مکران قطب جدید فراوری فولاد ایران می گردد

به گزارش تاورنا، دبیر کنسرسیوم فولاد چابهار گفت: توسعه سواحل مکران از هرمزگان تا سیستان و بلوچستان جهت رسیدن به قطب جدید فولاد براساس چشم انداز 1404 در دستور کار طرح جامع فولاد ایران است.

مکران قطب جدید فراوری فولاد ایران می گردد

به گزارش خبرنگار از ، محدثه رحمانی گفت: برنامه های بالادستی توسعه از جمله برنامه ششم و برنامه ابلاغی توسعه سواحل مکران ابلاغی رهبر معظم انقلاب تاکید می نماید سواحل مکران باید در افق چشم انداز 1404 به هاب ترانزیت، فراوری و تجارت کشور تبدیل گردد و میزبان صنایع بزرگ و استراتژیکی همچون فولاد باشد. بنا بر طرح جامع فولاد ایران، فراوری محصولات فولادی کشور تا 1404 به 55 میلیون تن می رسد که 10 میلیون تن از این مقدار در سواحل مکران پیش بینی شده است.

دبیر کنسرسیوم فولاد چابهار توضیح داد: از 10 میلیون تن فولاد پیش بینی شده برای سواحل مکران در حال حاضر 1.6 میلیون تن آن عملیاتی شده و شرکت فولاد مکران که از اواسط سال 94 تشکیل شده قرار است این 1.6 میلیون تن را تا یک سال آینده به بهره برداری برساند، همچنین فاز دوم مجموعه فولاد مکران ظرفیت فراوری مجموعه را به 3.2 میلیون تن در سال می رساند.

وی گفت: کنسرسیوم فولاد چابهار متشکل از فولادسازان قدر ایرانی هم چون چادرملو، گل گهر و فولاد مبارکه و شرکت های زیرمجموعه قرار است یک مجتمع عظیم 10 میلیون تنی فولاد در چابهار مستقر کند که مطالعات آن در حال نهایی شدن است.

دبیر کنسرسیوم فولاد چابهار توضیح داد: صندلی ایران در منطقه از حیث بهره مندی از ذخایر خدادادی و منابع متنوع معدنی و زیرساخت های مناسب و گسترش بنادر از شمال تا جنوب می تواند سرمایه گذاران به فعالیت های معدنی را تشویق کند که در این حوزه فعالیت نمایند.

رحمانی ادامه داد: ارتقاء سهم معدن و صنایع معدنی در فراوری ناخالص ملی و اولویت دادن به فرآوری و ایجاد ارزش افزوده و ارتقای بهره وری همواره مورد تاکید و تایید مسئولین و کارشناسان زیربط بوده و هست. قطعاٌ اهمیت دادن به سواحل مکران به عنوان قطب جدید صنایع معدنی و فولادی باعث رشد و اعتلای این صنعت و ارتقای صندلی کشورمان در جهان خواهد شد.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 606

به "مکران قطب جدید فراوری فولاد ایران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکران قطب جدید فراوری فولاد ایران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید