طراحی نرم افزاری شبکه ارتباطی مجهز به هوش مصنوعی

به گزارش تاورنا به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه طراحی و پیاده سازی نرم افزاری شبکه LTE مجهز به هوش مصنوعی با رویکرد 5G و قابلیت خودسازماندهی (SON) در بخش دسترسی رادیویی، ذیل طرح 5G در پژوهشگاه ICT تعریف شده است.

طراحی نرم افزاری شبکه ارتباطی مجهز به هوش مصنوعی

محمد اکبری مجری طرح با بیان اینکه این پروژه روی 3 محور اصلی پایدار است، گفت: شبکه های خودسازمانده SON، فناوری هوش مصنوعی (AI) و مجازی سازی توابع شبکه که اصطلاحا به آن NFV گفته می گردد، محورهایی است که این پروژه بر اساس آن انجام می گردد.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر موضوعات شبکه خودسازمانده، پیاده سازی الگوریتم ها با موضوع مجازی سازی و هوش مصنوعی بسیار مطرح بوده و در این پروژه 3 محور در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، اضافه نمود: در حقیقت بستر پیاده سازی شبکه خودسازمانده یک بستر کاملا نرم­ افزاری و مجازی سازی شده و رویکرد الگوریتم­ ها استفاده از هوش مصنوعی است. نگاهی به تاریخچه شبکه های خودسازمانده در جهان نیز نشان می دهد که این موضوع از سال های پیش مطرح بوده اما امروزه یک نگرش جدید نسبت به SON مطرح است و آن بهره ­مندی از هوش مصنوعی است. به همین دلیل، رویکرد اصلی در این پروژه بهره­ گیری از تکنیک های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در توسعه الگوریتم­ های SON است.

این پژوهشگر ادامه داد: در مرحله طراحی و پیاده ­سازی معماری شبکه و نرم­ افزار، رویکرد 5G مورد نظر است و از فناوری مجازی سازی توابع شبکه (NFV) و ارتباطات پیشرفته ابری استفاده می گردد.

اکبری با بیان اینکه خروجی­ های اصلی پروژه طراحی و پیاده سازی نرم افزاری شبکه LTE مجهز به هوش مصنوعی با رویکرد 5G در دو زمینه قابل ارائه است، گفت: فراوری محصول آزمایشگاهی که در صورت توسعه و پشتیبانی، توسط اپراتورها قابلیت استفاده دارد و برخورداری از یک آزمایشگاه شبکه­ های ارتباطی پیشرفته و هوشمند نرم افزار پایه که متشکل از 3 محور مذکور است، از مهمترین نتایج خروجی این پروژه به شمار می­ آیند.

عضو گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار پژوهشگاه ICT با تاکید براینکه رویکرد هوش مصنوعی در این پروژه به عنوان یک عنصر توانمندساز شبکه­ های نسل آینده، زمینه ایجاد دانش و بهره­ مندی از این فناوری را در آینده فراهم می نماید، گفت: بخش خصوصی، اپراتورها، استارت آپ ها و دانشگاه ها می توانند از آزمایشگاه مذکور، به عنوان بستر توسعه و تست کار تحقیقاتی خود استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه این پروژه به مدت 18 ماه شروع شده است، گفت: در حال حاضر فاز نخست که شامل طراحی معماری بستر نرم افزاری و طراحی الگوریتم ها بر مبنای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بود اجرا شده و پروژه در نیمه فاز دوم که شامل پیاده سازی و راه اندازی است، قرار گرفته است.

اکبری از اعلام فراخوان شرکت­ ها، دانشگاه ­ها و گروه های فعال برای مشارکت در این حوزه اطلاع داد و اضافه نمود: برگزاری فراخوان در ماه های اخیر اجرا شده و به طور قطع از پتانسیل ­های شناسایی شده در کشور برای انجام هرچه بهتر این پروژه استفاده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 494

به "طراحی نرم افزاری شبکه ارتباطی مجهز به هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نرم افزاری شبکه ارتباطی مجهز به هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید