبات، یک تکه از نان همراه مربا، پنیر یا برش هایی از کالباس خشک. وعده های غذایی مخصوصا صبحانه در رژیم غذایی مردم آلمان بسیار مهم و قابل توجه است. به طوریکه این کشور نیز مانند بقیه کشورهای اروپایی و آسیایی همچون کشور اسپانیا و ایتالا و ...، زمان خاصی را که معمولا ساعت ده صبح است، برای خوردن صبحانه دانش آموزان اختصاص داده اند.

البته کارمندان نیز از این شانس برخوردار هستند و می توانند از خوردن یک اسنک فوری به عنوان صبحانه، لذت ببرند. اما صبحانه ای که مردم آلمان در آخر هفته ها و تعطیلات می خورند، کاملا متفاوت است از آنچه که در روزهای دیگر هفته در رژیم غذاییشان وجود دارد. یک صبحانه کامل که در خانه ها و حتی هتل ها نیز سرو می گردد. نان های رول شیرین، سوسیس ها و برش هایی از کالباس خشک، انواع پنیر، تخم مرغ آب پز و نیمرو شده، مخلوطی از جوی دوسر بوداده با سیب و کشمش، حبوبات و غلات.

ناهار

در روزهای تعطیل یا آخر هفته، بیرون رفتن اعضای خانواده برای صرف ناهار کاملا مرسوم و امری پسندیده است. ولی این زمانی ممکن است که زن های خانه، در اداره یا شرکتی مشغول به کار نباشند. به هرحال یک تعطیلات آخر هفته، مردم کشور آلمان، در رژیم غذایی خود، وعده غذایی کاملی را بین زمان نیمروز تا 2 عصر، میل می نمایند. وعده غذایی ناهار که شامل یک سوپ سبک، گوشت، سبزیجات، سیب زمینی ها، برنج و انواع سالاد می گردد.

شام

وعده غذایی شام، در رژیم غذایی سنتی آلمان عبارت است از نان، کالباس خشک، پنیر، سالاد، سبزیجات، ماهی های کنسرو شده و حتی باقی مانده غذایی است که در وعده ناهار مصرف نموده اند. به هرحال این روزها مردم آلمان در وعده های غذایی خود، از غذاهای گرم استفاده می نمایند. مخصوصا وقتی شانس یا فرصتی برای تهیه غذا در محل کار خود را ندارند. با سپاس از صنایع فراوری نماینده غذاهای آماده و کارخانه های فراوری سوسیس، از فراوریات آن ها به عنوان شام استفاده می نمایند.

شامی که به یمن حضور غذاهای منجمد، انواع سوسیس های آماده، انواع سوپ و دیگر خوراکی های صنعتی، تبدیل به یک وعده غذای سریع و خوشمزه می گردد. حتی در رستوران ها نیز می توانید طیف وسیعی از انواع غذاهای سرد شبیه سالاد سوسیس که از دل و جگر کوبیده شده تشکیل شده است، بیابید.

مردم کشور آلمان عاشق باربکیو هستند. در اولین فرصتی که ایجاد گردد، به سرعت برای کباب کردن گوشت یا سوسیس در هوای آزاد و تهیه یک شام عالی، اقدام می نمایند. برای آن ها هیچ شامی بهتر و لذیذتر از یک سوسیس کباب شده، آن هم بر روی کباب پز زغالی نخواهد بود.مخصوصا اگر سالاد سیب زمینی نیز در کنار سوسیس های کبابی، وجود داشته باشد. البته ممکن است که به دلیل ایجاد سروصدا و پر شدن دود زغال و بوی کباب، نتیجه کار به یک بحث و جدل ساکنین آپارتمانی که در آن زندگی می نمایند تبدیل گردد. بنابراین استفاده از باربکیو، در بالکن های آپارتمان ها ممنوع بوده و بیشتر مردم، بیرون از منازلشان، و در فضایی کاملا باز، از کباب کردن گوشت یا سوسیس خود، لذت می برند.

معروف ترین غذاها

شنیسل

بلک فارِست

پرتزل (pretzel)

اشپاتزل (spaetzle)

سالاد سیب زمینی

پنکیک سیب زمینی

سیب زمینی سرخ نموده (bratkartoffeln)

سوسیس

کرم وانیل (vanilla cream)

نوع دیگری از سوسیس

همان گونه که می دانید تنوع غذایی در کشور آلمان به دلیل حضور انواع سوسیس و نان بسیار زیاد است. امیدواریم که در آینده ای نزدیک با سفر به این کشور زیبا و مدرن از جاذبه های گردشگری آن نیز لذت ببرید.

منبع: کجارو
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 762

به "رژیم غذایی مردم آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مردم آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید