عکس ، کشف عجیب و باورنکردنی فسیل تقریبا سالم 72 میلیون ساله جنین دایناسور !

به گزارش تاورنا، گجت نیوز نوشت: یکی از عجیب ترین و باورنکردنی ترین اکتشافات اخیر دیرینه شناسی، کشف یک جنین 72 میلیون ساله از دل تخم دایناسور فسیل شده است.

عکس ، کشف عجیب و باورنکردنی فسیل تقریبا سالم 72 میلیون ساله جنین دایناسور !

این جنین 72 میلیون ساله به نام بچه ینگلیانگ (Baby Yingliang) در صخره های کرتاسه گانژو در جنوب چین کشف شد و تعیین شد که تخم متعلق به یک اویراپتوروسور بوده است.

براساس آنالیزهای رادیوکربن، تصور می شود که احتمالاً این تخم دایناسور فسیل شده بین 66 تا 72 میلیون سال قدمت دارد. دلیل بیرون نیامدن این جنین را می توان با فرآیند جوجه کشی پرندگان امروزی توضیح داد.

بیشتر بخوانید:

  • محصولات اپل با یک آلیاژ فوق محکم زره پوش می شوند!

  • گوگل هم از پس کپی کارها برنیامد!

  • عکس | تصاویر شگفت انگیز و حیرت آور نو جیمز وب از کهکشان !

این جنین هم اکنون وضعیتی را نشان می دهد که در زمان زنده بودن خود داشت. هیچ کدام از استخوان های این جنین از موقعیت اصلی خود حرکت نمی کنند. طول این تخم دایناسور 17 سانتی متر است.

تصور می شود که طول خود موجود از سر تا دم 27 سانتی متر بوده است. جالب این جا است که حتی تکه هایی از پوسته بیرونی تخم سالم به جای مانده است. تخم دایناسورها پوسته بیرونی بسیار سختی داشت که فلس دار بود. بین تخم پرندگان امروزی، تخم شترمرغ بیشترین شباهت را به تخم دایناسورها دارد.

این تخم دایناسور در اوایل دهه 2000 میلادی به همراه سایر تخم های دایناسور کشف شد؛ اما باز نشد و مورد تجزیه و تحلیل قرار نگرفت. این تخم ها از زمان اکتشاف کنار گذاشته شده بودند و حتی تقریباً فراموش شده بودند. پروفسور لیدا ژینگ (Lida Xing) از دانشگاه علوم زمین چین در این باره می گوید:

آقای لیانگ لیو، این جنین دایناسور را به عنوان تخم مشکوک فسیل شده در حدود سال 2000 کشف کرد. در سال 2010 در طول ساخت موزه تاریخ طبیعت سنگ Yingliang، کارمندان موزه این نمونه ها را کشف کردند. این نمونه ها به عنوان تخم دایناسور فسیل شده شناسایی شدند و درنهایت جنین پنهان شده در داخل تخم کشف شد.

جالب این جا است که امکان دارد چندین فسیل حفظ شده دیگر همانند این تخم دایناسور در آرشیو موزه های مختلف وجود داشته باشد؛ اما ما از وجود آن ها اطلاع نداشته باشیم. همه کارشناسان این حوزه معتقدند که این جنین تا به امروز زیباترین جنین دایناسور کشف شده است.

کشف ارتباط بین دایناسور ها و حیوانات امروزی، یک مسئله بسیار مهم و حیاتی است؛ زیرا ممکن است به پیدا کردن حلقه گمشده در نظریه تکامل کمک کند. این جنین 72 میلیون ساله در داخل تخم دایناسور فسیل شده اکنون در موزه تاریخ طبیعت سنگ Yingliang در چین به نمایش گذاشته شده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2144

به "عکس ، کشف عجیب و باورنکردنی فسیل تقریبا سالم 72 میلیون ساله جنین دایناسور !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کشف عجیب و باورنکردنی فسیل تقریبا سالم 72 میلیون ساله جنین دایناسور !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید