چگونه یک فضای تاریک و دلگیر را روشن و شاد کنیم؟

به گزارش تاورنا، دکوراسیون اتاق های کم نور یا بدون نور چالش برانگیز است. رنگ ها در نور کم معمولا اشباع تر به نظر می رسند و وسایل اتاق در سایه ها حجیم می شوند. این فضا ها دلگیر است و احساس خوبی نمی دهد. به خصوص اگه این اتاق اتاقی مانند اتاق خواب یا اتاق نشیمن باشد که زمان زیادی را در آن سپری می کنید. در این مقاله چند روش برای روشن کردن فضای تاریک را پیشنهاد می دهیم.

چگونه یک فضای تاریک و دلگیر را روشن و شاد کنیم؟

1. رنگ های روشن انتخاب کنید

رنگ های تیره فضا را خسته نماینده می نمایند. رنگی برای دیوار انتخاب کنید که به جای جذب نور، آن را در اطراف فضا منعکس کند. رنگ های بژ، سفید، خاکستری کم رنگ و قهوه ای مایل به زرد همگی نمونه هایی از رنگ های روشن هستند که برای روشن کردن فضای تاریک می توانند استفاده شوند.

2. از کاغذ دیواری بهره ببرید

برای رنگ بخشیدن به دیوار می توانید از کاغذ دیواری بهره ببرید. بهتر است از کاغذ دیواری های طرح دار و بافت دار بهره ببرید. استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار برای فضا هایی که نور طبیعی کمی دارند مناسب است. زیرا این طرح ها به نوعی اکسسوری برای طراحی داخلی خانه هستند.

3. از نورپردازی تاکیدی بهره ببرید

قدرت نورپردازی تاکیدی و گرم را برای روشن کردن فضا های تاریک دست کم نگیرید. یکی از روش های روشن کردن فضای تاریک استفاده از نورهای تاکیدی است. ورپردازی تاکیدی به طور کلی به ایجاد حس صمیمیت یاری می نماید و فضا و حال و هوا را گرم می نماید.

4. از پرده های نازک و حریر بهره ببرید

با مسدود کردن پنجره از ورود نور طبیعی جلوگیری می کنید. به جای استفاده از پرده های ضخیم از پرده های حریر و نازک بهره ببرید. اجازه دهید نور وارد اتاق گردد.

5. مبلمان رنگ روشن انتخاب کنید

برای روشن کردن فضای تاریک تا جایی که می توانید رنگ های روشن انتخاب کنید. طراحان می گویند از مبلمان های رنگ روشن با چوب طبیعی بهره ببرید تا فضا حس مطبوعی داشته باشد. از مبلمان حجیم یا تیره رنگ که فضا را سنگین می نمایند خودداری کنید.

6. از کلید دیمر بهره ببرید

روش دیگر برای روشن کردن فضای تاریک مسلما افزایش نور اتاق است. توصیه می کنیم از کلید های دیمر بهره ببرید زیرا با این کلید ها بهتر می توانید سطح نور کنترل کنید. نور به طور مستقیم با خلق و خوی مرتبط است، به خصوص در زمستان که هوا زودتر تاریک می گردد. کم کردن نور باعث ایجاد حس دنجی و گرما می گردد.

7. فضا را با آینه تزیین کنید

آینه ها می توانند نور لامپ ها، نور های بالای سر و شمع ها و دیگر منابع نوری را به خوبی در اطراف اتاق منعکس نمایند. از آینه ها برای روشن کردن منطقه ها تاریک اتاق بهره ببرید. آینه ها را برای بازتاب نور طبیعی در سراسر اتاق قرار دهید و به فضا عمق و درخشندگی بیافزایید. با این کار مقدار نور خانه را دو برابر می کنید.

8. از سطوح براق دیگر نیز بهره ببرید

علاوه بر آینه ها از دیگر سطوح انعکاسی مانند شیشه، اکریلیک و سطوح براق نیز بهره ببرید. استفاده از میز های شیشه ای، صندلی های اکریلیک یا کابینت های براق باعث می گردد فضا بیشتر روشن گردد.

9. از فرش های رنگ روشن بهره ببرید

اگر کفپوش چوبی دارید، یک فرش با رنگ می تواند تفاوت زیادی در فضا ایجاد کند. گاهی اوقات کف های چوبی واقعا اتاق ها را تاریک می نمایند، بنابراین اضافه کردن یک فرش با رنگ های روشن تر یک روش عالی برای روشن کردن فضای تاریک است. فرش بعلاوه به اتاق حس دنجی می دهد.

کلام آخر

اگر اتاق کم نوری دارید و می خواهید فضا را روشن تر کنید باید رنگ فرش، مبلمان، رو تختی و بالش ها را روشن انتخاب کنید. حتی جنس پارچه مبل و بالش بر فضا تاثیر می گذارد. پارچه های کتانی و پنبه ای احساس سبکی، خنکی و روشنی به فضا می دهند.

منبع: marthastewart

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1403 بروزرسانی: 6 خرداد 1403 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 2305

به "چگونه یک فضای تاریک و دلگیر را روشن و شاد کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک فضای تاریک و دلگیر را روشن و شاد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید