چین: بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای مجدد تعهدات آن راه چاره اساسی بحران کنونی است

به گزارش تاورنا، وزیر خارجه چین خروج آمریکا از برجام و اعمال حداکثری فشار بر ایران را دلیل اصلی انحراف مساله هسته ای ایران از جهت درست خوانده و گفت: بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای مجدد تعهدات آن راهکار اساسی بحران کنونی است.

چین: بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای مجدد تعهدات آن راه چاره اساسی بحران کنونی است

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، وانگ یی وزیر خارجه چین امروز 21 دسامبر (1 دی) در نشست ویدئویی وزیران خارجه درباره موضوع هسته ای ایران که به صورت ویدئویی و به میزبانی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار گردید، سخنرانی کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

علاوه بر وانگ یی، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس در جلسه شرکت کردند.

وانگ یی وزیر خارجه چین در این جلسه خروج آمریکا از برجام و اعمال حداکثری فشار بر ایران را دلیل اصلی انحراف مساله هسته ای ایران از راستا درست خوانده و گفت، بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای مجدد تعهدات آن راهکار اساسی بحران کنونی است.

او شرایط هسته ای ایران را وارد یک مرحله حساس خوانده و گفت، از یک سو رئیس جمهور منتخب آمریکا به روشنی آمادگی خود به بازگشت به برجام را اعلام نموده اما از سوی دیگر، در زمان کنونی فشارهای آمریکا بر ایران هر روز شدت می گیرد.

او برجام را رو به رو با فرصت ها و نیز رو به رو با چالش ها خواند و نظرات چهارگانه چین درباره این مساله را تشریح کرد که به توضیح زیر است:

یک، باید بدون تردید برای حفظ برجام کوشش کرد. باید ضمن حفظ عزم استوار راهبردی و مخالفت شدیدتر با اعمال فشار حداکثری بر ایران، برای حفظ برجام کوشش ها و هماهنگی های فعالانه تری میان طرف ها انجام گیرد.

دو، باید آمریکا را هرچه زودتر به برجام بازگرداند. آمریکا باید در اسرع وقت بدون هیچ قید و شرط به برجام بازگشته و تحریم ها علیه ایران و دیگر نهادها و اشخاص طرف ثالث را لغو کند؛ از سوی دیگر، ایران نیز پیروی از تعهدات خود را از سر گیرد؛ هیچ طرفی نباید شرط جدیدی ایجاد کند؛ چین نیز پیشنهاد می نماید جلسه بین المللی با حضور طرف های برجام به علاوه آمریکا به منظور شروع فرایند بازگشت آمریکا به برجام برگزار گردد.

سوم، اختلافات میان طرف ها درباره رعایت تعهدات برجامی را باید با ایجاد یک سازوکار و در چارچوب آن حل کرد؛ متهم کردن و اعمال فشارها جز کاهش و تضعیف توافقات برای حفظ برجام هیچ نتیجه دیگری ندارد و تنها با گفت وگو و همکاری می توان بین حقوق و تعهدات توازن ایجاد کرد؛ وحدت باید حفظ گردد و اختلافات باید تحت کنترل قرار گیرد؛ منافع و حقوق مالی ایران نیز باید مورد تضمین کامل قرار گیرد؛ در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل نیز باید با مساله هسته ای ایران برخورد مناسب و از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انجام بازرسی هسته ای در ایران و تعمیق همکاری با ایران پشتیبانی کرد.

چهار، باید با مساله امنیت منطقه ای برخورد مناسب داشت؛ برجام روشی نیست که بتواند همه مسایل را حل نماید از این رو، ایجاد پیوند مستقیم بین موضوع امنیت منطقه ای و موضوع هسته ای ایران باعث مانع تراشی برای اجرای تعهدات طرف های برجام خواهد شد؛ چین پیشنهاد می نماید که یک پلتفرم گفت و گوی چندجانبه ویژه در منطقه خلیج فارس به منظور شروع یک فرایند گفت و گوی فراگیر در منطقه ایجاد و اجماع تدریجی توافقات طرف ها درباره موضوع امنیت منطقه ای ایجاد گردد؛ چین نیز مایل است این پیشنهادات خود را با پیشنهادات مشابه مطرح شده توسط دیگر طرف ها از جمله روسیه هماهنگ تر سازد.

وزیر خارجه چین تاکید نمود که چین همانند گذشته برای حفظ و اجرای برجام کوشش پایدار می نماید و مایل است تا برای ازسرگیری اجرای کامل و موثر برجام و حفظ صلح و ثبات منطقه خاورمیانه با دیگر طرف های مربوط همکاری بیشتر کند.

این نشست با صدور بیانیه ای مشترک به انتها رسید. طرف ها در این بیانیه پس از جلسه بار دیگر بر عزم خود برای حفظ برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت و تضمین اجرای کامل و موثر آن ها تاکید نمودند.

در این بیانیه مشترک همچنین بر تاسف طرف ها از خروج آمریکا از برجام و اثربخشی قطع نامه 2231 شورای امنیت تاکید شده است.

طرف ها در این بیانیه همچنین با وجود احتمال بازگشت آمریکا به برجام موافقت و اظهار کردند در این راستا همکاری می نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: taverna.ir شناسه مطلب: 1391

به "چین: بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای مجدد تعهدات آن راه چاره اساسی بحران کنونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: بازگشت کامل آمریکا به برجام و اجرای مجدد تعهدات آن راه چاره اساسی بحران کنونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید