مکزیک قطب هوش مصنوعی جهان می شود؟!

به گزارش تاورنا، مکزیک نخستین کشور امریکای لاتین است که به طور رسمی از استراتژی هوش مصنوعی ملی خود به صورت عمومی رونمایی کرد و از سال 2018 تا به امروز از هوش مصنوعی برای مقابله با فساد، ارتقای سلامت، تراکنش های مالی و کاهش جرم و جنایت استفاده می کند.

مکزیک قطب هوش مصنوعی جهان می شود؟!

میترا جلیلی| بسکمک 2020 را سال رونق و توسعه هوش مصنوعی (AI) می دانند؛ فناوری که امسال در اجلاس داووس سوئیس نیز مورد توجه کمپانی های بزرگ فناوری قرار گرفت و درباره کشور های پیروز این حوزه و چالش ها و موانع توسعه آن، اخلاق و قوانین مرتبط با این حوزه و... بحث و گفتگو شد.

طبق گزارش هایی که در این رویداد ارائه شد، امریکای لاتین و در صدر آن کشور مکزیک می تواند در آینده ای نزدیک به یک کشور پیشگام در زمینه هوش مصنوعی و قطب ویژه تبدیل شود که البته این پیروزیت منوط به سرمایه گذاری های کشور های توسعه یافته جهان در این منطقه است.

امریکای لاتین یک فرصت طلایی

گزارشی با عنوان امریکای لاتین: منبع بعدی استعداد های هوش مصنوعی که در اجلاس داووس سوئیس امسال (21 تا 24 ژانویه) به صورت چکیده مقاله ارائه شد، امریکای لاتین را در کانون توجه قرار داد. در این اجلاس که همچون سال های قبل رهبران سیاسی و مالی جهان و همچنین بزرگان فناوری گردهم جمع شدند، مارکو استفانی بنیانگذار Stefanini IT Solutions یکی از بزرگ ترین کمپانی های آی تی برزیل طی ارائه این گزارش گفت: تحقیقات در زمینه میزان آمادگی کشور ها در توسعه هوش مصنوعی، نشان می دهد که امریکای لاتین با وجود موانع و سد های بسیار، بیشترین فرصت ها را برای این فناوری در اختیار دارد. به بیان دیگر کشور های ثروتمند باید برای پرورش استعداد های حوزه هوش مصنوعی در امریکای لاتین سرمایه گذاری کنند تا شاهد تحول دیجیتال عظیم در سراسر جهان باشیم.

وی که این تحقیق را با همکاری فابیو کاورسان، محقق و مدیر توسعه هوش مصنوعی انجام داده، درواقع نمایی از شرایط استعداد ها در حوزه هوش مصنوعی و همچنین فرصت ها و چالش های موجود بر سر راه شکوفایی این استعداد ها در امریکای لاتین را به تصویر کشیده است.

در این گزارش آمده است فرصتی طلایی در امریکای لاتین نهفته است و این منطقه می تواند به مرکزی جهانی برای خلق اپلیکیشن های هوش مصنوعی وهمچنین پروژه های مرتبط با این فناوری تبدیل شود البته این موضوع امکانپذیر نیست مگر با دریافت کمک و سرمایه گذاری هایی از کشور های پیشرو که در جست وجوی استعداد هایی در این زمینه هستند.

سازمان های بزرگ و کشور های توسعه یافته باید در رشته هوش مصنوعی در امریکای لاتین سرمایه گذاری کنند که این کار می تواند با ایجاد یک مرکز هوش مصنوعی واقع در این منطقه یا پیوستن به چنین مرکزی، صورت بگیرد تا به این ترتیب محل هایی برای چنین استعداد هایی (talent pools) فراهم شود.

با گردهم آمدن این استعداد ها و کمک به رشد و پیشرفت آن ها عملاً شرکت ها یا کمپانی های مطرح موجود در کشور های توسعه یافته می توانند به نیروی کار مورد نیاز خود با دستمزدی پایین تر دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر در جهانی که تقریباً همه چیز به سمت هوشمند شدن پیش می رود و ممکن است روزی فرا برسد که برخی کمپانی ها برای یافتن نیروی کار در این زمینه با چالش روبرو شوند، این طرح می تواند بسیار کارآمد باشد.

5 کشور فعال دیجیتال

اما امریکای لاتین چه ویژگی هایی دارد که بتوان آن را یک فرصت تاریخی برای پیشگام شدن در فناوری هوش مصنوعی دانست؟ چه کشور هایی در این منطقه قابلیت های بیشتری در این حوزه دارند؟ در پاسخ باید گفت که طبق این گزارش، در 5 کشور فعال دیجیتال امریکای لاتین یعنی برزیل، مکزیک، کلمبیا، پرو و آرژانتین حدود 500 میلیون نفر سکونت دارند و البته همه این کشور ها در حوزه آموزش سرمایه گذاری مناسبی انجام داده اند.

همچنین در امریکای لاتین تعداد دانشگاه ها و افراد جوانی که راهی این مراکز آموزشی می شوند رو به رشد است و در این میان تعداد زیادی از جوانان به حوزه هوش مصنوعی علاقه مند هستند.

ازسوی دیگر نام 15 کشور منطقه امریکای لاتین در میان 100 کشور فعال جهان در حوزه هوش مصنوعی دیده می شود و در این میان، مکزیک در میان 10 کشور نخست جهان از نظر استراتژی های هوش مصنوعی به شمار می رود. پس از مکزیک هم در امریکای لاتین کشور های اروگوئه، شیلی، برزیل و کلمبیا از نظر هوش مصنوعی قرار دارند. همچنین باید گفت که کوبا کمترین امتیاز را از نظر این شاخص در امریکای لاتین به خود اختصاص داده است.

مکزیک نخستین کشور امریکای لاتین است که به طور رسمی از استراتژی هوش مصنوعی ملی خود به صورت عمومی رونمایی کرد و از سال 2018 تا به امروز از هوش مصنوعی برای مقابله با فساد، ارتقای سلامت، تراکنش های مالی و کاهش جرم و جنایت استفاده می کند.

ازسوی دیگر مکزیک می تواند به قطب جهانی در نوآوری های فناورانه تبدیل شود چراکه در فاصله سال های 2010 تا 2018 تعداد استارتاپ های فناوری در این کشور سه برابر شده است به همین دلیل هم می تواند در زمینه هوش مصنوعی و امنیت سایبری، در امریکای لاتین و جهان آینده ای بسیار درخشان داشته باشد.

این کشور در حوزه های دیگر فناوری نیز حرفی برای گفتن دارد و درحال حاضر از نظر شبکه اینترنت نسل چهارم و پنجم (4G و 5G)، خانه های سبز هوشمند، فین تک، وسایل نقلیه الکتریکی و وسایل پزشکی دیجیتال گام های بزرگی برداشته است.

تمدن کهن مکزیک با ستاره شناسی، ریاضیات و تقویم عجین بوده و حالا نیز این کشور بزرگ ترین صادرکننده کالا های فناورانه و ماشین آلات الکتریکی در امریکای لاتین محسوب می شود. مکزیک در سال 2007 به دومین تولیدکننده بزرگ تلویزیون در جهان و در سال 2008 نیز با عبور از چین و کره جنوبی به بزرگترین تولیدکننده تلفن هوشمند در جهان تبدیل شد.

برترین های هوش مصنوعی

اروگوئه دومین کشور منطقه امریکای لاتین، خود را آماده فناوری هوش مصنوعی کرده است. این کشور در آوریل سال 2019 استراتژی خود در زمینه هوش مصنوعی را اعلام کرد و تمام سال روی برنامه های ویژه خود تحقیق و مطالعه داشت.

این کشور کوچک تعداد زیادی از فعالان عرصه نرم افزار و کمپانی های این حوزه را در دل خود جای داده است که محصولات و سرویس های خود را به تمام جهان صادر می کنند. ازسوی دیگر دولت از برنامه های ابتکاری و نوآورانه حمایت قابل توجهی می کند که امتیاز بزرگی برای استارتاپ ها محسوب می شود و همچنین بیش از 700 کمپانی آی تی در این کشور وجود دارد که محصولات نرم افزاری خود را به طور انحصاری به چین و برزیل صادر می کنند.

شیلی هم سومین کشور امریکای لاتین محسوب می شود که به حوزه هوش مصنوعی ورود کرده و برنامه هایی در زمینه هوش مصنوعی و قوانین آن، زیرساخت ها، استانداردها، اخلاق هوش مصنوعی و... ارائه کرده است.

گفتنی است دولت شیلی تا به امروز سرمایه گذاری های جدی در تکنولوژی و نوآوری انجام داده است به همین دلیل هم استارتاپ ها و شرکت های نوپا در فضایی مناسب فعالیت دارند و رشد می کنند. این کشور همچنین در سال 2017 از ویزایی ویژه برای متخصصان فناوری، سرمایه گذاران و کارآفرینان جهان رونمایی کرد که این افراد در یک بازه 15 روزه پیروز به دریافت ویزا می شدند به همین دلیل هم اکنون در این کشور شاهد حضور استعداد های برتر خارجی زیادی هستیم که این، یک امتیاز بزرگ برای صنعت فناوری شیلی محسوب می شود به گونه ای که این کشور از نظر نوآوری به عنوان نخستین کشور در امریکای لاتین شناخته می شود.

این گزارش نشان می دهد که دولت برزیل استراتژی ویژه منجر به توسعه هوش مصنوعی را به خوبی شناسایی کرده است. به همین دلیل هوش مصنوعی بخشی از برنامه های تحول دیجیتال این کشور را تشکیل می دهد. طبق این گزارش، برزیل مورد توجه بیشتر کمپانی های فناوری مطرح جهان از جمله گوگل، اوبر، فیس بوک، اینستاگرام و... قرار گرفته به گونه ای که همه آن ها در برزیل شعبه دارند و حتی فیس بوک نخستین مرکز نوآوری خود در جهان را در برزیل افتتاح کرد.

ازسوی دیگر این کشور در کانون توجه چین قرار گرفته است. با توجه به ظرفیت بالای فناوری برزیل، چین این کشور را به عنوان دروازه ای برای ورود به امریکای لاتین می داند و به همین دلیل هم در استارتاپ های برزیل سرمایه گذاری بالایی انجام داده است که در این میان هوش مصنوعی سهمی عمده را به خود اختصاص می دهد. در برزیل زیرساخت، امنیت اطلاعات دیجیتال، حریم خصوصی، آموزش، اقتصاد دیجیتال و شهروند دیجیتال نیز مورد توجه قرار گرفته است.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 791

به "مکزیک قطب هوش مصنوعی جهان می شود؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکزیک قطب هوش مصنوعی جهان می شود؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید