علائمی که می گویند، شما انگل دارید!

به گزارش تاورنا، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: شاید فکر کنید انگل دریافت فقط مشکل کشورهای در حال توسعه یا فقیر است اما واقعیت این است که انگل سالیانه میلیونها نفر در ایالات متحده را مبتلا می نماید.

علائمی که می گویند، شما انگل دارید!

انگل چیست؟

پیش از اینکه علائم وجود انگل در بدن را بشناسید باید بدانید انگل چیست. انگل، ارگانیسمی است که در ارگانیسم بدن میزبان زندگی می نماید و از میزبانش تغذیه می نماید. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها، سه نوع انگل وجود دارد: پروتوزوآ که ارگانیسم ریز و تک سلولی است و معمولا در روده ها، خون و یا بافت زندگی می نماید؛ هلمینت ها که کرمهای انگلی هستند مانند کرمهای نواری، کرمهای حلقوی و کرمهای سرخاردار؛ و اکتوپارازیت ها که شامل کنه، ساس، کک، شپش و مایتهایی می گردد که به پوست می چسبند یا در پوست کانال می زنند.

انگلها می توانند باعث بیماری و حتی مرگ شوند اما خوشبختانه اگر زود تشخیص داده شوند، عفونت با دارو قابل درمان است. در این مطلب علائمی را به شما می گوییم که بتوانید تشخیص دهید آیا میزبان یکی از این مهاجمان کوچک هستید یا نه.

آبی را نوشیده اید یا در آبی شنا نموده اید که از سالم بودن آن مطمئن نیستید

شما چه به خارج از شهر سفر کنید و از آبی بنوشید که نمی دانید منبعش از کجاست و چه در دریاچه ای در یک منطقه تفریحی شنا کنید، فروبردن آب آلوده می تواند عاملی برای ابتلا به انگل باشد.

استیک نیم پخت می خورید

گوشت را به صورت نیم پخت ترجیح می دهید؟ اگر می خواهید دور از انگلها بمانید، استیک نیم پخت انتخاب خوبی نیست. خوردن گوشت خام یا نیم پخت می تواند منجر به ابتلا به کرمهای نواری روده گردد. در ضمن خوردن آب یا غذای آلوده می تواند باعث عفونت آسکاریس گردد. کرمهای حلقوی آسکاریس می تواند تا 35 سانتیمتر هم رشد نموده و منجر به انسداد روده شوند.

دارید وزن کم می کنید

بیماریهای زیادی وجود دارند که موجب کاهش وزن ناخواسته می شوند و ابتلا به انگل یکی از آنهاست. کرمهای نواری باعث کاهش وزن می شوند زیرا وجود این کرمهای بزرگ در روده یعنی اینکه غذای شما را می خورند. کاهش وزن ناشی از انگل معمولا با از دست دادن اشتها و ناراحتی معده همراه است.

سیستم ایمنی ضعیفی دارید

سیستم ایمنی ضعیف می تواند توانایی بدن برای مبارزه با انگل را مهار کند. افرادی که دیابت یا HIV دارند و همچنین آنهایی که پیوند اعضا شده اند و داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی مصرف می نمایند، بیشتر در معرض ابتلا به انگل هستند.

زیاد دستشویی می روید

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها، عفونت ژیاردیا، شایع ترین بیماری انگلی روده است که شما ممکن است به وسیله نوشیدن آب آلوده به ژیاردیا، خوردن غذای خام آلوده به انگل، لمس سطوح آلوده به ژیاردیا (مثلا دستگیره در دستشویی) و یا شنا کردن در رودخانه ها یا دریاچه های آلوده به ژیاردیا به آن مبتلا شوید. اگر دچار ژیاردیا شوید خیلی زود متوجه خواهید شد زیرا این عفونت موجب اسهال آبکی، گاستریت، گرفتگی های شکمی و دهیدراسیون در عرض یک تا سه هفته بعد از ابتلا می گردد.

علائم گوارشی دارید

شاید شایع ترین علائم مرتبط با انگلها همانهایی باشند که مشابه علائم سندرم روده تحریک پذیرند. انگلهای گوارشی می توانند موجب شکم درد، نفخ، اسهال، خارش معقد، کم خونی و انسداد روده شوند.

مشکل تنفسی دارید

انگلها می توانند در جاهایی غیر از روده ها نیز رشد نمایند. اگر انگلی در ریه ساکن گردد می تواند علائم تنفسی مانند سرفه یا تنگی نفس ایجاد کند.

ترشحات غیرعادی واژینال دارید

انگل پروتوزوآ که تریکومونیازیس واژینوزیس نام دارد، یک بیماری شایع آمیزشی است. علائم شامل تغییر در ترشحات واژینال، خارش، قرمزی و سوزش در اندام تناسلی، احساس ناراحتی هنگام ادرار کردن و درد هنگام آمیزش می گردد.

اصلا هیچ علامتی ندارید!

ترسناک است اما واقعیت دارد: برخی از عفونت های انگلی هیچ علامتی ندارند. اگر دلیلی دارید که مشکوک تان نموده انگل دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. پزشک با یک سری از آزمایشات خون و مدفوع، عکسبرداری و یا کولونوسکوپی می تواند تشخیص دهد. انگلها می توانند بیماریهای جدی ایجاد نمایند؛ فرد ممکن است در نهایت دهیدراته شده و بمیرد یا برخی از انگلها می توانند به سایر اندامها حمله نمایند.

آنتی بیوتیکها تمام این انگلها را درمان نخواهند کرد، بنابراین ترجیحا از داروهای ضد انگل استفاده می گردد و بیمار باید آب فراوان بنوشد. اگر این بیماری درمان نگردد، انگل از بدن شما برای ادامه حیاتش استفاده نموده و به قیمت جان تان ممکن است تمام گردد.

منبع: برترین ها
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 230

به "علائمی که می گویند، شما انگل دارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی که می گویند، شما انگل دارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید