چرا لژیونر شدن بازیکنان ایرانی باعث نگرانی است؟، خام فروشی و خرید لاکچری!

به گزارش تاورنا، فوتبال ایران در حالی روزهای داغ جابجایی تابستانی را سپری می کند که به شدت درگیر پدیده ای عجیب و البته زیان ده شده است.

چرا لژیونر شدن بازیکنان ایرانی باعث نگرانی است؟، خام فروشی و خرید لاکچری!

به گزارش جابجایی تابستانی فوتبال ایران مدتی است که آغاز شده و تقریبا همه تیم های لیگ برتری در حال جذب بازیکنان مدنظرشان هستند. در این بین، اما موردی عجیب به چشم می خورد که چند سالی است در بازار فوتبال ایران ظهور کرده و در حال رشد است. پدیده قارچ گونه ای به نام رفت و برگشت بازیکن در مارکت ایران.

در این گزارش به ضرری که کل فوتبال ایران از این ناحیه متحمل می گردد، نگاهی جامع داریم و نام بردن از بازیکنان و باشگاه ها صرفا جهت ذکر مثال و درک بهتر موضوع است.

باشگاه سپاهان اخیرا از دریافت رضایتنامه شهریار مغانلو از باشگاه سانتاکلارا پرتغال و جذب این بازیکن با نام پروژه متفاوت در جابجایی فوتبال ایران یاد کرد. پروژه ای که در ازای جذب این مهاجم، محمد محبی وینگر سپاهانی ها به این تیم پرتغالی داده شده است، اما اصل ماجرا چیست و چرا لژیونر شدن بازیکنان ایرانی به این شکل باعث نگرانی است؟

مغانلو فصل پیش با قرار گرفتن در رده دوم جدول گلزنان برتر لیگ، مورد توجه باشگاه پرتغالی قرار گرفت و تقریبا مفت و مجانی از پیکان جدا شد و با امضای یک قرارداد سفت و سخت برای سه فصل به خدمت سانتاکلارا درآمد. در ادامه به این نکته اشاره می کنیم که چگونه باشگاه پرتغالی بدون پرداخت هزینه ای چندان، از یک بازیکن ایرانی چندین بار درآمدزایی می کند و در آن سوی ماجرا فوتبال ایران برای بازگشت یک بازیکن وطنی چگونه چندین بار محتمل ضرر می گردد.

کاری به اینکه تیم پرتغالی، مهاجم جوان ایرانی را تقریبا رایگان یا احتمالا با مبلغی خیلی ناچیزتر از ارزش واقعی او جذب کرده و سودی که از ناحیه او نصیبش شده، نداریم. بحث اصلی مربوط به بعد از پیوستن این بازیکن به باشگاه جدیدش است. مغانلو بعد از تنها نیم فصل حضور در پرتغال با پیشنهاد پرسپولیس برای نیم فصل به طور قرضی به ایران برمی گردد (درآمدزایی اول برای سانتاکلارا)، بعد از پایان فصل هم باشگاه سانتاکلارا این بازیکن را به سپاهان می فروشد (درآمدزایی دوم برای سانتاکلارا) و در ازای این انتقال محمد محبی دیگر بازیکن آماده ایرانی را رایگان به خدمت می گیرد و این چرخه پول ساز با انتقال محبی به پرتغال کماکان ادامه دارد (درآمدزایی سوم برای سانتاکلارا).

این فرایندی است که قبلا هم بر سر بازگشت امید نورافکن برای همین سپاهان تکرار شده بود. باشگاه شارلوا دو بار با انتقال قرضی این بازیکن به استقلال و سپاهان سود برده بود و بار سوم هم با انتقال قطعی به سپاهان یک بازیکن ایرانی را چند بار به خودمان فروخت.

این اتفاق با ابعاد مشابه در موارد متعددی در فوتبال ایران تکرار شده است. از جمله رفت و برگشت هایی که اخیرا اجرا شده می توان به بازیکنانی، چون محمدمهدی مهدی خانی، محمد نادری، ایمان سلیمی و همین اخیرا محمدرضا آزادی و خیلی های دیگر اشاره کرد. در این انتقالات هرچند ممکن است در مواردی نادر پولی برای رضایت نامه از سوی باشگاه ایرانی پرداخت نشده باشد، اما به هر ترتیب روی این بازیکنان برچسب لژیونر خورده و این بازیکنان با قرارداد هایی سنگین به ایران بازگشته اند. یعنی اگر این فرایند برای باشگا های اروپایی درآمدی هم نداشته برای فوتبال ایران باعث ضرر بوده است.

این داستان تکراری برای بازگشت جعفر سلمانی و رضا اسدی هم تکرار شد و می گردد. سناریو هایی که می توان در سطح و عمق آن نقش منفعت طلبان را به وضوح دید. بله؛ این داستان حقیقت دارد و فوتبال ایران در ادامه ضعف های قراردادی و حقوقی اش حالا اینطور در زمین دلالان بازی می خورد. مدیران باشگاه های ایرانی در تب داغ این بازار، سراسیمه هرچه که به دست شان می رسد را با هر قیمت و شرایطی می خرند و به هیچ وجه توجه ای به استراتژی بازار و اینکه با این شرایط چه بلایی به سر کل این بازار می آید ندارند.

با این فضا یاد بازار اقتصادی کشورمان می افتیم که برخی اجناس به خارج از کشور صادر می شوند و بعد از بسته بندی شکیل و به اصطلاح لاکچری شده، تحت نام کالای لوکس دوباره به ایران فروخته می شوند! اتفاقی که دقیقا در بازار فوتبال ایران هم در حال رقم خوردن و مصداقش همین پدیده خام فروشی است. در این فوتبال عده ای زیره به کرمان می برند و در کمال تعجب عده ای هم خریدار هستند!

درست است که خاصیت بازار، به آزاد بودنش است. جابجایی و درآمدزایی از بازیکنان پازل مهمی از فوتبال است، ولی این پازل برای فوتبال ایران بیشتر ضرر به همراه دارد تا سود. درست یا غلط فصل گذشته ورود بازیکنان خارجی به لیگ ایران ممنوع شده بود، اما حالا با این شرایط به نظر می رسد باید برای خروج بازیکنان از ایران هم محدودیت، شروط و چارچوب هایی لحاظ گردد، وگرنه این چرخه کماکان باعث می گردد سرمایه های فوتبال کشور یکباره به دلیل عدم بسته شدن قرارداد درست و حسابی و با از دست دادن بازیکنان از بین برود و بار دیگر با بازگشت چندباره همان ها به ایران.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1775

به "چرا لژیونر شدن بازیکنان ایرانی باعث نگرانی است؟، خام فروشی و خرید لاکچری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا لژیونر شدن بازیکنان ایرانی باعث نگرانی است؟، خام فروشی و خرید لاکچری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید