پهپادی که با آنتن پروانه ای بو می کشد

به گزارش تاورنا، محققان پهپادی به نام اسملیکوپتر ساخته اند که دارای آنتنی ساخته شده با شاخک پروانه با قابلیت بو کشیدن و شناسایی منابع انتشار بوهای مختلف در طبیعت است.

پهپادی که با آنتن پروانه ای بو می کشد

تولید این پهپاد با الهام از توانایی بویایی پروانه ها صورت گرفته است. پروانه ها دارای شاخک هایی هستند که می توانند بوی انواع گل ها، حشرات و غیره را بررسی کرده و از یکدیگر متمایز کنند. محققان دانشگاه واشنگتن نیز در پهپاد اسملیکوپتر از آنتن طراحی شده بر مبنای شاخک های پروانه زنده استفاده کرده اند که دارای ابزار و آرایه های الکترونیکی مختلف برای تشخیص بوهای مختلف است.

این آنتن می تواند پهپاد را به سمت بوی مورد نظر هدایت کند. برای تولید این آنتن شاخک های پروانه ابتدا بی حس و سپس جدا می شود. سپس سیم های کوچکی به هر یک از این شاخک ها وصل می شوند که قادر به دریافت سیگنال های آن هستند. البته شاخک های یادشده بعد از جدا شدن از بدن پروانه تنها تا 4 روز زنده و فعال باقی می مانند، ولی پژوهشگران می گویند با نگهداری این شاخک ها در یخچال می توان آنها را چند روز بیشتر زنده نگهداشت.

گفتنی است که این پهپاد در مقایسه با حسگرهای مبتنی بر هوش مصنوعی از توان و قابلیت بیشتری برای شناسایی انواع بو برخوردار بوده و سرعت آن نیز در این زمینه بالاتر بوده است. پهپاد مذکور قادر به شناسایی منابع بویایی در فاصله حداکثر 20 سانتیمتری است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1386

به "پهپادی که با آنتن پروانه ای بو می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهپادی که با آنتن پروانه ای بو می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید