شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون 20 میلیون نفر را در ماه دارد ، اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت خبرنگاران

به گزارش تاورنا، علیرضا رئیسی گفت: هیچ نگرانی برای انجام سریع واکسیناسیون کرونا نداریم، شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون 20 میلیون نفر را در ماه دارد و اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت.

شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون 20 میلیون نفر را در ماه دارد ، اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا رئیسی روز یکشنبه در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور در وزارت بهداشت افزود: شبکه بهداشتی ایران که بیش از 30 سال پیش به دست بزرگان نظام سلامت ایران پایه گذاری شده، افتخار و نقطه قوت نظام سلامت ایران است. این شبکه تا اقصی نقاط کشور گسترده شده و هیچ روستای با هزار نفر جمعیت وجود ندارد که خانه بهداشت نداشته باشد.

وی گفت: علاوه بر خانه های بهداشت در حدود 17 هزار روستای کشور، بیش از 2500 مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و حدود سه هزار مرکز شهری هم داریم که با اجرای نظام ارجاع به مراکز تخصصی و بیمارستانی متصل هستند و این نظام آموزش دیده و متصل در دوران کرونا نیز افتخارات زیادی کسب کرده و تا به امروز سه مرحله غربالگری تشخیص کرونا در کشور اجرا شده به تازگی خانه های بهداشت عشایری و کوچ رو نیز ایجاد شده که همراه عشایر است و به زودی 420 خانه عشایری نیز به این مجموعه اضافه می شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: در چند سال گذشته خانه های بهداشت نوسازی شده اند و نیمه عمر ساختمان های آن از 26 سال به 10 سال کاهش پیدا کرده و تجهیزات لازم هم در این خانه های بهداشت کامل است.

وی گفت: اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت هم که از ایده های دکتر نمکی وزیر بهداشت است، کمکی بزرگی به ارتقای جایگاه شبکه بهداشتی بود که ای کاش چند ماه زودتر اجرا می شود که در این صورت کمک بزرگی برای کنترل اپیدمی کرونا در کشور بود.

رئیسی افزود: گام بعدی ارتقای نظام شبکه بهداشتی حرکت از نظام PHC یا مراقبت های اولیه به سمت سیستم UHC مبتنی بر نظام ارجاع است که از یک دهه پیش در کشور با اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع شروع شده است، پایلوت آن اجرا شده و هم اکنون بیش از 10 میلیون و 400 هزار نفر در حاشیه شهرها و نیز همه ساکنان روستاها و شهرهای زیر 50 هزار نفر از ظرفیت های این برنامه برخوردار هستند و به زودی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها نیز اجرا می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1563

به "شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون 20 میلیون نفر را در ماه دارد ، اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون 20 میلیون نفر را در ماه دارد ، اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید