عرق کردن زیاد کودک چه علتی دارد؟

به گزارش تاورنا، روزنامه جام جم - پونه شیرازی: بدن ما با افزایش میزان تعریق هنگام افزایش تولید حرارت به دنبال انجام فعالیت مثل یک تمرین ورزشی به دفع حرارت مازاد و در نتیجه ثابت ماندن درجه حرارت داخلی بدن کمک می کند. همچنین طی تعریق، منافذ پوستی باز می شوند که به دفع بیشتر توکسین ها و مواد زائد از طریق پوست کمک می کند.

عرق کردن زیاد کودک چه علتی دارد؟

کوچولو هایی که زیاد عرق می کنند

به گفته دکتر اسحاقی، بچه هایی که زیاد تعریق می کنند به دو گروه تقسیم می شوند:

  • بچه هایی که دچار افزایش تعریق اولیه هستند که یک تا 3 درصد کل جمعیت را تشکیل می دهند و تنها زیر بغل و کف دست یا پایشان دچار افزایش تعریق است.
  • بچه هایی که دچار افزایش تعریق ثانویه هستند که شامل بچه هایی است که در همه قسمت های بدن دچار افزایش تعریق هستند که عموما مبتلا به یک بیماری زمینه ای مثل بیماری های تیروئید هستند.

تعریق زیاد با چاشنی اضطراب

در بسیاری از موارد تعریق در بچه ها امری طبیعی و فیزیولوژیک در پاسخ به محرک های رایج محیطی از جمله اضطراب است.

این متخصص بچه ها با بیان این مساله می افزاید: البته پوشش زیاد کودک و گرم بودن بیش از حد محیط منزل، به ویژه در بچه ها کم سن تر در افزایش تعریق بسیار موثر است. چه بسا بچه هایی به دلیل تب و تعریق نزد پزشکان بچه ها مراجعه می کنند که از سایر جهات کاملا سالم بوده و تنها دلیل آن پوشاندن بیش از حد کودک با لبا س های ضخیم یا گرم نگه داشتن محیط اتاق بیش از حد طبیعی بوده است.

وی تاکید می کند: افزایش تعریق به ویژه در کف دست های کودکی که در شرایط پراسترس قرار گرفته یا دچار بیماری تب داری شده نیز امری طبیعی است. از سوی دیگر عموما بچه ها متعاقب انجام فعالیت فیزیکی مثل دویدن و دوچرخه سواری دچار تعریق کلی در همه قسمت های بدن می شوند که عموما میزان تعریق در این موارد توسط والدین شناخته شده و طبیعی تلقی می شود.

ناگفته نماند که تعریق در بسیاری از عفونت های تب دار و حتی عفونت هایی که تب واضح و برجسته ای دارند نیز یکی از علائم بیماری محسوب می شود.

بیماری های متابولیک تعریق را زیاد می کند

پرکاری تیروئید یکی از علل مهم افزایش تعریق در بچه ها است و حتی گاهی تنها علامت این بیماری است.

دکتر اسحاقی در این باره توضیح می دهد: گرچه ممکن است کودک در کنار این علامت، عوارضی مثل کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، اضطراب و تحریک پذیری زیاد را نشان دهد.

وی می افزاید: در بچه هایی هم که دچار بیماری دیابت هستند نیز ممکن است تعریق یکی از علائم بیماری باشد، به ویژه زمانی که قند خون کودک دچار نوسانات سریع می شود. در بچه ها دیابتیک یا علائمی مانند حجم و دفعات ادرار، افزایش تشنگی و نوشیدن آب و کاهش وزن وجود دارد.

این متخصص با اشاره به این که بیماری های قلبی یکی دیگر از عوامل تعریق بچه ها هستند، تاکید می کند: البته بیشتر منظور نارسایی اختصاصی قلب است که تقریبا همواره علاوه بر تعریق، سایر علائم را نیز مانند تندی تنفس، سرفه مکرر، تنگی نفس به ویژه در حالت درازکش، عدم وزن گیری مناسب و خستگی به همراه دارد.

کمبود ویتامین D را بررسی کنید

یکی دیگر از بیماری هایی که همراه با افزایش تعریق در کودک می تواند باشد، کمبود ویتامین D است.

این متخصص اطفال در این باره توضیح می دهد: افزایش تعریق به ویژه تعریق ناحیه سر و گردن، در کنار سایر علائم مثل احساس خستگی و درد های استخوانی از علائم کمبود ویتامین D هستند. نکته قابل توجه دیگر عوارض دارویی است.

به عبارت دیگر ممکن است کودکی به دلیلی دیگر تحت نظر پزشک خود تحت درمان با دارویی باشد که تعریق از عوارض آن دارو محسوب می شود. بدیهی است در این موارد حتما باید با پزشک معالج مشورت کرد.

وی می افزاید: تعریق همراه با علائمی، چون کاهش وزن، تپش قلب، بی قراری و پرخاشگری، افزایش میزان خوراک یا نوشیدن آب و خستگی نامتعارف در کودک نیاز به پیگیری پزشکی دارد.

درمان تعریق زیاد

به گفته دکتر اسحاقی، با توجه به این که در مواردی تعریق از نوع ثانویه و به دنبال یک بیماری زمینه ای دیگر ایجاد می شود بهبود آن نیز به مداوای بیماری زمینه ای بستگی دارد. مثلا کودکی که دچار پرکاری تیروئید است تا زمانی که با درمان مناسب زیر نظر پزشک، عملکرد تیروئید مناسب پیدا نکند، تعریقش بهبود می یابد و همین طور در بیمارانی که دچار دیابت یا بیماری قلبی زمینه ای هستند.

وی تاکید می کند:، اما در مورد بچه هایی که دچار تعریق زیاد از نوع اولیه هستند و پس از ویزیت و انجام آزمایش های ضروری هیچ علت زمینه ای برای آن کشف نشد، در صورتی که این تعریق به حدی باشد که مانع فعالیت های روزمره یا باعث بروز اضطراب در فرد شود، با استفاده از درمان های موضعی ممکن است بهبود یا کاهش یابد.

توجه به تغییر الگوی تعریق کودک

هر زمان والدین متوجه افزایش تعریق در کودک خود شوند حتما باید به پزشک متخصص بچه ها مراجعه کنند. به ویژه اگر الگوی تعریق کودک اخیرا تغییر کرده است. مثلا کودکی که تا به امروز فقط هنگام ورزش و فعالیت فیزیکی دچار تعریق می شده، مدتی است که حتی در حالت استراحت نیز زیاد عرق می کند. یا کودکی که فقط در ناحیه کف دست و پا دچار تعریق زیاد بوده مدتی است که تمام بدن وی دچار عرق کردن زیاد شده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1082

به "عرق کردن زیاد کودک چه علتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرق کردن زیاد کودک چه علتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید