عباس نژاد: خشک شدن تالاب ها طبیعی است ، نگرانی ما از تخریب زیستگاه هاست

به گزارش تاورنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: خشک شدن تالاب ها هم یک امر طبیعی است و آنچه ما را نگران می کند، توالی این خشک شدن هاست که زیستگاه ها را تخریب می کند.

عباس نژاد: خشک شدن تالاب ها طبیعی است ، نگرانی ما از تخریب زیستگاه هاست

به گزارش خبرنگار استان های خبرنگاران، حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در سلسله نشست های دانشجوی مطالبه گر در گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی جامعه اسلامی دانشگاه تبریز با موضوع خشک شدن تالاب قوری گول و علل و پیامد های آن برگزار شد، گفت: تغذیه آب تالاب قوری گول مبتنی بر آبخوان ها بود، اما با وقوع خشکسالی و بهره برداری بی رویه از آب های زیرزمینی، تامین آب طبیعی این تالاب با مشکل روبرو شد.

عباس نژاد، خشک شدن تالاب ها را امری طبیعی دانست و گفت: همان طور که آتش سوزی جنگل ها یک امر طبیعی است، خشک شدن تالاب ها هم یک امر طبیعی است و آنچه ما را نگران می کند توالی این خشک شدن ها و آتش سوزی هاست که زیستگاه ها را تخریب می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه تالاب قوری گول در کنوانسیون بین المللی رامسر به ثبت رسیده، اضافه نمود: سه منبع تامین آب تالاب قوری گول نزولات آسمانی، چشمه های آب زیرزمینی و انتقال آب از حوضه های مجاور هستند و در حالی که نیاز آبی تالاب 3.8 میلیون متر مکعب است، در بهترین حالت 1.5 میلیون متر مکعب آب از حوضه مجاور قوری گول تامین شده است.

وی خشکسالی را عامل خشک شدن تالاب قوری گول اعلام کرد و اضافه نمود: متاسفانه در کشور حقابه زیست محیطی تالاب ها و دریاچه ها در اولویت آخر وزارت نیرو است!

عباس نژاد ادامه داد: بهره وری کانال انتقال آب به قوری گول وابسته به لایروبی سالانه این کانال است، اما سال گذشته این کار انجام نشد و بیلان موردنظر از این کانال را نداشتیم.

عباس نژاد در ادامه وزارت نیرو را مسئول تامین آب تالاب ها دانست و اضافه نمود: همه آب های کشور تحت مدیریت وزارت نیرو است و تاکید بر ضرورت توسعه پایدار علاوه بر ملاحظات اقتصادی و اجتماعی در تخصیص منابع آب ضروری است.

وی در واکنش به انتقاد ها از عملکرد حفاظت محیط زیست استان در حفاظت از تالاب قوری گول، گفت: قانون تامین آب را جزو وظایف سازمان حفاظت محیط زیست نمی داند و محیط زیست مکلف به تعیین نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها است.

عباس نژاد در رابطه با حذف نیزار های تالاب قوری گول که محل تخم گذاری پرندگان بومی و مهاجر است نیز گفت: اگر این نیزار ها حذف نمی شدند باید از ما سوال می شد، چرا که این کار با هدف پیشگیری از وقوع آتش سوزی انجام گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1893

به "عباس نژاد: خشک شدن تالاب ها طبیعی است ، نگرانی ما از تخریب زیستگاه هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس نژاد: خشک شدن تالاب ها طبیعی است ، نگرانی ما از تخریب زیستگاه هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید