وضع مالیات برای خودروهای بالای یک میلیارد در بودجه 1401

به گزارش تاورنا، به گزارش خبرنگاران، فرشید علاسوند امروز (22 دی ماه) در حاشیه جلسه تفویض اختیار ماده 251 مکرر که به صورت وبیناری و با میزبانی اقتصاد و دارایی خوزستان برای استان های منطقه چهار و پنج شامل اصفهان، فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد برگزار گردید، اظهار کرد: این جلسه به منظور تسریع در فرآیند رسیدگی به هیئت های مستشاری موضوع ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم برگزار گردیده است.

وضع مالیات برای خودروهای بالای یک میلیارد در بودجه 1401

وی اضافه نمود: مرکز عالی دادخواهی با هدف رسیدگی سریع و عادلانه به پرونده های مالیاتی ایجاد شده است به این صورت که اگر مالیاتی قطعی شده باشد و در مرجع دیگری قابل طرح نباشد، وزیر امور مالی و دارایی می تواند پرونده را به هیئتی متشکل از سه نفر برای اظهار نظر و صدور رأی ارجاع دهد.

رئیس هیئت مستشاری ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم وزارت امور مالی و دارایی گفت: از ابتدای سال 97 به منظور تمرکززدایی، مقرر شد که رسیدگی به اعتراض مؤدیان مالیاتی برای اشخاص حقیقی تا سقف 50 میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی تا سقف 500 میلیون تومان به مرکز استان ها تفویض اختیار گردد تا برای اجرای ماده 251 مکرر صدور رأی نمایند.

علاسوند ادامه داد: در این راستا، هیئت های 251 مکرر در استان ها با تفویض اختیاری که از وزیر گرفتند، به اعتراض مؤدیانی که در جایی قابل طرح نباشد و مالیات آن ها قطعی شده و ادعای ناعادلانه بودن داشته باشند، رسیدگی و صدور رأی می نمایند.

وی اضافه نمود: هیئت های 251 مکرر فارغ از سیاست های وصولی نسبت به اعتراض مؤدیان مالیاتی رسیدگی می نمایند و مؤدیان اطمینان داشته باشند که هیئت های مستشاری استان ها در کمال دقت و با رعایت عدالت به اعتراضشان رسیدگی و در مراحل مختلف بعد از کارشناسی های صادر شده رأی را صادر می نمایند.

رئیس هیئت مستشاری ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم وزارت امور مالی و دارایی با اشاره به اینکه اصول را فدای وصول نمی کنیم و تحقق عدالت اجتماعی و وفاق همدلی در جامعه از مهم ترین موارد مدنظر این هیئت های مستشاری است، گفت: اگر مؤدی نسبت به رأی صادر شده از سوی هیئت مستشاری اعتراضی داشته باشد، باید ظرف سه ماه به دیوان عدالت اداری نسبت به رأی صادره استان ها اعتراض کند.

علاسوند اضافه نمود: اگر مبالغ بالاتر از حد تعیینی برای استان ها باشد، در مرکز عالی دادخواهی در تهران به اعتراض مؤدیان رسیدگی می گردد و طرح دعوی، بارگذاری مدارک و رسیدگی به مستندات انجام خواهد شد.

وی گفت: در هر استان، سه نفر اعضای هیئت مستشاری داریم و شخص وزیر برای اینکه اصل تفکیک شخصیت و منافع را برای مؤدیان حفظ کرده باشد، این افراد را از کارکنان امور مالیاتی انتخاب نکرده است؛ این هیئت شامل یک نفر از اداره کل امور مالی و دارایی، یک نفر از جامعه حسابداران رسمی و یک نفر از جامعه مشاوران مالیاتی که اصلا در امر مالیات، سابقه نداشته و کارمند سازمان امور مالیاتی نباشند، می گردد.

رئیس هیئت مستشاری ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم وزارت امور مالی و دارایی ادامه داد: این هیئت با توجه به اصل بی طرفی و با استقلال و به شکل عادلانه به اعتراض مؤدی رسیدگی و رأی صادر می نماید.

علاسوند اظهار کرد: در قانون بودجه سال آینده، هیئت وزیران از ضریب 25 درصد مالیاتی، پنج درصد را برای شرکت های فراوریی کاهش داده و از ابتدای سال آینده مالیات افراد شاغل در امر فراوری با ضریب 20 درصد محاسبه می گردد. این موضوع به فراورینمایندگان و کارآفرینان یاری می نماید تا مالیات کمتری پرداخت کرده و باعث ایجاد انگیزه و مشوق برای اشتغالزایی می گردد.

وی با اشاره به مالیات خودرو های گرانتر از یک میلیارد تومان بیان نمود: مقرر شده تا خودروهای با ارزش بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات شوند و بعلاوه در قانون بودجه در قسمت مالیات بر سرمایه، مقرر شده است که خانه هایی که بالای 10 میلیارد تومان ارزش دارند نیز مشمول مالیات شوند.

علاسوند ادامه داد: اقتصاددانان نقدهایی بر این موضوع دارند مبنی بر اینکه با توجه به تورم، ماشینی که قبلا این قیمت را داشته اکنون افزایش یافته است و نباید مشمول مالیات شوند. به همین دلیل کارشناسان وزارت در حال آنالیز هستند که اشکالات احتمالی را رفع نمایند تا آن چیزی که جنبه خرید و فروش و سوداگری دارد، مشمول مالیات گردد.

وی در مورد مالیات خودروهای لوکس شامل خودروهای منطقه ها آزاد گفت: بر اساس قانون منطقه ها آزاد از سال 1401 این خودرو ها نیز مشمول مالیات بر ارزش اضافه نموده شده اند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1980

به "وضع مالیات برای خودروهای بالای یک میلیارد در بودجه 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضع مالیات برای خودروهای بالای یک میلیارد در بودجه 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید