شناسایی ژن عامل واکنش خطرناک نسبت به آنتی بیوتیک

به گزارش تاورنا، تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه وندربیلت در آمریکا ژنی را شناسایی کردند که موجب افزایش ریسک واکنش خطرناک بدن نسبت به نوعی آنتی بیوتیک موسوم به وانکومایسین می شود.

شناسایی ژن عامل واکنش خطرناک نسبت به آنتی بیوتیک

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی تاورنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، وانکومایسین معمولا در دوره های درمانی چند هفته ای به همراه سایر انواع آنتی بیوتیک ها به منظور درمان عفونت های باکتریایی شدید و خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این برخی بیماران در طول دو تا 8 هفته از آغاز درمان واکنش های شدیدی نسبت به این آنتی بیوتیک نشان می دهند که DRESS نام داشته و عوارض آن شامل تب، جوش زدن و خارش عمومی پوست بدن و آسیب دیدن اندام های داخلی در اثر واکنش نابجای سیستم ایمنی بدن توسط سلول های T است.

از سال ها قبل وانکومایسین به عنوان محرک واکنش DRESS شناخته می شود، اما تاکنون عوامل ژنتیکی موثر بر آن شناسایی نشده اند. اکنون محققان دریافتند این واکنش در بیمارانی رخ می دهد که دارای ژن های تغییریافته آنتی ژن گلبول سفید انسانی (HLA) هستند. ژن های HLA پروتئین هایی را رمزگشایی می کنند که پپتیدهای خارجی را به سلول های T معرفی می کنند تا یک واکنش ایمنی آغاز شود.

محققان به منظور شناسایی آن دسته از بیماران که دارای ژن های مذکور هستند، آزمایش ساده ای را توسعه دادند که می توان آن را در آزمایشگاه های تشخیصی مورد استفاده قرار داد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Allergy and Clinical Immunology منتشر شده است.

علمی**9259** 1055

منبع: ایرنا
انتشار: 3 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 166

به "شناسایی ژن عامل واکنش خطرناک نسبت به آنتی بیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ژن عامل واکنش خطرناک نسبت به آنتی بیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید