رکورد پیرترین برنده نوبل شکست، فیزیکدانی که نوبل شیمی گرفت!

به گزارش تاورنا، امروز جان بی گوداناف، استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو برای تحقیقات و توسعه باتری های لیتیوم یونی جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند.

رکورد پیرترین برنده نوبل شکست، فیزیکدانی که نوبل شیمی گرفت!

نوبل شیمی امسال دونکته بسیار جالب داشت. نخست آنکه جان بی گوداناف دانشمند 97 ساله متولد آلمان رکورد پیرترین دریافت کننده جایزه نوبل در تاریخ را از آن خود کرد. سال گذشته آرتور اشکین برنده نوبل فیزیک با 96 سال سن این رکورد را در اختیار داشت. از سوی دیگر گود اناف یک فیزیکدان حالت جامد(solid-state physicist) است که برنده نوبل شیمی شده است. او هم اکنون استاد دانشگاه تگزاس است.

البته به گفته کمیته نوبل، آنان پیروز نشدند تا خبر برنده شدن گوداناف را به او برسانند. به نوشته روزنامه گاردین گوداناف هنگام تماس کمیته نوبل در لندن حضور داشته است. او قرار است مدال کوپلی(Copley Medal)را دریافت کند که قدیمی ترین جایزه علمی جهان است!

اما از سوی دیگر یوشینو که در حقیقت مخترع اصلی باتری های لیتیوم یونی فعلی است به تماس کمیته نوبل و سوالات برخی تاورنا نیز پاسخ داد.

او گفت: من فعالیتم را از سال 1981 شروع و در سال 1985 میلادی باتری لیتیوم یونی را ابداع کردم.

یکی از تاورنا از او پرسید انگیزه اش برای اختراع باتری لیتیوم یونی پول یا توسعه فناوری های تجدیدپذیر بوده است. یوشینو نیز در پاسخ گفت: کنجکاوی مهمترین انگیزش من بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 484

به "رکورد پیرترین برنده نوبل شکست، فیزیکدانی که نوبل شیمی گرفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد پیرترین برنده نوبل شکست، فیزیکدانی که نوبل شیمی گرفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید