چند روش خشک کردن سبزی

به گزارش تاورنا، به این نکته مهم باید توجه داشته باشید که در هنگام خشک کردن سبزی از سبزیجات سالم استفاده کنید و با دقت ان را بشویید

چند روش خشک کردن سبزی

به گزارش خبرنگاران به نقل از پرشین وی ،استفاده از سبزیجات خشک شده در برخی از غذاها دلپذیرتر خواهد بود همچنان یک مزیت استفاده از سبزیجات خشک شده این است که هر وقت که دلتان بخواهد به آن دسترسی دارید بهتر است که سبزیجات را در خانه و با روش های خانگی خشک کنید در این مطلب از پرشین وی قصد داریم نکات و روش خشک کردن سبزیجات در خانه را برای شما عزیزان آماده کنیم

روش خشک کردن سبزیجات

میوه ها و سبزی هایی که به روش خانگی خشک می شوند خوش طعم تر و خوش آب و رنگ تر هستند، اما برای این کار باید چند اصل مهم را یاد گرفت، چون بدون دانستن آنها نتیجه کار ناامید کننده خواهد بود. خریدن سبزی ها و میوه های خشک از مغازه ها و سوپر مارکت ها امروز دیگر راحت ترین راهی است که می توان انتخاب کرد. حالا دیگر بیشتر خانم های خانه ترجیح می دهند خودشان را از زحمت پاک کردن دسته های به هم پیچیده سبزی خلاص کنند و به کلی از کار خشک کردن آنها هم دست روش خشک کردن سبزیجات بکشند.

محصولات متنوع موجود در بازار هم به واقع داشتن چنین حسی را تقویت می کنند ولی حتی آنهایی که از محصولات بازاری استفاده می کنند قبول دارند که میوه ها و سبزی هایی که به روش خانگی خشک می شوند خوش طعم تر و خوش آب و رنگ تر هستند، اما برای این کار باید چند اصل مهم را یاد گرفت، چون بدون دانستن آنها نتیجه کار ناامید کننده خواهد بود.

سبزی هایی که به روش خانگی خشک می شوند خوش طعم تر و خوش آب و رنگ تر هستند

یادتان باشد گام نخست برای تهیه میوه و سبزی خشک انتخاب مواد مناسب است، یعنی میوه ها و سبزیجات باید رسیده و سالم باشند، چون حتی میوه ها و سبزیجات تازه و رسیده بعد از خشک شدن نیز عطر و طعم مطلوبشان را حفظ می کنند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر میوه ها و سبزیجات خیلی رسیده یا خیلی کال باشند بعد از خشک شدن سفت می شوند و به خاطر رنگ نامناسب و مزه نامطبوع نمی توان از آنها استفاده کرد. بعد از انتخاب درست مواد نوبت به شستشوی آنها روش خشک کردن سبزیجات می رسد. پس برای خشک کردن سبزیجات ابتدا آنها را در آب سرد غوطه ور کنید و بعد از هر بار خیساندن، آنها را از روی آب جمع آوری کرده و گل و لای ته نشین شده را دور بریزید. این کار را بیش از 2 بار انجام دهید اما از قلم نیاندازید که سبزی ها را بیش از اندازه در ظرف آب نگه ندارید، چون هم خاصیت آنها از بین می رود و هم رنگشان تغییر می کند و شادابی اش را از دست می دهد.

چند روش خشک کردن سبزیجات

پس از شستن، نوبت به خرد کردن می رسد اما قبل از این کار اجازه دهید سبزی ها بخوبی خشک شوند. حالا نوبت خرد کردن سبزی هاست که بالطبع برای هر نوع سبزی متفاوت است. البته از آنجا که سبزیجات خیلی زود خراب می شوند، برخی ها پیشنهاد می کنند که به خاطر جلوگیری از کپک زدگی شان هنگام خشک شدن می توان آنها را قبل از خشک کردن چند دقیقه ای در آب جوشاند. به این نکته هم توجه داشته باشید که هر چه سبزیجات به قطعات ریزتری خرد شوند، سریع تر خشک می شوند. حالا که سبزیجات خرد شده آماده اند نوبت به انتخاب روش مناسب برای خشک کردن می رسد. برای این کار 3 روش وجود دارد: خشک کردن زیر نور آفتاب، خشک کردن به روش صنعتی و خشک کردن در فر.

سبزیجات خیلی رسیده یا خیلی کال باشند بعد از خشک شدن سفت می شوند

برای استفاده از فر آن را روی کمترین درجه تنظیم کنید و ظرف پر از سبزی خود را درون آن قرار داده و هر نیم ساعت یک بار سری به آن زده و آن را زیر و رو کنید. در این روش بهتر است سبزیجات را روی یک سینی مسی اکسید نشدنی به صورت یکنواخت پهن کنید و هر چند دقیقه یک بار سینی را بچرخانید تا حرارت به طور یکسان به تمامی نقاط برسد. البته زمان خشک شدن سبزی به این روش، بستگی به نوع آن دارد ولی زمان مورد نیاز از4 تا 12 ساعت متغیر است.

در روش صنعتی نیز نتیجه خوبی از آن به دست می آید اما ساده ترین روش خشک کردن سبزیجات در خانه، خشک کردن آن در هوای آزاد است. در این روش باید سبزیجات آماده خشک شدن را دور از نور آفتاب و در سایه قرار داد، چون اگرسبزیجات زیر نور آفتاب قرار بگیرند رنگشان بسرعت تغییر می کند.

یادتان باشد که سبزی ها را هرگز روی زیراندازهای پلاستیکی پهن نکنید، چون این کار تبادل هوا را مختل می کند و بعد از چند ساعت سبزی ها حالت گندیدگی پیدا می کنند. بهترین زیرانداز برای خشک کردن سبزی ها پارچه های نازک نخی هستند به شرط آن که هر چند ساعت یک بار سبزی های روی آن زیر و رو شوند.

بیشتر بدانید نکات خشک کردن سبزی

در مورد سبزیجاتی که به روش صنعتی خشک می شوند لازم است قبل از استفاده شسته شده و در صورت نیاز به مدت 2 ساعت خیسانده شوند. در نهایت ساده ترین روش خشک کردن سبزیجات که در خانه امکان پذیر است، خشک کردن در هوای آزاد است. ترجیحا بهتر است سبزیجات را دور از نور آفتاب و در محلی سایه خشک کرد تا رنگ آنها تغییر زیادی نکند.

وقتی سبزیجات به طور کامل خشک شد، باید آنها را به ظروف پلاستیکی شیشه ای دربسته انتقال داد و در محیطی خشک، تاریک و خنک نگهداری کرد، مدت زمانی که می توان سبزیجات خشک را نگهداری کرد به میزان خشک شدن آنها بستگی دارد. در صورتی که سبزیجات خشک در معرض نور آفتاب قرار بگیرند به سرعت رنگ شان تغییر کرده و مقدار فراوانی از ویتامین A و C خود را از دست می دهند. معمولا در صورت خشک کردن صحیح و نگهداری مناسب سبزیجات خشک را می توان برای مدت یک سال استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1280

به "چند روش خشک کردن سبزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند روش خشک کردن سبزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید